Firmy będą inwestować w infrastrukturę chmurową – IDC

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
6 min

Według danych IDC Worldwide Quarterly Enterprise Infrastructure Tracker: wdrażanie nabywców i chmura, wydatki na produkty infrastruktury obliczeniowej i pamięci masowej do wdrożeń w chmurze, w tym środowiska dedykowane i współdzielone, wzrosły o 17,2% rok do roku w pierwszym kwartale 2022 r. (1 kw. 22) do 18,3 mld USD. Wzrost ten jest kontynuacją serii silnych wzrostów rok do roku wydatków na produkty infrastrukturalne zarówno przez dostawców usług, jak i przedsiębiorstwa, pomimo ograniczonej podaży niektórych komponentów systemu i zakłóceń w sieciach transportowych. Inwestycje w infrastrukturę niezwiązaną z chmurą wzrosły o 9,8% rok do roku w I kw. 22 do 14,8 mld USD, kontynuując pasmo wzrostu dla tego segmentu w piątym kwartale.

Wydatki na wspólną infrastrukturę chmury osiągnęły w kwartale 12,5 mld USD, co oznacza wzrost o 15,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. IDC spodziewa się, że popyt na współdzieloną infrastrukturę chmurową będzie stale rosnąć, a wydatki po raz pierwszy przewyższą wydatki na infrastrukturę niezwiązaną z chmurą w 2022 roku. Wydatki na dedykowaną infrastrukturę chmurową wzrosły o 20,5% rok do roku w pierwszym kwartale 22 do 5,9 miliarda dolarów. Z całej dedykowanej infrastruktury chmurowej 47,8% zostało wdrożonych w siedzibie klienta.

IDC prognozuje, że przez cały rok 2022 wydatki na infrastrukturę chmurową wzrosną o 22% w porównaniu do 2021 r. do 90,2 mld USD – co jest najwyższą roczną stopą wzrostu od 2018 r. – podczas gdy infrastruktura niezwiązana z chmurą ma wzrosnąć o 1,8% do 60,7 mld USD. Zwiększona prognoza dla obu segmentów jest częściowo spowodowana presją inflacyjną i oczekiwaniami wyższych cen systemów w 2022 r., a także poprawą łańcucha dostaw w drugiej połowie roku. Oczekuje się, że współużytkowana infrastruktura chmurowa wzrośnie o 24,3% rok do roku do 63,9 miliarda dolarów za cały rok. Oczekuje się, że wydatki na dedykowaną infrastrukturę chmurową wzrosną o 16,8% do 26,3 mld USD przez cały rok.

IDC śledzi różne kategorie dostawców usług oraz ile infrastruktury obliczeniowej i pamięci masowej kupują ci dostawcy usług, w tym infrastruktury chmurowej i innej. Kategoria dostawców usług obejmuje dostawców usług w chmurze, dostawców usług cyfrowych, dostawców usług komunikacyjnych i dostawców usług zarządzanych. W pierwszym kwartale 22 dostawcy usług jako grupa wydali 18,3 miliarda dolarów na infrastrukturę obliczeniową i pamięci masowej, co stanowi wzrost o 14,5% w porównaniu z pierwszym kwartałem 21 roku. Wydatki te stanowiły 55,3% łącznych wydatków na infrastrukturę obliczeniową i pamięci masowej. Wydatki dostawców nie świadczących usług wzrosły o 12,9% rok do roku, najwyższy od czternastu kwartałów. IDC spodziewa się, że wydatki dostawców usług na obliczenia i pamięć masową wyniosą 89,1 mld USD w 2022 r., co oznacza wzrost o 18,7% rok do roku.

- Advertisement -

Na poziomie regionalnym wydatki rok do roku na infrastrukturę chmury w I kw. 22 wzrosły w większości regionów. Po raz kolejny Azja/Pacyfik (z wyłączeniem Japonii i Chin) (APeJC) odnotował największy wzrost o 50,1% rok do roku. Japonia, Bliski Wschód i Afryka, Chiny i Stany Zjednoczone odnotowały dwucyfrowy wzrost wydatków. Europa Zachodnia wzrosła o 6,4%, a wzrost w Kanadzie zwolnił do 1,2%. Europa Środkowo-Wschodnia, dotknięta wojną między Rosją a Ukrainą, spadła o 10,3%, a Ameryka Łacińska o 11,3%. Oczekuje się, że w 2022 r. wydatki na infrastrukturę chmury w większości regionów wzrosną, przy czym cztery regiony, ApeJC, Chiny, Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia, spodziewają się rocznego wzrostu w zakresie 20-25%. Wpływ wojny będzie nadal szkodzić wydatkom w Europie Środkowo-Wschodniej, które obecnie mają spaść o 54,6% w 2022 roku.

W perspektywie długoterminowej, IDC przewiduje, że wydatki na infrastrukturę chmury obliczeniowej i pamięci masowej będą rosnąć o 14,5% rocznie w okresie prognozy 2021-2026, osiągając 145,2 mld USD w 2026 r. i stanowiąc 69,7% łącznych wydatków na infrastrukturę obliczeniową i pamięci masowej. Współdzielona infrastruktura chmurowa będzie stanowić 72,6% całkowitej ilości chmury, rosnąc co roku o 15,4%. Wydatki na dedykowaną infrastrukturę chmurową będą rosnąć 12,1% rocznie. Wydatki na infrastrukturę niezwiązaną z chmurą będą rosnąć o 1,2% rocznie, osiągając 63,1 mld USD w 2026 r. Oczekuje się, że wydatki dostawców usług na infrastrukturę obliczeniową i pamięci masowej wzrosną co roku o 13,4% CAGR, osiągając 140,8 mld USD w 2026 r.

IDC

Uwagi do taksonomii

IDC definiuje usługi w chmurze bardziej formalnie poprzez listę kontrolną kluczowych atrybutów, które oferta musi przedstawić użytkownikom końcowym usługi.

Wspólne usługi w chmurze są współdzielone przez niepowiązane przedsiębiorstwa i konsumentów; otwarty i w dużej mierze nieograniczony wszechświat potencjalnych użytkowników; i zaprojektowane dla rynku, a nie pojedynczego przedsiębiorstwa. Rynek chmury współdzielonej obejmuje szereg usług zaprojektowanych w celu rozszerzenia lub, w niektórych przypadkach, zastąpienia infrastruktury IT wdrożonej w korporacyjnych centrach danych; usługi te w sumie nazywane są usługami chmury publicznej. Rynek współdzielonej chmury obejmuje również usługi cyfrowe, takie jak dystrybucja mediów/treści, udostępnianie i wyszukiwanie, media społecznościowe i e-commerce.

Dedykowane usługi w chmurze są współdzielone w ramach jednego przedsiębiorstwa lub rozszerzonego przedsiębiorstwa z ograniczeniami dostępu i poziomu dedykowania zasobów oraz zdefiniowane/kontrolowane przez przedsiębiorstwo (i poza kontrolą dostępną w ofertach chmury publicznej); może być na miejscu lub poza nim; i mogą być zarządzane przez personel zewnętrzny lub wewnętrzny. W dedykowanej chmurze zarządzanej przez pracowników wewnętrznych „dostawcy (dostawcy usług w chmurze)” są odpowiednikami działów IT/działów usług wspólnych w przedsiębiorstwach/grupach. W tym modelu wykorzystania, w którym znormalizowane usługi są wspólnie wykorzystywane w przedsiębiorstwie/grupie, „użytkownikami usług” są działy biznesowe, biura i pracownicy.

Udostępnij
- REKLAMA -