Finedia – dwa kluczowe mity o rynku

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit 5 min
5 min

Dwa kluczowe mity, o których musisz zapomnieć, aby zacząć zarabiać na rynkach.
Każde nieprawdziwe założenie, które będzie odpowiednio długo powtarzane w pewnym momencie stanie się prawdziwym. Ta zasada obowiązuje w każdej dziedzinie życia, w Finedia – opinie są takie. Najbardziej krzywdzące są tego typu założenia dla osób, które chcą zgłębić wiedzę na dany temat. Często poprzez przewijanie się nieprawdziwych schematów wiele osób zaczyna wpadać w pułapkę błędnego myślenia. Dotyczy to również tradingu. Każdy kto, chociażby na kilka miesięcy zaangażował się w ten temat, wielokrotnie słyszał dwa powtarzające się stwierdzenia.

Finedia – graj zgodnie z trendem

Finedia opinie o rynku

O tym słyszał każdy – mówi główny specjalista Finedia. Aby skutecznie podążać za trendem warto w pierwszej kolejności zdefiniować czynnik wywołujący trend. Jak długo statystycznie dane warunki mogą się utrzymywać oraz jakie są potencjalne zagrożenia, które mogą wywołać koniec trendu na danym rynku. Wszystko oczywiście będzie zależało od instrumentu, na którym będziemy się skupiali, dlatego też każdy trend warto rozbić na czynniki pierwsze. Jeżeli po drugiej stronie mamy bank centralny, który komunikuje o istotnych zmianach w polityce monetarnej, to jest ryzyko zmiany sentymentu rynkowego i pojawienia się trendu na wiele miesięcy lub nawet lat. Jeżeli dana spółka publikuje niespodziewane wyniki finansowe to czy ten trend będzie się utrzymywał przez miesiąc, kwartał, a nawet rok? Wszystko zależy od wielu pozostałych czynników, które należy analizować.

Specjaliści z Finedia mówią często również o tym, że dane informacje “były już w cenie”, dlatego też na danym instrumencie można zaobserwować odwrócenie trendu, a dla początkujących traderów takie zachowanie na danym instrumencie będzie niezrozumiałe. Na rynku walutowym, gdzie dynamika zachodzących zmian jest bardzo duża, przy stabilnych warunkach rynkowych zazwyczaj ciężko jest określić trend, ponieważ nawet przy graniu z trendem może pojawić się nagle niespodziewany komentarz i pojawi się korekta na ponad 100-200 pipsów. Każdy trend musi się kiedyś zakończyć i zazwyczaj kończy się w największej euforii, dlatego też im bardziej jesteśmy oddaleni od początku ruchu trendowego, tym powinniśmy być bardziej ostrożni w dalszym podłączaniu się do trendu. Jeżeli potrafimy określić początkowe stadia trendu, to jak najbardziej będzie to rozsądne podejście, natomiast wielu traderów podłącza się do trendu już w samej końcówce.

Finedia – opinie o poszukiwaniach systemu, który zawsze będzie przynosił zyski

Finedia opinie o mitach na rynku

Idealnym rozwiązaniem dla każdego tradera byłoby stworzenie systemu, który byłby powtarzalny i bez jakichkolwiek emocji zajmowałoby się pozycję na rynku. Co więcej, gdyby udało się zaprogramować taki system to można byłoby stworzyć „kurę znoszącą złote jaja”. Czy takie systemy istnieją? Nie, ze względu na to, że rynki są zmienne i nic nie jest stałe – taką opinie ma główny specjalista Finedia. W poszczególnych okresach instrumenty mogą różnie reagować na dane informacje. W pewnych momentach zmienność rynkowa jest większa, w innych mniejsza. Jest bardzo wiele istotnych elementów, które się zmieniają i które należy aktualizować w naszym modelu. Wiele prywatnych firm, w tym banków inwestycyjnych próbuje stworzyć automatyczne systemy do generowania zysków. W takich projektach w grę wchodzą nawet dziesiątki milionów dolarów, więc sama tego typu informacja mówi tam to, że nawet firmy z nieograniczonym kapitałem z dostępem do najzdolniejszych ludzi na świecie nie są w stanie stworzyć idealnego automatu, który byłby w stanie bez jakiekolwiek ingerencji zarabiać na rynku. Kluczem do zarabiania na rynkach jest poznanie odpowiednich narzędzi, które pomogą w umiejętnym interpretowaniu tego, co się dzieje na rynku i dopiero później przy odpowiedniej selekcji informacji fundamentalnych i doborze odpowiednich miejsc na wykresie do zajmowania pozycji jesteśmy w stanie najskuteczniej podejmować decyzje. Nie zależy również zapomnieć o modyfikacji naszego modelu, ponieważ jedyne co jest pewne na rynkach to zmiany.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz