Tylko 14 proc. uczniów dobrze komunikuje się z rodzicami na temat aktywności w internecie, za to aż 30 proc. nie mówi nikomu o swoich kłopotach w sieci. „Internetowy hejt to problem, który coraz częściej kończy się tragicznie: głęboką depresją, samookaleczeniem, próbami samobójczymi” – mówił Jakub Płodzich, dyrektor Instytutu Lema, podsumowując projekt „Ogarnij hejt”.
Konferencja podsumowująca rok działań Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema oraz firmy ubezpieczeniowej UNIQA w ramach projektu „Ogarnij hejt” odbyła się 21 lutego w Centrum Prasowym PAP. W jej trakcie została zaprezentowana najnowsza edycja raportu o cyberprzemocy w szkołach podstawowych.
W 2022 r. w warsztatach wzięło udział ponad 6 tys. uczestników, w tym 4,2 tys. uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej, 1,3 tys. nauczycieli i ponad 900 rodziców. Do projektu zostało zgłoszonych 30 szkół w 16 województwach. Zorganizowano webinar dla nauczycieli, w którym wzięło udział ponad 500 osób. Powstała także strona internetowa www.maszmocnahejt.uniqa.pl, stanowiąca bazę wiedzy na temat cyberprzemocy i zaplecze edukacyjne dla szkół, oferująca m.in. scenariusze zajęć lekcyjnych.
Partnerem tego przedsięwzięcia jest UNIQA, która od kilku lat realizuje projekt „Masz moc na hejt”, a w swojej ofercie posiada ubezpieczenie na wypadek hejtu w internecie, oferujące pomoc prawną, psychologiczną i wsparcie specjalisty IT dla osób objętych ubezpieczeniem.
W opinii dyrektora Instytutu Lema dane z raportu opracowanego na podstawie badań ankietowych, przeprowadzonych wśród uczniów po zakończeniu warsztatów, nie są pomyślne. Tylko 14 proc. młodych ludzi deklaruje, że w ich domach często rozmawia się o zachowaniach w internecie. Natomiast 30 proc. uczniów nie mówi nikomu o swoich problemach związanych z cyberprzemocą.
Według Jakuba Płodzicha uczniowie pytani o to, czy kiedy będą mieli problem związany z hejtem, to pójdą z tym do mamy, taty albo do nauczyciela, odpowiadają przecząco.
Karolina Rosińska zauważyła, że w badaniach najbardziej uderzające są różnice w postrzeganiu problemu cyberprzemocy przez dzieci i ich rodziców, pamiętających różne formy przemocy ze swoich lat szkolnych.
Projekt „Ogarnij hejt” będzie kontynuowany w 2023 r. i weźmie w nim udział 40 szkół w całej Polsce. W marcu rusza rekrutacja placówek szkolnych. Szkołę mogą zgłosić zarówno nauczyciele, dyrekcja, jak i rodzice. Zgłoszenia można dokonać poprzez stronę instytutlema.pl i maszmocnahejt.uniqa.pl, a także strony Instytutu Lema na Facebooku i Twitterze.