Jak inwestować w firmową flotę aut?

Bartosz Martyka
3 min

Nie ma wątpliwości, że samochód jest w firmie potrzebny. Nierzadko koniecznością jest inwestycja we flotę, która składa się z co najmniej kilku aut. Wiele zależy tutaj od branży, w której firma działa. Niestety, okazuje się, że nie każdego przedsiębiorcę stać na taki wydatek. Zakup samochodu za gotówkę może przecież wpłynąć niekorzystnie na płynność finansową działalności. Na szczęście są inne rozwiązania. Poznaj je.

Zakup auta za gotówkę

Niewielu właścicieli firm decyduje się na zakup auta za gotówkę. Okazuje się, że takie inwestycje nie są powszechne nawet w prężnie działających przedsiębiorstwach, które na to stać. To dlatego, że nabycie samochodu jest ogromną inwestycją, która jest zawsze odczuwalna w dziale finansów. O wiele lepiej jest skorzystać z leasingu czy wziąć kredyt samochodowy dla firm, a własne środki przeznaczyć na rozwój innej gałęzi prowadzonej działalności.

Kredyt samochodowy dla firm

Już co dziesiąty właściciel firmy inwestuje we flotę biznesowych aut, zaciągając kredyt samochodowy dla firm. Tę opcję wybierają ci, których nie stać na zakup pojazdów z środków budżetu firmy i chcą cieszyć się płynnością finansową w prowadzonym biznesie. Co więcej, kredyt buduje historię kredytową firmy, dzięki czemu w przyszłości ta stanie się wiarygodnym klientem dla banku. To ważne w przypadku chęci realizacji jeszcze większych inwestycji.

REKLAMA

Zaletą kredytu na samochód jest to, że kredytobiorca staje się od razu właścicielem takiego pojazdu i może nim swobodnie dysponować. Raty takiego zobowiązania są też przeważnie niższe aniżeli w przypadku leasingu. Samochód może być zupełnie nowy z salonu, ale też z komisu bądź od prywatnego właściciela. W tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń.

Leasing aut

Firma prowadzona jest dla osiągania jak największych zysków. Aby takie generować niezbędna jest optymalizacja kosztów. Leasing jest dobrą opcją dla tych przedsiębiorców, którzy chcą wrzucać raty w koszty prowadzenia biznesu, dzięki czemu mogą płacić niższe podatki. Jednocześnie mogą korzystać z auta, nie wydając przy tym firmowych oszczędności.

Pamiętajmy jednak, że umowa leasingowa nie powoduje przeniesienia własności samochodu na przedsiębiorcę. Dopiero po spłacie ostatniej raty leasingowej istnieje możliwość wykupienia takiego pojazdu.

Inne formy korzystania z samochodu

Kiedy dla właściciela firmy zakup auta staje się zupełnie nieopłacalny, tak samo zresztą jak kredyt samochodowy dla firm czy leasing samochodu, zawsze może skorzystać z oferty wypożyczalni aut. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy do wykonywania biznesowej działalności nie potrzebują samochodu każdego dnia, a korzystanie z niego jest raczej okazjonalne.

Wypożyczenie pojazdu sprawdza się w przypadku konieczności wyjazdu w delegację albo w celach reprezentacyjnych – kiedy przedsiębiorca udaje się na ważne spotkanie czy wybiera się na uroczystą galę i chce zrobić już na wejściu dobre wrażenie.