Jak bezpiecznie kupić używane auto?

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit 3 min
3 min

Przy zakupie samochodu używanego najważniejsza jest weryfikacja stanu technicznego, sprawdzenie stanu prawnego i jego pochodzenie. Zgromadzone informacje powinny pomóc w zbiciu ceny.

Sprawdzenie stanu technicznego najprościej zacząć od ogumienia. Czy nie jest ono starsze niż sam samochód. We wnętrzu samochodu łatwo sprawdzić czy kierownica nie nosi śladów nadmiernego zużycia, czy nadmiernie nie jest zużyty pedał sprzęgła. To powinno nam ułatwić ocenę czy podawany przebieg auta jest realny.

– O ile przebieg samochodu krajowego jest ewidencjonowany przy każdym przeglądzie, to w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy nie zawsze znajdziemy potrzebne informacje w krajowych bazach danych – mówi Paweł Molasy, Business Country Manager PL w AUTOCENTRUM AAA AUTO sp. z.o.o. W bazach danych można też sprawdzić czy samochód nie jest kradziony.

Trzeba sprawdzić przeszłość samochodu, kto wcześniej był jego właścicielem. Warto wiedzieć czy auto było wykorzystywane jako taksówka, bądź należało do floty firmowej.

– Wtedy niskie przebiegi są tym bardziej podejrzanekomentuje P.Molasy.

Trudniej sprawdzić czy auto nie jest obciążone ratami kredytowymi bądź leasingowymi, to może zrobić profesjonalna firma.

Oto kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem:

 1. Budżet: Określ, ile możesz wydać na samochód i dodatkowe koszty, takie jak ubezpieczenie, rejestracja czy ewentualne naprawy.
 2. Badanie rynku: Zbadaj różne modele i marki, które Cię interesują, aby dowiedzieć się, które z nich mają najlepszą reputację, jakie są typowe problemy i jakie są koszty utrzymania.
 3. Historia pojazdu: Poproś o historię serwisową i sprawdź numer VIN, aby dowiedzieć się, czy auto nie było powypadkowe czy kradzione. W Polsce warto sprawdzić historię auta na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).
 4. Przebieg: Przebieg powinien być adekwatny do wieku samochodu. Zbyt niski przebieg może wskazywać na nieuczciwość sprzedawcy lub na zmianę licznika.
 5. Stan techniczny: Sprawdź stan ogólny samochodu, w tym silnik, zawieszenie, układ hamulcowy, układ wydechowy, opony i akumulator. Możesz też rozważyć przeprowadzenie kontroli przez niezależnego mechanika.
 6. Blacharka i lakier: Sprawdź, czy nie ma rdzy, wgnieceń, zarysowań czy oznak wcześniejszych napraw blacharskich.
 7. Wyposażenie: Upewnij się, że wszystkie elementy wyposażenia są sprawne, w tym klimatyzacja, nawigacja, system audio, podgrzewane fotele, itp.
 8. Jazda próbna: Przetestuj auto podczas jazdy na różnych nawierzchniach, sprawdzając, jak działa zawieszenie, układ kierowniczy, hamulce, przyspieszenie i inne funkcje.
 9. Negocjacje: Jeśli zauważysz jakieś problemy, które można naprawić, spróbuj wynegocjować niższą cenę.
 10. Dokumenty: Sprawdź ważność dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa OC i ewentualne badania techniczne. Upewnij się, że wszystko jest w porządku.
 11. Pamiętaj, że zakup używanego samochodu zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, ale podejmując świadome decyzje i dokładnie sprawdzając pojazd, możesz znacznie zwiększyć szanse na udany zakup.
SOURCES:MarketNews24
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz