Dziś Dzień bezpiecznego Internetu. O czym warto pamiętać będąc online?

Izabela Myszkowska
3 min

7 lutego obchodzimy po raz 20 „Dzień Bezpiecznego Internetu”, organizowany przez Unię Europejską w celu podniesienia świadomości na temat bardziej odpowiedzialnego korzystania z Internetu, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i rodzin. Coraz więcej aktywności realizowanych jest online: od zdalnej pracy do zdalnego nauczania, od gier po korzystanie z treści multimedialnych. Ale to nie wszystko: z Internetu korzystają co raz młodsze dzieci. 
„Razem dla lepszego Internetu” to hasło tegorocznej edycji wydarzenia, które wzywa do promowania odpowiedzialnego korzystania z technologii w celu zapewnienia bezpieczeństwa w cyfrowym świecie wszystkim użytkownikom sieci, zwłaszcza młodzieży i dzieciom. Na aktualną edycję imprezy, AVM, producent rozwiązań sieciowych marki FRITZ! daje kilka praktycznych rad dotyczących bezpiecznego surfowania.

Bądź wzorem do naśladowania dla najmłodszych

Najważniejsze to uczyć dzieci dobrych praktyk bezpieczeństwa, takich jak ochrona danych logowania, używanie bezpiecznego hasła i jego regularne zmiany: hasło powinno składać się z co najmniej ośmiu znaków, w tym znaków specjalnych i cyfr, należy także unikać stosowania łatwych do odgadnięcia słów i ciągów znaków. Dzieci i młodzież muszą zachowywać ostrożność podczas surfowania w Internecie i wiedzieć, jak i gdzie można zgłaszać wszelkie zagrożenia i przypadki cyber-nękania. Rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, aby mieć wiedzę o tym, co ich dzieci robią w Internecie oraz z jakich gier, aplikacji i serwisów streamingowych korzystają.

Ostrożności nigdy za wiele

Uważaj na wiadomości e-mail i zawarte w nich linki, nawet jeśli wydają się pochodzić od osoby, którą znasz: zawsze lepiej jest dokładnie sprawdzić adres nadawcy. Surfowanie może być bezpieczniejsze dzięki kilku prostym zasadom, takim jak niepodawanie danych osobowych, wylogowywanie się z używanych kont w celu uniknięcia śledzenia, usuwanie plików cookie i historii przeglądarki oraz korzystanie z VPN do szyfrowania połączenia.

REKLAMA

Dbałość o aktualizacje urządzeń i aplikacji

Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że system operacyjny, a także oprogramowanie, aplikacje i urządzenia są zawsze zaktualizowane: jedną z najłatwiejszych i najczęściej używanych przez hakerów form ataku jest wykorzystywanie luk w nieaktualizowanych urządzeniach i oprogramowaniu.

Inteligentny dom smart home – prościej i bezpieczniej z odpowiednimi narzędziami

Urządzenia sieciowe do użytku domowego są wyposażone w szereg udogodnień, sprzyjających bezpiecznemu korzystaniu z sieci oraz kontroli. W urządzeniach FRITZ! firmy AVM można ustawić dni i godziny, w których surfowanie jest dozwolone oraz określić limit czasu, w ramach którego dane urządzenie może uzyskiwać połączenie. Routery FRITZ!Box umożliwiają wybór jednego z czterech różnych profili surfowania: standardowego, zablokowanego, nieograniczonego i dla gości, z możliwością dostosowania indywidualnych profili dla każdego członka rodziny. Ponadto funkcja kontroli rodzicielskiej jest niezwykle przydatna w celu blokowania dostępu do niektórych witryn i potencjalnie szkodliwych aplikacji. Zapory sieciowe, zaimplementowane w routerach FRITZ! są w stanie skutecznie chronić wszystkie urządzenia w domu przed atakami. Połączenie Wi-Fi można wyłączyć, gdy nie jest potrzebne, np. w nocy, łatwo konfigurując godziny dostępności. Dodatkowo router FRITZ!Box pozwala zredukować moc transmisji radiowej tak, aby ograniczyć zasięg tylko do obrębu domu.

SOURCES:Fritz!