Jak przygotować się na KSeF?

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
3 min

Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) przygotowała pełny program szkoleniowo-edukacyjny pod nazwą „Bądź gotowy na KSeF” skierowany do biur rachunkowych i przedsiębiorców prowadzących własną działalność. W projekcie pod patronatem Ministerstwa Finansów przewidziano spotkania, warsztaty oraz szkolenia merytoryczne i techniczne, które ułatwią przejście przez nadchodzącą cyfrową rewolucję. Jego celem jest kompleksowe przygotowanie księgowych i polskich przedsiębiorców do wdrożenia KSeF w firmie.

Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku, a dla przedsiębiorców zwolnionych podmiotowo z VAT, od 1 stycznia 2025 roku. Do tego czasu przedsiębiorcy i księgowi mają czas na wdrożenie zmian do systemów finansowo-księgowych i procesów biznesowych, które umożliwią generowanie prawidłowych e-faktur. To także czas, w którym biura rachunkowe muszą dostosować się do nowych wymagań.

Programem “Bądź gotowy na KSeF” planujemy dotrzeć do biur rachunkowych w Polsce i udzielić im wsparcia w procesach dostosowawczych. Przeprowadzimy szkolenia z zakresu zmian prawnych i systemowych. Budujemy bazę wiedzy, w której pracownicy biur rachunkowych będą mogli znaleźć odpowiedzi na zadawane pytania – zapowiada Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzająca Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR).

Roczny program edukacyjno–szkoleniowy zakłada m.in. zbudowanie bazy wiedzy o KSeF skierowanej do biur rachunkowych, organizację warsztatów szkoleniowych (online i stacjonarne), stworzenie poradnika dla biur rachunkowych i Klientów oraz webinarów. W ramach programu będzie miała miejsce również debata podczas tegorocznego Kongresu Partnerów Biznesowych OSCBR, który odbędzie się w dniach 26-27 maja br., w Hotelu Artis Loft pod Warszawą. Biura rachunkowe, które wezmą udział w programie, uzyskają także realne wsparcie w zakresie wdrożenia KSeF wśród swoich Klientów w postaci m.in. instrukcji i podpowiedzi ekspertów księgowych.

- Advertisement -

Program “Bądź gotowy na KSeF” to nie tylko wsparcie dla biur rachunkowych, ale również samych przedsiębiorców, którzy staną przed nie lada wyzwaniem, jeśli do tej pory nie korzystali z narzędzi online.

“Mimo iż przygotowywania do wdrożenia KSeF trwają od już od pewnego czasu, wprowadzenie elektronicznych faktur dla wszystkich przedsiębiorców w kraju będzie wyzwaniem technologicznym, organizacyjnym i edukacyjnym. Znaczna grupa przedsiębiorców, często klientów biur rachunkowych, nie jest gotowa na używanie wyłącznie e-faktur. Problemem może być wykluczenie cyfrowe, ale także przywiązanie do wystawiania i otrzymywania dokumentów papierowych. Widzimy bardzo ważną rolę księgowych w edukacji przedsiębiorców i przygotowaniu ich do wdrożenia KSeF. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się objąć patronatem honorowym nasz program ukierunkowanych na wsparcie biur rachunkowych w obszarze KSeF.”

Rafał Strzelecki, Prezes Zarządu CashDirector SA

Więcej informacji na temat programu “Bądź gotowy na KSeF” już niedługo pojawi się na stronach organizatora.

SOURCES:OSCBR
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -