Hakerzy wyczyścili bazy MongoDB

- Reklama -

Nieznani napastnicy zaatakowali niezabezpieczone serwery z bazami MongoDB.  Atak został wykryty przez badacza GDI Foundation, Victora Geversa.

Atak zaczął się dość niewinnie. Hakerzy usunęli dane ze źle skonfigurowanej bazy MongoDB i zażądali okupu w wysokości 0,015 BTC (około 136 USD). Prawdopodobnie była to faza testowa ataku. Wkrótce potem cyberprzestępcy rozpoczęli skanowanie serwerów z DB Mongo, poszukując źle zabezpieczonych systemów. W rezultacie udało im się usunąć rekordy na 22 tysiącach baz danych, co stanowi niemal 47 proc. spośród wszystkich baz MongoDB dostępnych online. W każdym z tych przypadków napastnicy zagrozili, że jeśli w ciągu 48 godzin nie otrzymają 0,015 BTC  za przywrócenia systemu do działania, ujawnią pozyskane informacje oraz powiadomią odpowiednie instytucje o naruszeniu RODO.

Większość skasowanych zasobów to środowiska testowe, ale utraciły również dane produkcyjne i z pewnością będą dążyli do tego, aby  je odzyskać.

–        Wiele wskazuje na to, że znaczna część poszkodowanych zdecyduje się zapłacić okup, tym bardziej, że w tym przypadku nie jest on wygórowany. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy mamy do czynienia z nową strategią cyberprzestępców. Równie dobrze może być to jednostkowy przypadek, tym bardziej, że sam atak nie był zbyt wyrafinowany. Nie ma też żadnej gwarancji, że po wniesieniu opłaty dane wrócą do właścicieli. My zawsze stoimy na stanowisku, by nie ulegać szantażowimówi Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Pewnego rodzaju wątpliwości budzi zasięg incydentu. Victor Gevers zauważa, że wyszukiwarka Shodan wskazała na 15 tys. zaatakowanych baz danych MongoDB, a Binary Edge naliczył ich 23 tys.

MongoDB zalicza się do nierelacyjnych baz danych, napisanych w języku C++. Charakteryzuje się dużą skalowalnością, wydajnością oraz brakiem ściśle zdefiniowanej struktury. MongoDB sprawdza się w środowiskach składających się z wielu serwerów, znajduje zastosowania przy obsłudze danych w czasie rzeczywistym i dużych serwisach internetowych.

- Reklama -

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -