Elastyczne rozwiązania serwerowe w erze sztucznej inteligencji (AI)

Jakub Staniec
7 min

Codziennie na całym świecie przetwarzane są ogromne ilości danych – z roku na rok coraz większe. Jednym z podejść, by skutecznie nimi zarządzać, jest ich uporządkowanie i maksymalne wykorzystanie dzięki sztucznej inteligencji (AI). AI opiera się na tworzeniu systemów i programów komputerowych, które działają podobnie do ludzkich sieci neuronowych. W założeniu AI bazuje na potężnej mocy obliczeniowej, która umożliwia tworzenie coraz bardziej skomplikowanych operacji, naśladując proces uczenia ludzkiego. Jak topowi producenci rozwiązań serwerowych rozumieją AI i jakie produkty oferują w kontekście uczenia maszynowego i analizy Big Data? Przedstawiamy to na przykładach kilku z tych firm.

Na pierwszy ogień weźmy Western Digital – dyski HDD i SSD. Tworzenie baz zawsze będzie opierać się na danych. Im więcej danych, tym większe możliwości i bardziej zaawansowane projekty. Chociaż od dłuższego czasu spekulowano, że dyski HDD odchodzą do lamusa, to jednak ten segment produktów nadal jest istotny i ciągle ewoluuje. Western Digital nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi, aby dostarczać jeszcze lepsze produkty na rynek. Pojemność dysków stale rośnie, a w drugiej połowie roku 2023 zapowiedziano premierę dysków o pojemności 24 TB. To na pewno nie ostatni krok w rozwoju rodzin dysków serwerowych Ultrastar. Nadal istnieje duże zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową dla danych klientów, nie zawsze muszą być one dostępne natychmiast, ale muszą być dostępne w firmowych zasobach. Ważnym aspektem jest również ograniczanie kosztów produktów, zwłaszcza jeśli chodzi o zużycie energii. Dlatego rozwiązania typu JBOD o wysokości 4U z obsługą 60 i 102 dysków są warte uwagi. Zostały stworzone dla klientów, którzy potrzebują dużej pojemności dyskowej na niewielkiej przestrzeni. Nowością jest także rodzina dysków NVMe SSD U.3. SN655 z opcją “dual kontroler”, która jest przeznaczona dla klientów wymagających wydajnych, zoptymalizowanych pod kątem kosztów aplikacji intensywnie przetwarzających dane.

Kolejny producent to ASUS – serwery. Mimo że Asus nie jest tradycyjnie kojarzony z obszarem enterprise, ich oferta serwerowa ciągle się rozwija i oferuje coraz więcej możliwości i rozwiązań. Platformy Asus posiadają ogromne możliwości. Przykładem jest model ESC4000A-E12, który obsługuje procesory z 128 rdzeniami. Platforma 2U może pomieścić 4 karty GPU typu dual-slot, posiada certyfikaty AMD Instinct i Nvidia. Asus nieustannie rozwija swoją ofertę serwerową, oferując coraz więcej możliwości i rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów. Skupia się głównie na prezentowaniu rozwiązań dla procesorów AMD Genoa oraz Intel Xeon Scalable 4. generacji, ale równocześnie prezentuje najnowsze trendy w wykorzystaniu kart GPU w aplikacjach wysokowydajnościowych.

W zestawieniu nie może zabraknąć procesorów AMD. Warto wspomnieć o czwartej generacji procesorów EPYC Genoa i Bergamo ze względu na ich nowe funkcje i możliwości w porównaniu do poprzednich generacji. Ponadto rozwiązania Threadripper oraz platforma AMD Ryzen AI umożliwiają programistom korzystanie z przeszkolonych modeli uczenia maszynowego w PyTorch lub TensorFlow i uruchamianie ich na wybranych laptopach z tą technologią. To, co wyróżnia AMD na tle konkurencji, to oferta procesorów i kart graficznych od jednego dostawcy. Karty AMD Radeon PRO stanowią konkurencję dla rozwiązań Nvidia i mogą być stosowane w stacjach roboczych oraz serwerach, tam gdzie potrzebne są profesjonalne karty graficzne. Ponadto proponowane rozwiązania AMD Instinct MI Series Accelerators przeznaczone są dla systemów w zakresie obliczeń wysokiej wydajności (HPC) i AI. Aktualne rozwiązania MI2050/Mi250X oraz Mi210 i zupełnie nowe modele MI300A, a także MI300X są przeznaczone dla centrów danych, klastrów obliczeniowych i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża moc obliczeniowa. Mogą być wykorzystywane w platformach takich jak ASUS ESC8000A-E11 Server, Supermicro AS-4124GQ-TNMI Server czy GIGABYTE G262-Zo0 Server.

- Advertisement -

Na uwagę zasługują pamięci serwerowe i komponenty NAND flash od Micron. Firma oferuje pamięci serwerowe DDR4 i DDR5 oraz rozwiązania SSD, takie jak dyski SATA 5400 PRO i 5400 MAX (SSD o DWPD 5). Innym rozwiązaniem są dyski NVMe 7450 PRO i 7450 MAX oraz serie NVMe dla wymagających 9400 PRO i 9400 MAX. Jednak przede wszystkim warto przyjrzeć się dwóm rozwiązaniom dedykowanym dla obszaru AI. Pierwszym z nich są dyski NVMe Micron 6500 ION o pojemności 30,72 TB. Są to dyski SSD w cenach zbliżonych do dysków QLC, ale oferujące jakość na poziomie rozwiązań TLC. Dysk SSD Micron 6500 ION stanowi nowy standard w skalowalnej pamięci masowej i doskonale sprawdza się w sytuacjach, w których ilość danych użytkowników końcowych nieustannie rośnie, a dostępność danych jest kluczową kwestią. W połączeniu z serią Micron XTR, zaprojektowaną w celu zapewnienia ekstremalnej wytrzymałości w sytuacjach wymagających intensywnego zapisu, dyski te stanowią doskonałe rozwiązanie. Ich wydajność, w zależności od typu zapisu, wynosi od 35 do 60 DWPD, co jest imponującym osiągnięciem wśród dysków NVMe. Kombinacja tych wydajnych dysków o dużej pojemności i atrakcyjnej cenie stanowi idealne rozwiązanie dla klientów skoncentrowanych na obszarze AI.

Czym więc są elastyczne rozwiązania AI? AI jest pojęciem o szerokim zasięgu, do którego można podejść od strony komponentów, przez stacje robocze i serwery, aż po całe klastry danych. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych, ponieważ jedynym ograniczeniem dla nas wszystkich jest nasza wyobraźnia.

Sztuczna inteligencja (AI) to temat, który obecnie budzi ogromne zainteresowanie i stanowi częsty punkt dyskusji na spotkaniach specjalistów ds. rozwiązań enterprise, jak to miało miejsce na organizowanym przez Action S.A. jesiennym roadshow. Podczas tego wydarzenia zespół BEST (Business Enterprise Solution Team) działu Enterprise prezentował, jak możliwe jest wspólne tworzenie innowacyjnych rozwiązań.

Jest to już pewne, że AI nie jest jedynie wizją przyszłości, lecz rzeczywistością. Stanowi ona fascynujące wyzwanie zarówno dla producentów, jak i firm, które teraz muszą opracować strategie oraz rozwiązania, aby sprostać temu dynamicznie rozwijającemu się obszarowi.

Udostępnij
- REKLAMA -