Jak bezpiecznie korzystać z tabletu i smartfona podczas wakacji?

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit 4 min
4 min

Smartfony przydają nam się zarówno w codziennych czynnościach, jak i podczas letniego wypoczynku. Za pośrednictwem smartphone’a możemy przesyłać rodzinie i znajomym nasze zdjęcia z wakacji w czasie rzeczywistym. Czy jednak jest to na pewno bezpieczne?

Do wysyłania zdjęć i filmików z reguły wykorzystujemy publiczne sieci WiFi w hotelach, na lotniskach i w restauracjach. Złodzieje danych są tego doskonale świadomi i w miejscowościach wakacyjnych działają ze zwiększoną aktywnością. Zagrożone są wszelkie dane osobowe, nie tylko hasła. Dostęp do nich wymaga z technicznego punktu widzenia jedynie minimalnego wysiłku. By zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom podczas urlopu firma G DATA zaleca wdrożenie kompleksowej ochrony urządzeń mobilnych z odpowiednim wyprzedzeniem – nawet przed samym wyjazdem – i przedstawia kilka ważnych wskazówek na czas podróży.

Podczas wakacji zwróć szczególną uwagę na:

  • hotspoty WiFi: coraz więcej hoteli i kawiarni oferuje darmowe WiFi. Jest to przydatna, ale jednocześnie ryzykowna opcja. W tego typu sieci przestępcy mają łatwy dostęp do treści cudzych maili lub takich kluczowych danych, jak numery kart kredytowych lub hasła.
  • Wskazówka: operacje bankowe i zakupy online zrób przed wyjazdem albo po powrocie z wakacji.
  • Kafejki internetowe: Na cudzym komputerze nie masz dostępu do ustawień zabezpieczeń ani nie znasz potencjalnych zagrożeń związanych ze złośliwym oprogramowaniem. Dlatego też na komputerach w kafejkach internetowych bądź hotelowych lobby nie powinieneś logować się na konta z wykorzystaniem wrażliwych danych. Jeśli to tylko możliwe, w trakcie surfowania po Internecie powinieneś korzystać w przeglądarce z trybu prywatnego lub incognito, ponieważ w tym wypadku żadne dane nie są zapisywanie. Po zakończeniu sesji po raz kolejny wyloguj się ze wszystkich kont i wyczyść historię przeglądania.
  • Oprogramowanie: Oprogramowanie zabezpieczające to doskonały sposób na utrudnienie życia cyberprzestępcom. Przydatną funkcją podczas wakacji jest także opcja namierzenia skradzionego urządzenia oraz zdalnego usunięcia danych wrażliwych, jeśli zaistnieje taka konieczność.
  • Aplikacje: Przed wyjazdem należy pobrać aktualizacje aplikacji. Chronią one przed lukami w zabezpieczeniach.
  • Kod blokujący i hasła: PIN lub inny kod blokujący wyświetlacz urządzenia mobilnego zwiększają poziom bezpieczeństwa i utrudniają złodziejom dostęp do danych i korzystanie z urządzenia. Nawet czterocyfrowy PIN utrudnia złodziejom ich działania – sprawdzenie 10 000 kombinacji może zająć dłuższą chwilę. Wiele urządzeń zostaje także zablokowanych po kilku nieudanych próbach wprowadzenia PINu. Należy jednak unikać takich kombinacji, jak „1234” czy „0000”.
  • Portale społecznościowe: Zachowaj ostrożność przy zamieszczaniu na portalach społecznościowych publicznych postów z wakacji. Przestępcy wykorzystują tego typu informacje przy tworzeniu map domów, których właściciele wyjechali. Dlatego wyjątkowe wakacyjne wspomnienia należy wrzucać na Facebooka oraz inne portale społecznościowe dopiero po powrocie lub przesyłać przyjaciołom i rodzinie w prywatnych wiadomościach.
  • Wyłącz sieci bezprzewodowe: Jeśli nie korzystamy z funkcji Bluetooth czy WLAN, należy je wyłączyć, bo również stanowią potencjalną drogę ataku.

VPN firmy G DATA chroni przed złodziejami danych

Moduł VPN w usłudze G DATA Mobile Internet Security koduje cały ruch w Internecie niezależnie od tego, czy surfujesz z wykorzystaniem własnych danych czy sieci WiFi, w dowolnym miejscu na świecie. Prywatna sieć wirtualna tworzy pewnego rodzaju tunel, który nie tylko chroni cyfrową tożsamość użytkownika, lecz także ukrywa sieć przed złodziejami danych. Dane osobowe są ukrywane i skutecznie chronione przez bezpieczne serwery. Dzięki zintegrowanej opcji G DATA VPN użytkownicy nie potrzebują dodatkowej aplikacji do ochrony swojej prywatności w sieciach publicznych.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz