Fujitsu Lifebook E5511 – nie oceniaj książki po okładce

Bartosz Martyka
Bartosz Martyka - Redaktor naczelny Brandsit
10 min

Kiedy zastanawiam się nad tym, czego oczekuję od sprzętu, który chcę kupić albo mam, to pierwsze co przychodzi mi na myśl to niezawodność, bezpieczeństwo, efektywność, prostota w użytkowaniu. Ale gdy pierwszy raz zobaczyłem Fujitsu Lifebook E5511, którego miałem testować przez tydzień, pomyślałem o wyglądzie, jakby to był wyznacznik czegokolwiek.e1

Po przetestowaniu Lifebooka Fujitsu uważam, że to notebook, który idealnie wpisuje się w powiedzenie „nie oceniaj książki po okładce”.

Lifebook E5511 to sprzęt dla biznesu i administracji, o przeznaczeniu biurowym. Fujitsu jako jedyny producent laptopów do użytku cywilnego, daje możliwość zaopatrzenia laptopa w czytnik PalmSecure, przez cóż zabezpieczenie tego komputera to zupełnie nowy poziom bezpieczeństwa.

Design i wygląd zewnętrzny

Laptop Fujitsu wyłamuje się z trendu minimalizmu. Nie znajdziemy w nim zminimalizowanych ramek, gładkiej powierzchni wokół klawiatury czy ograniczonej ilości portów. Fujitsu ma wszystkiego dużo – wiele portów, do których podłączymy chyba wszystko, co tylko można mieć jeszcze w firmie czy urzędzie. Uważam to za ogromny plus, bo nie musimy martwić się o przejściówki. Do dyspozycji mamy port ładowania, analogowe wejście VGA, TH 4, którym również naładujemy laptop (to bardzo duży plus), USB 3.2 i slot na karty SmartCard, czytnik kart SD, kolejny port USB 3.2, pełnowymiarowy display port, HDMI w standardzie 2.0, port RJ45 i mocowanie na linkę zabezpieczającą. Od spodu znajdziemy wejście na stację dokującą.

- Advertisement -

e9 e11

Brak gładkiej powierzchni i obudowa z plastiku nie wyglądają najkorzystniej, ale z drugiej strony na laptopie nie widać zarysowań, a powierzchnia wokół klawiatury nie palcuje się tak szybko.

 

Obudowa wykonana jest z tworzywa, która moim zdaniem, nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak na duży plus – jest odporna na zarysowania, elementy są bardzo dobrze spasowane, nic nie trzeszczy i nie ugina się. Czy jest to wada, czy zaleta – trudno powiedzieć. Plastik się ugnie, w najgorszym wypadku pęknie lub złamie, jednak jest bardzo małe prawdopodobieństwo uszkodzenia podzespołów. W metalowych obudowach dochodzi do wgniecenia, a to może doprowadzić do zwarcia i trwałego uszkodzenia sprzętu.

e7

Klawiatura jest wygodna jak na tą klasę sprzętu i posiada blok numeryczny. Gładzik jest chropowaty, moim zdaniem mógłby być gładszy. Posiada fizyczne prawy i lewy kłamiesz myszki i obsługuje Multi touch, czyli obsługę kilku palców jednocześnie.

Ekran to LED FullHD z powłoką antyrefleksyjną. W moim odczuciu ramki są zbyt szerokie jak na 2022 rok. Kamera obsługuje rozdzielczość HD i ma fizyczną blokadę obiektywu, co jest świetnym rozwiązaniem.

Kolejną rzadko spotykaną już cechą Lifebooka od Fujitsu jest bateria, którą można w każdej chwili własnoręcznie wypiąć. Gdy zdejmiemy baterię, znajdziemy slot na kartę nano sim, bo Lifebook może mieć wbudowany modem LTE. To kolejne rozwiązanie Fujitsu, które pozwala nam na swobodę i elastyczność pracy.

e8

Obfite wyposażenie i cyberbezpieczeństwo

Testowany przez mnie laptop posiada procesor Intel i5, 8 GB RAM i dysk SSD 256GB. Jednak to nie jedyna konfiguracja. Producent ma w swojej ofercie modele z procesorem i7, maksymalnie 64GB ramu, dyski do 1TB, moduł LTE i wiele więcej. Korzystałem z niego w zastosowaniach biurowych przez 7 dni. Zaskoczyła mnie bardzo wysoka kultura pracy, wentylator był słyszalny tylko kilka razy. Jednak minusem jest zawias ekranu – nie można go otworzyć jedną ręką.

Laptop wyposażony został w Intel Xe. To nie jest zwykła zintegrowana grafiką, jaką możecie znać z komputerów konsumenckich. Ma o wiele większą wydajność a w pakiecie z procesorem intel i5 vPro radzi sobie bardzo dobrze jak na zastosowania biznesowe.

e4

Platforma VPro to świetne rozwiązanie w korporacjach, dużych firmach i administracji. Bo właśnie dzięki platformie vPro administrator może zdalnie zarządzać wszystkim komputerami, dbać o ich aktualizację i bezpieczeństwo. Kolejnym plusem jest wydajność procesorów vPro od Intela. Ogólnie muszę stwierdzić, że w żadnym momencie sprzęt mnie nie zawiódł.

Fujitsu ma czytnik inteligentnych kart, które umożliwiają fizyczne potwierdzenie tożsamości np. bezpieczne wejście do wewnętrznych i zewnętrznych systemów, cyfrowe podpisywanie dokumentów. Szyfrowanie dysku poprzez moduł TPM 2.0 – moduł TPM tworzy klucze szyfrowania, które można będzie odszyfrować wyłącznie przy pomocy tego samego modułu. Więc nawet gdy ktoś ukradnie dysk, przechwyci dane nie będzie miał możliwości odszyfrowania ich. Laptop może posiadać Windows Hello, czytnik linii papilarnych lub PalmSecure, czyli czytnik układu żył, który jest szczególnie ciekawy ze względu na kilka cech. Po pierwsze, aby go użyć, musi być skanowana “żywa” ręka, to znaczy w żyłach musi płynąć hemoglobina. Nie da się zatem zeskanować układu żył, tak jak w przypadku kopiowania odcisków palców. Po drugie, czytnik ten jest bezdotykowy. Po trzecie, tylko Fujitsu oferuje to rozwiązanie na rynku.

e3

Testowany model miał na pokładzie system Windows 10 pro, jednak skorzystałem z bezpłatnej możliwość upgradu do Windowsa 11 i rozpocząłem pracę.

Poniżej tabela ze specyfikacją Fujitsu Lifebook E5511:

System operacyjny Windows 10 Home

Windows 10 Pro. Fujitsu recommends Windows 10 Pro for business.

Chipset Zintegrowana
Procesor Procesor Intel® Core™ i3-1115G4

Procesor Intel® Core™ i5-1145G7

Procesor Intel® Core™ i5-1135G7

Procesor Intel® Core™ i7-1185G7, (do 4,8 GHz)

Procesor Intel® Core™ i7-1165G7

Obsługiwana pojemność pamięci RAM (maks.) 64 GB, 2 Gniazda pamięci SO DIMM (DDR4, 3200 MHz)Obsługa pamięci dwukanałowych
Dysk twardy PCIe-SSD, Moduł M.2 NVMe 256 GB

PCIe-SSD, Moduł M.2 NVMe 256 GB, SED

PCIe-SSD, Moduł M.2 NVMe 512 GB, SED

PCIe-SSD, Moduł M.2 NVMe 1 TB, SED

Dyski SDD Dysk SSD 256 GB Value-PCIe 3.0 NVMe M.2

Dysk SSD 256 GB Value-PCIe 3.0 NVMe M.2 SED

Dysk SSD 512 GB Value-PCIe 3.0 NVMe M.2 SED

Dysk SSD 1 TB Value-PCIe 3.0 NVMe M.2 SED

Dysk SSD 512 GB MS-PCIe 3.0 NVMe M.2 SED

Dysk SSD 1 TB MS-PCIe 3.0 NVMe M.2 SED

Dysk SSD 256 GB MS-PCIe 4.0 NVMe M.2 SED

Dysk SSD 512 GB MS-PCIe 4.0 NVMe M.2 SED

Interfejsy 1 x Wejście prądu stałego

1 (port combo z wyjściem liniowym audio) x Audio: wejście liniowe / mikrofon

1 (port combo z wejściem liniowym audio) x Audio: wyjście liniowe / słuchawkowe

2 x cyfrowy mikrofon macierzowy (opcjonalnie) x Mikrofony wewnętrzne

2 x typu A (1 z funkcją ładowania Anytime USB) x Porty USB 3.2 1. generacji (5 Gb/s) łącznie

1 x Intel® Thunderbolt™ 4 typu C (z funkcją Power Delivery) x Porty USB 4.0 3. generacji (20 Gb/s) łącznie

1 x VGA

1 x HDMI

1 wersja 1.2 (nie może być używana razem z HDMI) x DisplayPort

1 x Ethernet (RJ-45)

1 x Złącze dokujące dla replikatora portów

1 x Obsługa blokady Kensington

1 (opcja) x Gniazdo kart SmartCard

1 x Gniazdo karty SIM ( Micro-Sim, tylko dla modeli ze zintegrowanym modułem 4G/LTE )

1 x Gniazda kart pamięci

Wyświetlacz 39,6 cm (15,6 cala),LED z podświetleniem,(Full HD),Antyodblaskowy wyświetlacz dotykowy IPS,1920 x 1080 pikseli,700:1,250 cd/m²

39,6 cm (15,6 cala),LED z podświetleniem,(Full HD),Antyodblaskowy wyświetlacz IPS,wymienna,1920 x 1080 pikseli,700:1,250 cd/m²

Nazwa karty graficznej Układ graficzny Intel® UHD (z pamięcią jednokanałową)

Układ graficzny Intel® Iris® Xe (z pamięcią dwukanałową)

Waga Od 2,04 kg – Waga może być różna w zależności od rzeczywistej konfiguracji

Od 4,49 lbs

Wymiary (szer. x gł. x wys.) 379 x 256 x 23,9 mm

14,92 x 10.08 x 0,94 ”

Czas pracy baterii 8 godz. 30 min
Koder-dekoder audio Realtek ALC255
Funkcje audio 2 x wbudowany głośnik (stereo)
3G/4G (opcjonalne) LTE Sierra Wireless EM7421 (kat. 7)
Anteny 2 dwupasmowe anteny WLAN, 2 opcjonalne anteny LTE
LAN 10/100/1 000 MBit/s Intel® I219LM
Gwarancja 1 rok (dla krajów EMEIA)

 

Podsumowanie

Jak wspomniałem na początku – nie oceniaj książki po okładce. Laptop może nie zachwyca urodą, jedna na pokładzie ma bardzo nowoczesne rozwiązania, a PalmSecure nie znajdziecie u żadnego innego producenta. Elastycznie wykorzystuje całą infrastrukturę, zarówno starsze, jak i najnowsze urządzenia w organizacji. W znacznym stopniu podnosi poziom bezpieczeństwa bez względu na to, czy pracujesz w korporacji, urzędzie, czy na home office. Producent skaluje ten model do przeznaczenia biznesowego, jednak uważam, że idealnie wpisuje się w potrzeby także administracji, głównie ze względu na bezpieczeństwo.

LIFEBOOK E5511 C22

Koszt takiego laptopa zaczyna się od 4500 PLN. Nie jest to mała kwota, ale za nią dostajemy solidny sprzęt przeznaczony do pracy.

Link do szczegółowej specyfikacji technicznej – https://sp.ts.fujitsu.com/dmsp/Publications/public/ds-LIFEBOOK_E5511-pl.pdf

Udostępnij
- REKLAMA -