Europa vs TikTok – Bitwa o prywatność dzieci czy polityczny teatr?

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
1 min

Irlandzka Komisja Ochrony Danych, wiodący regulator prywatności dla firm Big Tech w Europie, zarzuciła TikTokowi, że proces rejestracji dla nastoletnich użytkowników doprowadził do ustawień, które domyślnie upubliczniły ich konta. Ponadto, funkcja “parowania rodzinnego” nie była wystarczająco rygorystyczna, co umożliwiło dorosłym włączenie bezpośrednich wiadomości dla użytkowników w wieku 16 i 17 lat bez ich zgody.

Odpowiedź TikToka

TikTok w oświadczeniu zaprzeczył zarzutom, zwracając uwagę, że krytyka regulatora koncentrowała się na funkcjach i ustawieniach sprzed trzech lat. Firma twierdzi, że wprowadziła zmiany na długo przed rozpoczęciem dochodzenia, w tym domyślnie prywatne wszystkie konta dla nastolatków poniżej 16 roku życia.

Czy Europa zostaje w tyle?

Irlandzki regulator został skrytykowany za brak szybkości w swoich dochodzeniach w sprawie firm Big Tech. Niemieccy i włoscy regulatorzy nie zgodzili się z częścią projektu decyzji, co opóźniło jej wydanie. Czy to oznacza, że Europa pozostaje w tyle w dziedzinie regulacji technologii?

Decyzja w sprawie TikToka jest znaczącym krokiem w kierunku zwiększenia odpowiedzialności firm technologicznych. Jednakże, pytania dotyczące efektywności i szybkości regulacji w Europie pozostają nierozwiązane. W obliczu rosnących obaw dotyczących prywatności i bezpieczeństwa danych, Europa ma szansę stać się światowym liderem w zakresie regulacji technologii.

- Advertisement -
Udostępnij
- REKLAMA -