Granie w gry pomaga w rozwoju kariery zawodowej

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
6 min

Okazuje się, że granie w gry wideo może być przewagą kandydata w procesie rekrutacyjnym. Dlaczego? Ponieważ gracze, dzięki graniu zdobywają potrzebne i poszukiwane dziś przez firmy kompetencje miękkie. Aby to sprawdzić, ManpowerGroup przeanalizował ponad 11 tysięcy gier i przygotował ogólnodostępne narzędzie Gaming Skills Translator, które pozwala kandydatom na określenie kompetencji miękkich na podstawie ich gamingowych preferencji. Przykładowo osoby grające w World of Warcraft czy w Assassin’s Creed rozwijają umiejętność współpracy i komunikacji, a w Call of Duty oraz FIFA myślenie krytyczne i zdolność rozwiązywania problemów. Więcej w opublikowanym dziś opracowaniu ManpowerGroup „Game to Work”.

ManpowerGroup przeanalizował ponad 11 tysięcy gier reprezentujących 13 gatunków – począwszy od gier akcji/przygodowych, przez gry fabularne (tzw. RPG), kończąc na grach muzycznych i niezależnych (indie) – w celu identyfikacji umiejętności miękkich, które są rozwijane w każdej kategorii gier. Następnie opracował schemat w odniesieniu do kompetencji zawodowych. Wskazane zostały także grupy stanowisk, na których te umiejętności odgrywają najważniejszą rolę przy dopasowywaniu profilu kandydata do danego zawodu.

– Wpływ gier na rozwój kompetencji miękkich to ważna informacja zarówno dla kandydatów, jak i dla firm, które w wyniku utrzymującego się mimo pandemii niedoboru talentów muszą szukać coraz bardziej kreatywnych metod dotarcia do potencjalnych pracowników. Kluczowe obecnie stają się holistyczne spojrzenie pracodawców na rynek pracy i ich otwartość na społeczność graczy, która może zmniejszyć deficyt pożądanych kompetencjimówi Konrad Gandziarski, odpowiedzialny za rozwój obszaru outsourcingu usług IT w Experis.Gry wzmacniają zdolność uczenia się i spostrzegawczość, motywują do rozwoju oraz są przestrzenią do podejmowania ryzyka i rozwiązywania problemów. Granie w gry stwarza możliwości elastycznego reagowania na nieprzewidziane sytuacje i stawiania czoła wyzwaniom. A pracodawcy potrzebują osób, które potrafią dynamicznie działać w zmiennym otoczeniu. Pracowników, którzy swoim sprytem i niestandardowym podejściem są w stanie mierzyć się z wyzwaniami pojawiającym się w realnym otoczeniu. Złożone, symulowane środowiska gier wymagają ciągłego podejmowania decyzji, co jest ważną umiejętnością, zwłaszcza dla pracowników, którzy stają w obliczu zmian i muszą się do nich dostosować, aby ich zespoły odniosły sukcesdodaje ekspert Experis.

Gry z otwartym światem, jak np. Minecraft, The Legend of Zelda lub The Elder Scrolls pozwalają graczom na rozwój takich umiejętności jak kreatywność, współpraca, percepcja społeczna i koordynacja. To umiejętności szczególnie doceniane na takich stanowiskach jak inżynier elektryk, grafik czy szef kuchni lub kucharz. Z kolei osoby grające w gry akcji, przygodowe i RPG takie jak np. World of Warcraft, Assassin’s Creed, Monster Hunter czy Pokemon rozwijają umiejętność współpracy, komunikacji, rozwiązywania problemów, oceny i podejmowanie decyzji. Potencjalne dopasowanie zawodowe takiej osoby to asystent ds. administracyjnych, analityk finansowy lub menedżer w zespole obsługi klienta. W zestawieniu ManpowerGroup znalazły się również między innymi gry zespołowe, sportowe, wyścigowe jak Mario Kart, Rocket League, FIFA czy Call of Duty, które pozwalają doskonalić umiejętność myślenia krytycznego, współpracy, oceny i podejmowania decyzji oraz rozwiązywania problemów. To zdolności szczególnie cenione na takich stanowiskach jak pracownik opieki zdrowotnej, pakowacz, przedstawiciel lub kierownik call center.

- Advertisement -

gry, gaming, praca

Jak przełożyć doświadczenie gamingowe na zdobyte kompetencje?

Gracze, którzy chcieliby sprawdzić, jak ich doświadczenie gamingowe wpływa na rozwój kompetencji, mogą skorzystać bezpłatnie z Gaming Skills Translatora. Narzędzie przekłada uzyskane informacje na umiejętności kluczowe na rynku pracy, które kandydat może zamieścić w swoich dokumentach aplikacyjnych lub wymienić je, jako mocne strony na rozmowach kwalifikacyjnych. Świadomość na temat roli gier w doskonaleniu umiejętności miękkich pozwala kandydatom na lepsze zaprezentowanie swojej kandydatury oraz wzbogaca ich CV. Z drugiej strony to dodatkowe informacje dla rekruterów, służące do oceny umiejętności i potencjału kandydata, dzięki czemu dopasowanie osób do właściwej funkcji może być bardziej efektywne.

– Gry mogą pomóc pracodawcom ocenić umiejętności potencjalnych pracowników i podnieść atrakcyjność kandydata na rynku pracy. Jeśli konkretne rodzaje gier pozwalają na doskonalenie umiejętności miękkich, które obecnie są najbardziej pożądane na rynku pracy, to dlaczego zostają one pomijane w identyfikacji odpowiednich kandydatów i dopasowaniu ich do danego stanowiska? Ponieważ gry nadal traktowane są głównie jako źródło rozrywki, która też może przekładać się na aspekty finansowe w postaci na przykład turniejów gier komputerowych. Jednak nadal nie są postrzegane jako narzędzie, które może przyczyniać się do doskonalenia kompetencji zawodowych i samorozwoju. Wiedza na temat tego, jak przełożyć doświadczenie gier na profil kandydata i skorelować go z daną pracą jest znikoma a sięgnięcie do społeczności graczy to kolejna szansa na pozyskanie talentów posiadających kompetencje przyszłościpodsumowuje Konrad Gandziarski.

O badaniu:
Firma ManpowerGroup dokonała analizy ponad 11 tysięcy gier reprezentujących 13 gatunków – począwszy od gier akcji/przygodowych, przez gry fabularne (tzw. RPG), kończąc na grach muzycznych i niezależnych (indie) – w celu identyfikacji umiejętności miękkich, które są rozwijane za pomocą gier z poszczególnych kategorii. Firma zapytała również 24 419 pracodawców reprezentujących 44 rynki o to, jakich umiejętności miękkich poszukują obecnie i jak je definiują. Na podstawie przekroju danych sporządzony został schemat w odniesieniu do kompetencji zawodowych – wyznaczone zostały grupy stanowisk, na których umiejętności zdobyte przez graczy odgrywają najważniejszą rolę.
Udostępnij
- REKLAMA -