Jak działa serwerownia?

Materiał Partnera
3 min

Serwerownie to pomieszczenia w których znajdują się specjalne szafy zawierające komputery. Zabezpieczone są przed dostawaniem się do nich pyłu i kurzu oraz chronione przed uszkodzeniami. Praca każdego przedsiębiorstwa w dużej mierze opiera się na działaniu systemów informatycznych, dlatego pokoje serwerowe często stanowią „mózg” całej operacji. Poniżej przedstawiamy informacje o tym gdzie najlepiej postawić serwerownie, jak się w niej zachować oraz jakie urządzenia się w niej znajdują.

Gdzie zamontować serwerownię?

Ważne aby pomieszczenie, które będzie przeznaczona na serwerownie było wyłożone podłogami technicznymi, które charakteryzują się podwyższoną powierzchnią na której umieszczane są dodatkowe przestrzenie na kable. Podłogi techniczne ratują przewody i kable przed uszkodzeniami. Serwerownie warto dodatkowo wyłożyć dywanami i matami, to zapobiega gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych. Bardzo ważnym aspektem w kwestii prawidłowego działania komputerów są warunki atmosferyczne, aby działały one sprawnie temperatura nie może przekraczać 20°C a wilgoć nie może przekraczać poziomu 45%. Pomieszczenie powinno zawierać również specjalny system klimatyzacji, który składać się będzie z ciepłych oraz zimnych korytarzy. Specyficzny obieg powietrza ma pomagać pracy klimatyzacji do takiego stopnia, że temperatura będzie mierzona co do stopnia. Szafy serwerowe oddzielone są od siebie przestrzeniami z ciepłym oraz zimnym przepływem powietrza. Gorące odprowadzane jest do klimatyzatora, gdzie poddawane jest chłodzeniu a następnie trafia pod podniesioną podłogę. Schłodzone, wpada do szaf serwerowych korytarzem zimnego powietrza. Taki typ klimatyzacji w dobry sposób chroni komputery przed przegrzaniem.

Co znajdziemy w serwerowni?

W serwerowni znajdziemy oferowane przez nas serwery ale to nie wszystko. Podstawowe wyposażenie zawiera również klimatyzatory, szafy rackowe, system gaszenia gazem oraz system monitoringu. Zastosowane rozwiązania pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych danych, które przechowywane są na urządzeniach w pomieszczeniach serwerowni. Maksymalną ochronę danych zapewnią kopie zapasowe, firewalle, całodobowy monitoring serwerów oraz redundantne zasilania, jest to odporne na warunki zewnętrzne dodatkowe źródło prądu. Pomaga to w ciągłości dostarczania prądu, nawet w przypadku awarii zasilania co pomaga w administracji serwerami. Takie rozwiązanie pomaga w ciągłym utrzymywaniu bezpieczeństwa danych.

Jak zachowywać się w serwerowni?

Prawidłowe umiejscowienie oraz wyposażenie jest równie ważne co odpowiednie zachowanie osób, które w pomieszczeniu przebywają. Dostęp do pomieszczenia powinny mieć przede wszystkim osoby uprawnione, czyli odpowiedzialne za administrację serwerami.  Personel powinien być dokładnie przeszkolony. Biorąc pod uwagę olbrzymią ilość zgromadzonych danych w serwerowni należy zachować szczególną, nie można używać ognia, niesprawnych urządzeń oraz palić papierosów. W serwerowni nie wolno również trzymać materiałów łatwopalnych. Nie stosując się do zasad można wywołać poważną awarię, która mogłaby mieć fatalne skutki. W przypadku gdy przedsiębiorca nie posiada wykwalifikowanego personelu może zgłosić się do firmy zewnętrznej, która zarządza serwerami, instaluje system operacyjny, tworzy konfigurację kont zapasowych oraz kont użytkowników. Taka współpraca może przynieść szereg korzyści.

- Advertisement -

Artykuł powstał przy współpracy z ngsolutions.pl

Udostępnij
- REKLAMA -