IBM wspiera ochronę środowiska

Klaudia Ciesielska
3 min

Powszechnie uważa się, że postęp technologiczny sprzyja degradacji środowiska, jednak jest to już raczej przestarzały stereotyp. Obecnie każda firma technologiczna podejmuje działania, które są konieczne dla utrzymania zdrowego stanu środowiska. Wchodzą tu w grę regulacje prawne, choć nie tylko. Przykładem działań na rzecz ochrony środowiska jest utworzona przez IBM platforma World Community Grid.

W związku z coraz gwałtowniejszymi zmianami klimatu, IBM postanowił wspomóc realizację projektów, które w największym stopniu mogą przyczynić się do poprawienia stanu środowiska. Za pośrednictwem World Community Grid (WCG), społecznościowej platformy IBM, firma zapewni naukowcom warte 200 mln dolarów wsparcie technologiczne, a wyniki badań zostaną udostępnione do dalszego wykorzystania.

Zasoby obliczeniowe WCG pochodzą od ponad 730 tys. wolontariuszy. Dzięki specjalnej aplikacji, ich komputery lub urządzenia z systemem Android, gdy nie są w pełni obciążone, wirtualnie przekazują moc na potrzeby badań naukowych. Udostępnione zasoby mogę wesprzeć badania w wielu obszarach, m.in. szacowania zasobów wody lub śledzenia i prognozowania migracji ludzi i zwierząt w zależności od zmieniających się warunków klimatycznych. Pomogą też przy analizowaniu wpływu warunków pogodowych na zanieczyszczenie powietrza i skuteczność walki z nim czy badanie odporności plonów oraz zwierząt hodowlanych w regionach, w których panują ekstremalne warunki.

Naukowcy mogą również wnioskować o dostęp do darmowej przestrzeni dyskowej w ramach IBM Cloud, a także uzyskać historyczne i aktualne dane oraz prognozy warunków pogodowych pochodzące z należącej do IBM firmy Weather Company.

W przeszłości, społeczność World Community Grid wspierała już podobne projekty. Należało do nich przedsięwzięcie realizowane przez Uniwersytet Harvarda, w ramach którego zidentyfikowano 36 tysięcy związków węgla, mających potencjał do podwojenia efektywności organicznych ogniw fotowoltaicznych. WCG był też zaangażowany w projekt prowadzony na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie, gdzie badano zastosowanie nanotechnologii do zwiększenia efektywności filtracji wody pitnej. Innym projektem realizowanym przy udziale WCG było analizowanie żywotności plonów rolnych rosnących w ekstremalnych warunkach pogodowych.

REKLAMA

Obliczenia są efektywnym narzędziem służącym badaniom zmian klimatu i innych problemów w zakresie ochrony środowiska. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać wysiłki zmierzające do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, zapewniając naukowcom swobodny dostęp do mocy obliczeniowej, zasobów chmurowych i danych pogodowych – powiedziała Jennifer Ryan Crozier, wiceprezes IBM Corporate Citizenship oraz prezes IBM International Foundation

Spośród zgłoszonych projektów, IBM wybierze maksymalnie 5. Na każdy z nich firma ma przeznaczyć do 40 mln dolarów. Propozycje będą oceniane pod kątem ich potencjalnego wkładu w naukę oraz w zrozumienie zmian klimatu i środowiska. Ponadto naukowcy muszą wskazać efektywną strategię ograniczania negatywnych zmian klimatycznych oraz potencjalną zdolność zespołu badawczego do ukończenia projektu. Propozycje projektów można składać do 15 września, a wyniki będą ogłoszone na początku jesieni.

Od momentu powstania, World Community Grid wsparło już 28 projektów badawczych związanych z  nowotworami, wirusami HIV i Zika, energią odnawialną, czystością wody i innymi wyzwaniami, przed którymi stoi ludzkość.