Ad image

IT Contracting w oczach kandydata

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit

Praca zdalna, elastyczność oraz ciekawe projekty to rzeczy, na które obecnie największy nacisk kładą przedstawicie IT Contractingu – wynika z najnowszego badania firmy doradztwa personalnego HRK S.A.

Nic się nie zmieniło na rynku – wciąż w branży IT dominuje rynek pracownika. Ze względu na rosnące potrzeby w tym sektorze specjaliści dosłownie są „łowieni” i rozpieszczani przez pracodawców. Wiele firm stara się przekonać do siebie specjalistę niestandardowymi benefitami. Tematyka projektu, technologie czy prestiż marki stoi naprzeciw konkurencyjnemu wynagrodzeniu, możliwościami rozwoju lub/i pracą zdalną.

Czemu IT Contracting?

Z badania przeprowadzonego przez HRK S.A. wynika, że aż 88 proc. kontraktorów wybiera taką formę współpracy ze względu na wysokie wynagrodzenie, 52 proc. docenia w niej elastyczność oraz możliwość rotacji pomiędzy projektami, zaś 24 proc. badanych dostrzega lepsze możliwości rozwoju np. w dużych organizacjach. Wiemy już co doceniają, a na co zwracają uwagę na etapie wyboru pracodawcy? Kontraktorzy stawiają głównie na kwestie finansowe (88 proc.), jasno sprecyzowany zakres obowiązków (52 proc.) oraz czas trwania umowy (24 proc.). Tuż za podium znalazły się takie elementy jak renoma marki czy oferta benefitów.

Analizując dane naszego badania czytelnik mógłby stwierdzić, że dla kontraktorów najważniejsze są pieniądze. Jednak zdarzały się w nim odpowiedzi wskazujące możliwość rezygnacji z podwyżki płacy na rzecz pracy przy topowych technologiach, ciekawych projektach. Jest to wskazówka dla pracodawców, że w pozyskaniu najlepszych kandydatów wcale nie muszą kierować się wyłącznie wysokim wynagrodzeniem. Firmy powinny stawiać na rozwój, na danie pracownikom szansy pracy przy ciekawych i złożonych technologicznie projektach – mówi Krzysztof Kobyliński, Senior IT Consultant w HRK S.A.

Różnorodność benefitów

Obecnie wiele mówi się o elastycznym czasie pracy – przedstawiciele IT Contractingu również doceniają taką formę współpracy – aż 96 proc. badanych wskazało ją jako podstawę atrakcyjnej oferty pracy. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się prywatna opieka medyczna oraz atrakcyjny pakiet szkoleniowy (60 proc.). Podium zamykają darmowy parking oraz imprezy integracyjne (24 proc.). W czym jeszcze prześcigają się firmy?

Wiele firm stara się przyciągnąć kandydatów takimi udogodnieniami jak np. konsole do gier, strefy chillout, dofinansowanie posiłków. Nierzadko można też spotkać zaspokajanie niestandardowych potrzeb, jak: śpiwór i karimata, czy prywatna lodówka z napojami – mówi Krzysztof Kobyliński.

Istotna stała opieka konsultanta

Dla 12 proc. badanych istotną zaletą IT Contractingu jest stała opieka konsultanta, który stanowi wsparcie nie tylko na etapie samej rekrutacji i negocjacji warunków zatrudnienia, ale również służy pomocą w tzw. trudnych sytuacjach. Jak twierdzi Krzysztof Kobyliński, Senior IT Consultant w HRK, na rynku jest tak duża konkurencja, że firmy zajmujące się outsourcingiem IT muszą wyróżniać się już na etapie pierwszego kontaktu.

Osoby, które decydują się na współpracę z agencją zwracają uwagę na pierwszy kontakt – m.in. w jaki sposób rekruter z nimi rozmawia m.in. czy gra w otwarte karty. Rola rekrutera jest tutaj bardzo istotna: to on prowadzi kandydata przez cały proces rekrutacyjny, od pierwszej rozmowy do podpisania umowy przez wszystkie poszczególne etapy. Dla kandydata ważne jest poczucie partnerstwa w procesie rekrutacyjnym, dzięki któremu czuje się bezpiecznie, ale też dużą rolę przekazuje do posiadanej przez rozmówcę wiedzy. Nieprofesjonalnym jest mylić np. nazwy technologii – komentuje Krzysztof Kobyliński, HRK S.A.

Kolejną istotną kwestią są opinie o agencji, a także jej wielkość oraz staż na rynku. Kandydaci docenią elastyczność we współpracy, proponowane benefity oraz portfel klientów, z którymi współpracuje dana agencja.

Jak widać, IT Contracting nie sprowadza się do kilku elementów, czy samego wynagrodzenia – istotną rolę odgrywa w nim czynnik ludzki. Współpracujemy z ludźmi i dla ludzi – pamiętajmy o tym.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *