ERP-y na celowniku – Dlaczego firmy produkcyjne podwajają wydatki na technologię?

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
4 min

Z raportu 2023 State of Manufacturing Technology Survey wynika, że aż 75% producentów planuje inwestować więcej w systemy. Przede wszystkim w ERP-y, które będą wymieniane. Powód? Ze względu na ograniczenia technologiczne, stały się one wąskim gardłem w procesie cyfrowej transformacji.

Niezależnie od obaw związanych z inflacją i niestabilnością rynku, aż 75 proc. firm pytanych przez IDC wyraziło zamiar zwiększenia inwestycji w oprogramowanie w ciągu nadchodzących 12 miesięcy. Co więcej, aż 38 proc. planuje podwoić te wydatki. To kluczowe wnioski płynące z raportu 2023 State of Manufacturing Technology Survey.

Priorytet to ERP

Niemal ⅔ firm (63 proc.) zapytanych przez IDC uważa, że potrzebują aktualizacji rozwiązań do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Wymiana na rozwiązanie wyższego rzędu jest dla przebadanych firm priorytetem.

— Starzejące się systemy ERP w obliczu nowych wymagań ukazują swoje ograniczenia. uważa Sebastian Rok, Senior, Pre-Sales z BPSC, katowickiej spółki IT, dostarczającej systemy klasy ERP. Przemysł oczekuje od ERP-a i dostawcy nie tylko poprawy procesów, ale także innowacji, elastyczności i zdolności do szybkiego reagowania na zmiany. dodaje ekspert.

- Advertisement -

Zmiany w sektorze produkcyjnym w ostatnich latach były duże. To efekt postępującej digitalizacji, która będzie głównym czynnikiem wpływającym na krajobraz przemysłu. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie rodzimi producenci zdają sobie sprawę z tego, że bez inwestycji w technologię, nie można dziś mówić o jakiejkolwiek innowacji czy konkurencyjności.

— Moje doświadczenia z rozmów z przedsiębiorcami i menedżerami w sektorze produkcyjnym wyraźnie pokazują, że wybór nowoczesnego systemu ERP to nie tylko inwestycja w narzędzia, ale inwestycja w przyszłość. Biznes coraz lepiej rozumie, że dostosowanie się do nowych realiów jest kluczowe dla zachowania konkurencyjności. tłumaczy Sebastian Rok.

Jego słowa potwierdzają wyniki ankiety IDC. Wspomnianą przez eksperta BPSC digitalizację producenci postrzegają jako kluczowy element przeciwdziałania wyzwaniom w dynamicznym otoczeniu rynkowym. Co ciekawe pytani częściej mają obawy przed wyzwaniami związanymi z rosnącymi zamówieniami niż słabnącym popytem.

Cyfrowa czarna magia

Pomimo upływu lat, problemy związane z cyfrową transformacją są nadal te same. Jak donoszą eksperci IDC, wciąż wielu pracowników w firmach ma braki w obszarze digitalu, co prowadzi do trudności w wykorzystywaniu nowoczesnych narzędzi. Wyjścia są dwa: szkolenia dla załogi lub zwrócenie się o pomoc do ekspertów z zewnątrz — doradców i konsultantów, którzy specjalizują się w dziedzinie transformacji cyfrowej. Jednak sam rynek na przestrzeni lat zmienił się, o czym mówi ekspert.

— Większa cyfrowa świadomość pozwala lepiej wykorzystać zasoby technologiczne, jakimi dysponuje organizacja. Z drugiej strony muszę zaznaczyć, że rynek systemów klasy ERP ulega zmianie. Firmy nie chcą kupować wyłącznie narzędzia, jakim jest system. Szukają partnera, który rozumie ich wyzwania, zdolności i cele. mówi Sebastian Rok i dodaje: Ciągle ważne jest, by dostarczać wiedzę i wsparcie przedsiębiorstwom w nowych warunkach. Nowoczesne systemy zintegrowane to nie tylko zaawansowane funkcje techniczne, ale zmiana filozofii zarządzania z analogowej na cyfrową. kończy ekspert z BPSC.

SOURCES:BPSC
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -