in ,

GIODO – przygotowania do wprowadzenia reformy

Wobec przyjętego przez UE rozporządzenia, GIODO wprowadzi reformę przepisów o ochronie danych osobowych, tzw. RODO (GDPR). Dokładnie na rok przed rozpoczęciem nowych zasad przetwarzania danych, GIODO wprowadza na swojej stronie akcję pomocy dla administratorów danych.

O reformie

Według nowych zasad, administratorzy będą w większym stopniu odpowiedzialni za prawidłowe przetwarzanie danych. Oto kilka z najważniejszych zmian i nowości:

  • Prawo znacznie bardziej weźmie w opiekę interesy obywateli.
  • Pojawi się także obowiązek powoływania administratora bezpieczeństwa informacji (ABI), zwanego od maja 2018 Inspektorem Ochrony Danych.
  • Rejestracja zbiorów danych osobowych przez GIODO nie będzie już konieczna. Pojawi się za to obowiązek prowadzenia rejestru czynności przetwarzania wewnątrz organizacji.
  • Zakres danych wrażliwych zwiększy się o dane genetyczne i biometryczne.
  • Zwiększy się zakres uprawnień, tj. prawo do usunięcia danych i prawo przenoszenia danych.
  • Przygotowanie odpowiednich zabezpieczeń i procedur zanim w ogóle zacznie się zbierać i przetwarzać dane będzie pożądanym podejściem. Mowa o przeszkoleniu i przygotowaniu pracowników, którzy będą pracować z danymi. Konieczne będą też technologiczne rozwiązania, mogące sprostać nowym wymogom.
  • Będziemy musieli przyznać się do własnego błędu w razie wycieku danych, na co mamy 72 godziny. Wówczas możemy liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez GIODO.
  • Lecz jeśli się nie przyznamy mogą nas spotkać dotkliwe kary. Nowa górna granica to 20 000 000 euro lub 4 % całkowitego rocznego  światowego obrotu z poprzedniego roku.

Rozporządzenie, będące wymogiem UE, wejdzie w życie dnia 25.05.2018 roku. W wielu firmach będzie oznaczało zmianę stosowanych rozwiązań i przemodelowanie niektórych obszarów działania. Znajomość nowych przepisów będzie jednak największym wyzwaniem dla administratorów, którzy będą musieli odpowiednio projektować oprogramowania i domyślne ustawienia.

Pomoc GIODO

Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wychodzi naprzeciw potrzebom administratorów danych i zamieścił na swojej stronie listę pytań, które pomogą w przygotowaniach do zmian. Jednocześnie zapowiedziano, że każdego dnia będą publikowane wyjaśnienia do kolejnego zagadnienia. W razie błędu, poza ustawowymi karami za błędy w przechowywaniu danych osobowych, administrator lub podmiot przetwarzający może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej za szkodę majątkową lub niemajątkową spowodowaną naruszeniem przepisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz wiedzieć więcej?
Zapisz się na nasz newsletter!
SUBSKRYBUJ

Jak chronić się przed trojanem Dridex?

AVER_PTC500

Aver PTC500 – kamera PTZ z auto trackingiem