Jak rozliczać kryptowaluty w 2023 roku?

Izabela Myszkowska
Izabela Myszkowska - Redaktor Brandsit
5 min

Rozpoczął się czas rozliczania podatków za 2022 r. Bieżący rok będzie pod tym względem wyjątkowy, ponieważ zmiany wynikające z Polskiego Ładu mogą rodzić niepewność oraz pytania. Do kiedy należy się rozliczyć, z jakiego formularza skorzystać albo w jaki sposób uwzględnić zyski z inwestycji, np. z kryptowalut, które pochodzą z kilku giełd? Nieodzowna wydaje się w tych okolicznościach pomoc doradców finansowo-księgowych oraz… technologii.

Wszyscy podatnicy rozliczający się w Polsce lub specjaliści ds. księgowości, którzy przygotowują takie zeznania w ich mieniu, mają czas na dostarczenie zobowiązań podatkowych do 30 kwietnia (w tym roku jest to wyjątkowo 2 maja). Pracodawcy z kolei mieli obowiązek przesłania PIT-11 do urzędu skarbowego do końca stycznia. Czas na dostarczenie ich pracownikom mają natomiast do końca lutego 2023 r. Na podstawie formularzy e-urząd skarbowy przygotował w tym roku wstępnie wypełnione zeznania, udostępniając je do wglądu od 15 lutego. Należy jednak pamiętać, że ma to swoje ograniczenia i może być niekorzystne dla rozliczającego.

Fiskus z zasady nie ma wglądu do wszystkich źródeł przychodu

Urząd skarbowy we wstępnym rozliczeniu uwzględnia jedynie podstawowe informacje. Z tego względu warto zweryfikować poprawność danych, dopisać przysługujące ulgi oraz dodać dochody podchodzące z niestandardowych źródeł.

“Urząd skarbowy nie wie o nas bardzo wielu kwestii. Wśród nich wymienić należy m.in. to, czy chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, czy nie jesteśmy osobą samotnie wychowującą dzieci. Nie wie też m.in., jaką kwotę wydaliśmy w ub.r. na Internet (ulga internetowa) czy docieplenie domu (ulga termomodernizacyjna), a także, czy mieliśmy dodatkowe źródła dochodu, pochodzące np. z zakupu i sprzedaży kryptowalut. Warto więc te wszystkie ulgi i preferencje wykazać w zeznaniu rocznym, aktualizując PIT, przed jego ostatecznym złożeniem.”

Maciej Grzegorczyk, radca prawny i doradca podatkowy z KHG Hupajło Grzegorczyk & Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa

O czym należy pamiętać, rozliczając kryptowaluty? Zalecana konsultacja z księgowym

Jednym z wyzwań dla podatników może być w 2023 roku rozliczenie kryptowalut za zeszły rok.

- Advertisement -

Należy mieć świadomość, że obowiązek złożenia zeznania dotyczy nie tylko osób, które uzyskały przychody z tytułu zbycia kryptowalut. Ma on także związek z tymi, którzy ich nie osiągnęli, ale ponieśli w danym roku kalendarzowym wydatki na zakup kryptoaktywów. Transakcje kryptowalutowe należy wykazać w rocznej deklaracji PIT-38. Są one obłożone podatkiem 19% i należy je zakwalifikować jako przychód ze źródeł kapitałów pieniężnych. Występuje przy tym zwolnienie z podatku VAT oraz PCC. Aby mieć pewność, że ujęliśmy w zeznaniu wszystkie transakcje, należy gromadzić dowody obrotu kryptowalutami. Proces rozliczenia może wydawać się dosyć skomplikowany, dlatego zalecam konsultacje z doradcami finansowo-księgowymi. Z tego względu na rynku pojawiło się dla nich właśnie rozwiązanie Cryptiony, z którego korzysta również nasza kancelaria. Automatyzuje ono wszystkie procesy zbierania kryptoaktywów z różnych wirtualnych giełd, znacznie przyspieszając rozliczenie. Jeśli dany księgowy nie wie dokładnie, jak rozliczać kryptowaluty, aplikacja Cryptiony powinna pomóc mu w tym procesie. Nasze biuro rachunkowe również korzysta z tej aplikacji. Najważniejsza kwestia, która przydaje się w praktyce to łatwość podłączenia historii klienta i wygenerowanie, jakie w związku z tym miał łączne przychody i koszty na koniec roku podatkowego, co jest kluczowe dla ustalenia jego wyniku.”

Maciej Grzegorczyk

Automatyzacja jednym ze sposób na uproszczenie i przyspieszenie rozliczenia kryptoaktywów

Cryptiony R&D to polsko-brytyjski startup oraz twórca aplikacji służącej do automatyzacji rozliczeń podatku od kryptowalut. W lutym br. udostępnił dedykowane narzędzie do księgowości kryptowalutowej, dedykowany dla sektora biznesowego.

“Brak dostarczania przez giełdy użytkownikom jakichkolwiek raportów podatkowych jest naszym zdaniem jednym z głównych wyzwań przy rozliczaniu kryptowalut. Moment, w którym sam chciałem rozliczyć podatek od kryptowalut w 2020 roku był pretekstem do stworzenia narzędzia, które rozwijamy do dzisiaj, udostępniając właśnie rozwiązanie wspierające pracę doradców finansowo-księgowych.”

Bartosz Milczarek, CEO w Cryptiony R&D
SOURCES:Cryptiony
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -