Jak działają soczewki progresywne?

3 min

Osoby borykające się z wadami wzroku po 40. roku życia skarżą się na zaburzenia ostrości widzenia z bliży i dali. Często wiąże się to z koniecznością posiadania dwóch par okularów przeznaczonych do korekty tylko jednej z wad, co jest niezmiernie uciążliwe na co dzień. Z pomocą przychodzą jednak okulary progresywne, które dzięki specjalistycznym soczewkom są w stanie zapewnić nam ostrość przedmiotów niezależnie od tego, w jakiej odległości znajdują się widziane obiekty.

Czym są okulary progresywne? 

Okulary progresywne posiadają soczewki o asymetrycznej budowie, która pozwala na widzenie obiektów z różnych odległości. Takie okulary przeznaczone są dla osób, które mają problemy z widzeniem bliskim i dalekim, przez co potrzebują kompleksowego wsparcia. Problemy te dotykają najczęściej osób w średnim wieku, u których zdolność akomodacji oka ulega osłabieniu. 

Jak działają soczewki progresywne?

Wspomniana już wcześniej asymetryczna budowa soczewki oraz jej podział na strefy widzenia, które przechodzą płynnie jedna w drugą, pozwalają na obserwowanie obiektów z różnych odległości. Każda ze stref inaczej skupia wiązki światła, dzięki czemu dolna część soczewki pozwala na widzenie bliskich obiektów, środkowa tych, znajdujących się pośrednio, a górna za widzenie dalekie. Taka konstrukcja jest jedną z najbardziej zaawansowanych wśród wszelkich rozwiązań optycznych. Boczne krawędzie soczewki powodują lekkie rozmycie się obrazu — są to zniekształcenia peryferyjne. Konstrukcja takiej soczewki została zaprojektowana w taki sposób, żeby patrzenie przez nią było na tyle intuicyjne, by nie wymagało szukania punktu ostrego widzenia. Spoglądanie w dół jest naturalnym odruchem jeśli chcemy dostrzec bliskie przedmioty i elementy, na przykład podczas czytania, czy pisania. Z kolei centralna część soczewki będzie świetnie nadawała się do pracy przy komputerze, a patrzenie przez nią jest zupełnie naturalne, gdyż wymusza na nas spoglądanie przed siebie. 

Czy warto zainwestować w okulary progresywne?

Soczewki progresywne zdecydowanie poprawiają komfort widzenia i pozwalają na widzenie przedmiotów z każdej odległości mimo używania tylko jednej pary okularów. Dobór okularów powinien zostać poprzedzony badaniem optometrycznym przeprowadzonym w gabinecie. Soczewki progresywne wymagają użycia specjalnych opraw okularowych i muszą zostać osadzone przez optyka dlatego, aby je zakupić, należy udać się do profesjonalnego salonu optycznego. Samo przyzwyczajenie się do tego rodzaju szkieł jest bardzo indywidualne, niektóre osoby już po pierwszym założeniu czują się komfortowo, innym zajmuje to czasem nawet kilka tygodni. Wszystko to zależne jest od naszego stylu życia, pracy i preferencji. Mimo wszystko, rozważając zakup okularów do bliży i dali warto rozważyć takie ze szkłami progresywnymi. Jest to niezwykle komfortowe i dobrze zaprojektowane rozwiązanie, które pozwala na widzenie z każdej odległości mimo użycia tylko jednej pary okularów.

Po więcej informacji zapraszamy na nasz blog na stronie https://www.krio.org.pl/ . Odwiedź nas w celu znalezienia najlepszego optyka rzemieślnika.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz