IBM SAN Volume Controller w chmurze hybrydowej

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit
7 min

Forrest Gump mawiał „shit happens”. Miał dużo racji, bo w nasze życie bardzo często ingerują nieprzewidywalne zdarzenia. O takich przypadkach można przeczytać w książce „Czarny Łabędź”[1] Nassima Nicholasa Taleba. Przytoczono tam dość przykładów, aby przekonać największych sceptyków, że zdarzenia o niskiej przewidywalności, a znaczących skutkach dla otaczającej rzeczywistości spotyka się nadzwyczaj często. Nie dziwmy się zatem, że do utraty lub niekontrolowanego wycieku danych może dojść nawet w najlepiej zabezpieczonych systemach. Dowodów nie brakuje[2], a skutki bywają bolesne nie tylko wizerunkowo, ale i finansowo. Warto zatem stale myśleć o tym, czy dane są bezpieczne i co zrobić, żeby utrzymać wysoki poziom zabezpieczeń.

Poczta elektroniczna, aplikacje mobile, systemy ERP i CRM, media społecznościowe, programy graficzne, a tak naprawdę wszystkie programy biznesowe generują olbrzymie ilości danych, które trzeba gdzieś przechowywać i zabezpieczyć przed ich utratą. Dlatego jednym z kluczowych zadań działów IT jest wybór, wdrożenie i efektywna eksploatacja zintegrowanych systemów pamięci masowych.

Konrad Puchała, Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych w firmie Advatech
Konrad Puchała, Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych w firmie Advatech

„Pamięci masowe to nie miejsce na drobne oszczędności. Błędne decyzje przez lata potrafią uprzykrzyć życie administratorom i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa danych. Dlatego w projektach, które realizujemy dla naszych klientów najczęściej proponujemy systemy IBM – jednej z niewielu firm, która stale utrzymuje się w czołówce ze znacznym udziałem w rynku i ma swoim portfolio szeroką ofertę doskonałych macierzy z systemem IBM Spectrum Storage Suite. W każdej sytuacji można idealnie dobrać odpowiedni model do konkretnych potrzeb klienta”mówi Konrad Puchała, Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych z firmy Advatech, jednego z największych polskich integratorów rozwiązań informatycznych. 

Z raportu Cisco Global Hybrid Cloud Trends Report[3] na temat kierunków rozwoju chmur hybrydowych w roku 2020 wynika, że już u 47% respondentów trwają wdrożenia dwóch lub trzech chmur w modelu Iaas (Infrastructure as a Service), a w 87% firm działa przynajmniej jedna chmura hybrydowa. Dla 37% ankietowanych bezpieczeństwo danych jest głównym wyzwaniem w trakcie wdrażania technologii chmurowych.

- Advertisement -

IBM od lat ma silną pozycję wśród dostawców pamięci SDS (Software-Defined Storage). Macierze IBM oferują bardzo wysoką wydajność i ekstremalne pojemności oraz bardzo wysoki poziom ochrony danych wspierany algorytmami uczenia maszynowego ML i sztucznej inteligencji AI.

„Tam, gdzie racjonalna jest budowa chmury hybrydowej, świetnie sprawdzają się systemy IBM SVC, czyli SAN Volume Controller. Są to urządzenia do wirtualizacji blokowej pamięci masowej. Sercem całego rozwiązania jest oprogramowanie IBM Spectrum Virtualize, który obsługuje do czterech par kontrolerów, przy czym do stworzenia klastra wymagane są co najmniej dwa kontrolery. IBM SVC potrafi zwirtualizować zasoby dyskowe praktycznie wszystkich liczących się na rynku producentów macierzy. Lista kompatybilnych urządzeń jest bardzo długa i rozwijana nieprzerwanie od 2003 roku”tłumaczy Konrad Puchała z Advatech„Kolejną zaletą tego rozwiązania jest wspólny, jednolity system zarządzania heterogenicznym środowiskiem pamięci dyskowych i jednolity sposób prezentowania zasobów systemom serwerowym”dodaje.

IBM SVC ma wbudowane mechanizmy deduplikacji i kompresji sprzętowej w czasie rzeczywistym, funkcje thin provisioningu oraz replikacji danych, która jest kompatybilna z rodziną macierzy IBM Storwize. Użytkownicy bardzo doceniają szybkość tworzenia kopii migawkowych oraz automatyczny tiering danych pomiędzy różnymi rodzajami napędów dyskowych. Wymiernych korzyści finansowych dostarczają algorytmy kompresji danych podstawowych, które podnoszą efektywną pojemność systemów zewnętrznych, zmniejszając w ten sposób koszty przechowywania danych.

Duża wydajność IBM SVC oznacza także krótki czas dostępu do danych i większe możliwości analityczne, tak potrzebne w każdej organizacji. Dostępność do danych i aplikacji krytycznych w systemie IBM SVC jest na poziomie sześciu dziewiątek (99,9999%), przy zachowaniu mobilności danych i pełnej ochronie DR (Disaster Recovery), w tym w chmurze. Wysoki jest także poziom ochrony przez ransomware – po ataku tego typu z izolowanych i niezmiennych kopii danych można błyskawicznie odzyskać wszystkie newralgiczne informacje. Pomaga to także w sytuacjach, gdzie dochodzi do rażących błędów użytkowników lub celowego i złośliwego niszczenia danych.

„IBM SAN Volume Controller w połączeniu z IBM Spectrum Virtualize tworzy bardzo przyjazne środowisko dla swoich administratorów, które jest szczególnie pomocne w zarządzaniu chmurą hybrydową. Użytkownik otrzymuje nowoczesny interfejs do centralnego zarządzania, dzięki któremu można efektywnie i spójnie wykonywać bieżące zadania związane z konfiguracją i obsługą wielu systemów pamięci masowej — nawet pochodzących od różnych dostawców. To naprawdę ułatwia życie i zmniejsza ryzyko powstania błędów”ocenia Konrad Puchała z Advatech. 

Na pulpicie nawigacyjnym można szybko zobaczyć stan całej pamięci masowej, a dzięki zbieranym informacjom systemowym, administratorzy mogą podejmować trafne decyzje.

IBM SCV monitoruje przełączniki i sieci szkieletowe tak, aby ułatwić identyfikację błędów nasycenia lub przeciążenia sieci, co może mieć wpływ na wydajność pamięci masowej. Warto także wspomnieć o predykcyjnych algorytmach sztucznej inteligencji, które wspomagają zarządzanie. IBM SVC wraz z IBM Spectrum Virtualiza czerpią wiedzę z doświadczenia w przechowywaniu ponad dwóch eksabajtów danych. To właśnie pozwala lepiej przewidywać i zapobiegać problemom zanim one powstaną i ujawnią swoje kosztowne oblicze.

„System IBM SAN Volume Controller to pojedyncza platforma klasy korporacyjnej zaprojektowana na miarę wymagań XXI wieku. Użytkownicy otrzymują rozwiązanie proste w zarządzaniu, które w istotny sposób zwiększa produktywność biznesową. Wysoka wydajność, dostępność i bezpieczeństwo danych, łatwa integracja chmury hybrydowej oraz niemal nieograniczona skalowalność to cechy decydujące o wyjątkowej użyteczności IBM SVC” – podsumowuje Konrad Puchała, Kierownik Działu Składowania i Ochrony Danych z Advatech.


[1] Nassim Nicholas Taleb, Czarny Łabędź, Wydawnictwo Zysk i s-ka, Poznań, 2020
[2] https://www.ibm.com/security/data-breach
[3] https://www.techrepublic.com/article/report-82-of-it-leaders-are-adopting-the-hybrid-cloud/

Udostępnij
- REKLAMA -