Gdzie lepiej „pracują” pieniądze: na lokacie czy koncie oszczędnościowym?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
3 min

Ponad 46% Polaków deklaruje systematyczne odkładanie pieniędzy – tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. I Ty zamierzasz dołączyć do grona oszczędzających rodaków? Sprawdź, jaki produkt bankowy wybrać do gromadzenia środków.

Niskie stopy procentowe utrzymujące się na niezmienionym poziomie od marca 2015 roku nie zachęcają do oszczędzania. W największych bankach tzw. oferty bez gwiazdek oznaczają oprocentowanie poniżej 1% w skali roku. Dotyczy to wszystkich depozytów bankowych. Pojawia się więc pytanie: lokata czy konto oszczędnościowe będzie lepszym rozwiązaniem?

Oprocentowanie lokat i rachunków podobnie niskie

W związku z tym, że oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych utrzymuje się na niskim poziomie, nie ma sensu patrzeć na te produkty bankowe przez pryzmat możliwych do wypracowania odsetek. Warto wziąć pod uwagę inne kwestie, które mogą determinować przewagę jednego rozwiązania nad drugim.

Z kontem oszczędnościowym zarabiasz od 1 zł

Aby pieniądze zaczęły pracować na koncie oszczędnościowym, wcale nie musisz zgromadzić sporego kapitału. Możesz zacząć oszczędzać już od 1 zł, dzięki czemu rachunku dostępne są właściwie dla wszystkich.

W przypadku lokaty koniecznością jest zgromadzenie minimalnego depozytu – rzędu kilkuset złotych lub kilku tysięcy. Wszystko zależy od oferty konkretnego banku.

- Advertisement -

Częstsza kapitalizacja na rachunku oszczędnościowym

Podczas gdy kapitalizacja odsetek na lokatach zachodzi na koniec okresu, tak dla kont oszczędnościowych typowa jest kapitalizacja miesięczna. W tym drugim przypadku zachodzi mechanizm procentu składanego, co pozwala na osiągnięcie większych zysków. Dzieje się tak, ponieważ kapitał podstawowy szybciej zostanie powiększony o odsetki i większa kwota pracuje na rachunku w kolejnym miesiącu itd.

Lokata i konto równie dobrze motywują do oszczędzania

Zarówno w przypadku lokaty, jak i konta oszczędnościowego wysoka jest motywacja do oszczędzania – mimo że odbywa się to na różne sposoby.

Jeśli chodzi o lokaty, utrata odsetek skutecznie zniechęca do wypłacania środków przed upływem zapadalności depozytu. Natomiast w przypadku kont oszczędnościowych, naliczanie coraz wyższego oprocentowania adekwatnie do rosnącego kapitału zachęca do gromadzenia jeszcze większego kapitału. Na takiej zasadzie działa m.in. Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku – oprocentowanie rośnie od 0,40% do 2,0% w skali roku.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Trudno wskazać faworyta, dlatego – zamiast zastanawiać się nad tym czy lokata czy konto oszczędnościowe będzie korzystniejsze – lepiej wybrać oba depozyty. Gdy uda się uzbierać większą kwotę, można przenieść ją na lokatę, a oszczędzanie na rachunku rozpocząć na nowo.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -