IDC przewiduje, że światowe przychody z usług IT i usług biznesowych wzrosną o 5,6% w 2022 r. Wzrost rynku w 2022 r. oznacza wzrost o 160 punktów bazowych w stosunku do prognozy IDC z października 2021 r.
IDC uważa, że w ciągu najbliższych kilku lat rynek będzie się rozwijał w tempie 4-5%, co oznacza ogólny wzrost o 40 do 80 punktów bazowych każdego roku, zwiększając długoterminową stopę wzrostu rynku do 4,6%, czyli nieznacznie w górę od poprzedniej prognozy 4,3%.
Przewiduje się, że rynek usług w obu Amerykach wzrośnie o 5,3% w 2022 r., czyli o 150 punktów bazowych więcej niż prognoza z października 2021 r. (w stałej walucie). Jest to przypisywane szybszemu ożywieniu gospodarczemu i wpływowi inflacji. IDC uważa, że trend utrzyma się w krótkim okresie: stopy wzrostu w latach 2022 i 2023 zostały skorygowane w górę o 150 i 100 punktów bazowych, czyli o około 4% wzrost rok do roku przez następne pięć lat.
Średnio- i długoterminowe perspektywy wzrostu dla Kanady i Ameryki Łacińskiej nieznacznie się poprawiły. Oba regiony będą nadal odnotowywać ożywienie w latach 2022 i 2023. Krótkoterminowe perspektywy wzrostu w Ameryce Łacińskiej są dodatkowo wzmacniane przez wzrost cen surowców od marca.
Perspektywy dla rynku amerykańskiego również zostały skorygowane w górę o 160 i 80 punktów bazowych odpowiednio dla 2022 i 2023 roku. Korekty wprowadzono na wszystkich rynkach. Lepsze perspektywy gospodarcze oraz wysokie rezerwacje i przepływy zamówień przez dostawców na największym światowym rynku usług częściowo spowodowały tę wzrostową zmianę, podczas gdy resztę można przypisać założeniom dotyczącym wpływu inflacji, zwłaszcza na rynkach zorientowanych na projekty. Długoterminowa perspektywa wzrostu w USA pozostaje w dużej mierze niezmieniona.
Prognoza wzrostu IDC na 2022 r. dla regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) została podwyższona o ponad 220 punktów bazowych.
Chociaż Europa jest regionem najbardziej dotkniętym trwającym konfliktem Ukraina/Rosja, IDC utrzymuje optymistyczne prognozy w tym regionie. IDC znacznie obniżył prognozę dla Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) z powodu konfliktu na Ukrainie. Spodziewa się, że rynek usług w Europie Środkowo-Wschodniej wzrośnie tylko o 5,5% i 7,3% odpowiednio w 2022 i 2023 r., w porównaniu z poprzednią prognozą 9-10% wzrostu. W tym roku rynki rosyjski i ukraiński znacznie się skurczą.
Prognozy krótkoterminowego wzrostu dla Europy Zachodniej zostały skorygowane w górę: IDC przewiduje obecnie wzrost w regionie o ponad 6% w 2022 r., czyli o 280 punktów bazowych więcej niż w naszej ostatniej prognozie. Poprawa perspektyw wynika w dużej mierze ze zrewidowanej perspektywy PKB UE na 2022 r. na koniec 2021 r. (przed kryzysem ukraińsko-rosyjskim). IDC nadal odnotowuje, że inwestycje finansowane przez UE napędzają wydatki na usługi. Inflacja również przyczyniła się do wzrostu nominalnego, choć w mniejszym stopniu.
Zostało to częściowo zrekompensowane konfliktem ukraińsko-rosyjskim. Opierając się na marcowych założeniach IDC dotyczących kryzysu, które zakładały bardziej neutralny scenariusz (ograniczona eskalacja militarna i zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw), IDC uważa, że kryzys osłabi średnioterminowy wzrost rynku Europy Zachodniej, ale zostanie zrównoważony przez inne czynniki. Oczywiście, ponieważ sytuacja ciągle się zmienia, jej rzeczywisty wpływ na gospodarkę UE może być bardziej dotkliwy niż oczekiwano.
Perspektywy wzrostu dla Bliskiego Wschodu i Afryki (MEA) na lata 2022 i 2023 również wzrosły odpowiednio o 250 i 100 punktów bazowych. Ze względu na silne odbicie po pandemii i zastoju gospodarczym, zwłaszcza na wcześniej obleganych rynkach, takich jak Turcja, a także szybkie wydatki na infrastrukturę IT, prognozy IDC są optymistyczne. UIDC uważa również, że negatywny wpływ kryzysu ukraińsko-rosyjskiego na region będzie marginalny.
Perspektywy wzrostu Azji i Pacyfiku poprawiły się o 0,9 punktu procentowego w 2022 r., głównie dzięki ChRL (Chiny) i innym rozwiniętym rynkom azjatyckim (tj. Australii, Japonii, Singapurowi, Korei itd.). Tempo wzrostu w Japonii było podnoszone o 0,2 do 0,6 punktu procentowego rocznie przez następne pięć lat, podczas gdy Australia, Nowa Zelandia, Korea i Singapur odnotowały korekty o ponad 100 punktów bazowych w latach 2022 i 2023.
Prognozy dotyczące wzrostu rynku w Chinach zostały skorygowane do 6,4% i 8% na lata 2022 i 2023. Chociaż oczekuje się, że wzrost chińskiego PKB osłabnie, IDC uważa, że transformacja cyfrowa pozostaje kluczowym elementem długoterminowych inicjatyw „nowej infrastruktury” w tym kraju. co jeszcze bardziej zwiększy wydatki na usługi zarówno w sektorze publicznym, jak i branżach strategicznych, takich jak BFSI, produkcja i energetyka.
Na rynkach IT i usług biznesowych oraz we wszystkich regionach wydatki na usługi związane z chmurą są głównym akceleratorem wzrostu od 2020 r. IDC prognozuje, że w 2022 r. będzie nadal rosło blisko 20% rok do roku i od 15% do 20% w ciągu roku przez następne trzy lata.
IDC zauważa również, że coraz więcej dostawców usług przechodzi z usług IT i biznesowych na usługi technologii operacyjnych (OT). Nawet po uwzględnieniu zakłóceń po stronie podaży spowodowanych kryzysem ukraińsko-rosyjskim, IDC nadal prognozuje, że rynek usług inżynierii produktu i technologii operacyjnej oraz usług technologii operacyjnej będą rosły dwa razy szybciej niż rynki IT i biznesowe.
Ogólnie rzecz biorąc, chociaż inflacja może sztucznie zwiększyć wielkość rynku w krótkim okresie, jest to w dużej mierze równoważone przez niestabilność popytu i rosnące koszty pracy.