Jak inżynierowie i programiści kształtują światowy rynek technologii?

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
6 min

Specjaliści IT wywierają znaczący wpływ na globalny rynek technologii w różnych branżach, według szacunków wart dzisiaj wiele miliardów dolarów. Jak istotną rolę pełnią widać na przykładzie inżynierów z zespołów GlobalLogic, którzy tworzą rozwiązania dla klientów posiadających od 7% do prawie 40% udziałów w rynku w branżach samochodowej i technologicznej, ale również medycznej, medialnej czy telekomunikacyjnej. Projektowane i rozwijane przez nich technologie sprawiają, że ludzie są bezpieczniejsi, zdrowsi i mogą korzystać z wielu udogodnień.

Wyliczenia Gartnera wskazują, że całkowita wartość światowego rynku usług IT osiągnęła już poziom 1,3 biliona dolarów, a tempo jej wzrostu utrzymuje się na poziomie 7,9% rok do roku. Za rozwiązaniami, które kształtują dzisiaj poszczególne branże, napędzają cyfrową transformację przedsiębiorstw i wpływają na codzienność miliardów ludzi na całym świecie, stoją inżynierowie. Ich praca dalece wykracza poza zwykłe pisanie kodu i ma dzisiaj więcej niż jeden namacalny wyraz w różnych sektorach.

Serce samochodu przyszłości

Współczesne modele samochodów są niezwykle zaawansowane technologicznie i z każdym rokiem zyskują nowe możliwości, dzięki którym stają się bardziej ekonomiczne i ekologiczne, a jednocześnie bezpieczniejsze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Podstawą ich rozwoju są systemy i czujniki, które projektują, wdrażają i wciąż unowocześniają wyspecjalizowani inżynierowie. Wiele elementów ich codziennej pracy pozostaje niewidocznych dla oka kierowcy. Technologie uczenia maszynowego i rozpoznawania obrazów, nad którymi pracują, pozwalają samochodom identyfikować teren, określać lokalizacje i tworzyć mapy, które można wykorzystywać do bezzałogowej jazdy. Coraz większą rolę odgrywają również autonomiczne systemy, które monitorują stan kierowcy prowadzącego pojazd w czasie rzeczywistym i odpowiednio reagują w przypadku, gdy symptomy wskazują na ryzyko zaśnięcia.

Są jednak też takie rozwiązania, gdzie ten wpływ widać doskonale, jak systemy informacyjno-rozrywkowe, których wartość rynkowa w 2021 roku była szacowana na 7,3 miliardów dolarów. Zespoły inżynierów GlobalLogic od lat blisko współpracują z sektorem automotive, rozwijając ich możliwości i wdrażając np. systemy HUD wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną czy nowoczesne technologie komunikacyjne umożliwiające lepszą wizualizację danych.

- Advertisement -

Tego rodzaju projektami inżynierowie bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, przykładając dużą cegiełkę do ograniczenia liczby wypadków na drogach.

Innowacyjne oprogramowanie zmienia światowe rynki

Cyfrowe rozwiązania i usługi zmieniają nie tylko sektor automotive, ale też dziesiątki innych branż. Kształtują doświadczenia odbiorców, ale też sposób, w jaki realizowane są procesy przez specjalistów różnych dziedzin. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że za innowacyjnymi technologiami, systemami i urządzeniami stoją inżynierowie w pocie czoła piszący kod.

– Ludzie na całym świecie na co dzień korzystają z technologii, do powstania których przyczynili się specjaliści GlobalLogic. Kiedy dojeżdżają do pracy, oglądają ulubione programy telewizyjne, komunikują się z bliskimi za pomocą wideokonferencji lub automatycznie otrzymują dawkę insuliny. Wykwalifikowani inżynierowie naprawdę mają się czym pochwalić, zarówno z punktu widzenia ich ekspertyzy, jak i wpływu na globalny rynek technologiipodkreśla Andrii Yavorskyi, SVP w GlobalLogic.Jako firma doceniamy wkład każdego inżyniera, którego wpływ wykracza daleko poza pisanie kodudodaje.

Wspomniani programiści GlobalLogic są zaangażowani w projekty medyczne o szacunkowej wartości 50 miliardów dolarów*, uwzględniające np. aplikacje do śledzenia i analizy zdrowia pacjenta czy oprogramowanie dla urządzeń służących do udzielania pierwszej pomocy. Pracują przy projektowaniu technologii do strumieniowej transmisji obrazu i kablowego dostępu, a także oprogramowania dla routerów Wi-Fi. Korzystają z nich ludzie na całym świecie, pozostając w regularnym kontakcie i używając sieci www w ramach pracy, komunikacji i rozrywki. Inżynierowie wykorzystują też swoją wiedzę i doświadczenie, by tworzyć rozwiązania do nagrywania i miksowania 70% całej komercyjnej muzyki na świecie, z których korzystają czołowe zespoły oraz filmowcy przy tworzeniu ścieżek dźwiękowych kinowych hitów i uwielbianych seriali jak Gra o Tron.

Inżynierowie zostawiają znaczący ślad

Według prognoz w 2030 roku na świecie działać będzie 45 milionów software developerów. Dzisiaj już ponad 24 miliony każdego dnia tworzą cyfrowe rozwiązania i usługi. Wielu z nich nie zawsze zdaje sobie sprawę z faktycznych rezultatów, które przynosi ich praca.

Chcąc zwiększać świadomość o roli inżynierów i możliwościach, które mają w swoich rękach, GlobalLogic rozpoczął kampanię „Make an impact beyond the code”. Jej celem jest opowiadanie o wpływie pracy programistów na różne aspekty życia oraz otaczającą nas rzeczywistość.

– Śmiało możemy dzisiaj mówić, że za każdą napisaną przez inżynierów linijką kodu jest coś więcej. Widać to w każdej z branż, która wdraża innowacje i wykorzystuje nowe technologie. Dzięki codziennej pracy deweloperów świat staje się bezpieczniejszy i bardziej ekologiczny, użytkownicy rozmaitych rozwiązań i urządzeń lepiej dbają o swoje zdrowie, a firmy mogą efektywniej realizować procesy i rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony mówi Marek Matysiak, Vice President, Engineering GlobalLogic.

W ten sposób GlobalLogic stara się inspirować, ale też poinformować szerokie grono użytkowników technologii o tym, kto odpowiada za wykorzystywane przez nich rozwiązania. Zachęca przy tym programistów, by zaczęli inaczej patrzeć na swój zawód i dostrzegli potencjał, który w nich drzemie. Każdy z nich dzisiaj może mieć wpływ na nasz szybko zmieniający się świat.


*Udział w rynku i jego ekwiwalent pieniężny nie odnoszą się do wartości usług świadczonych przez firmę lub specjalistów IT, ale do odsetka lub naturalnego wyrażenia udziału w rynku, na który bezpośrednio lub pośrednio wpływają inżynierowie GlobalLogic.

Do obliczenia udziału w rynku wykorzystano otwarte dane Mordor Intelligence.

źródłom GlobalLogic

Udostępnij
1 Comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -