Jak sprawdzić, czy mamy zdolność kredytową?

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit 4 min
4 min

Nie każda osoba, która chce, dostanie kredyt w banku. Już nawet firmy pożyczkowe odmawiają klientom, którzy nie mają wystarczającego dochodu czy też mają zbyt wiele długów. Dlatego składając wniosek o kredyt lub pożyczkę, nie można mieć pewności, że zostanie on rozpatrzony pozytywnie. Jeśli zawczasu chcemy wiedzieć, jakie mamy szanse, warto oszacować swoją zdolność kredytową i sprawdzić historię naszych zobowiązań wpisanych w BIK. Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Ważny jest domowy budżet

Każda osoba, która chce zaciągnąć kredyt albo pożyczkę, musi mieć odpowiednią ilość pieniędzy, aby comiesięczne raty spłacać. Oznacza to, że w domowym budżecie musi być miejsce na jeszcze jedno zobowiązanie finansowe. Dlatego też na pytanie, jak sprawdzić zdolność kredytową, można odpowiedzieć: przez przeliczenie domowych finansów.

Dla banków i firm pożyczkowych ważne jest, czy klient ma stałe dochody oraz w jakiej są one wysokości. Przy czym warto wiedzieć, że banki komercyjne akceptują tylko niektóre źródła dochodów, a w parabanku uznane mogą być też różne świadczenia czy dodatkowe bonusy i premie w pracy, które pojawiają się sporadycznie. Zatem jeśli mamy dochody z wielu różnych źródeł może się okazać, że w parabanku dostaniemy pożyczkę łatwiej.

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe analizują stosunek dochodów do wydatków. Im więcej pieniędzy zostanie nam po odliczeniu wydatków, tym większą szansę mamy na otrzymanie pożyczki. Niestety czasami może się okazać, że nasz dochód jest zbyt niski, albo mamy za dużo zobowiązań i nie mamy już szans na kolejne. Jeśli nadal zależy nam na kredycie, warto koniecznie spłacić zobowiązania, albo skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, aby obniżyć ich miesięczną ratę.

Jak sprawdzić zdolność kredytową? W najprostszy sposób można powiedzieć, że jeśli nasze oszczędności po zapłaceniu stałych wydatków są wyższe niż ponoszone koszty, to nasza zdolność może wypaść pozytywnie. Jednak to, czy mamy stały dochód, nie jest jedyną istotną kwestią.

Sprawdzanie baz danych

Nie tylko banki sprawdzają bazy dłużników. Co prawda banki są zobowiązane do sprawdzania bankowego rejestru i Biura Informacji Kredytowej, ale firmy pożyczkowe też mogą sprawdzić bazy jak BIG Info Monitor, które tak samo podają informacje o zobowiązaniach.

Sprawdzanie baz to tak zwane sprawdzanie wiarygodności. Osoba, która brała już kiedyś kredyt i spłaciła go w wyznaczonym terminie, jest bardziej wiarygodna niż klient, który bierze swój pierwszy kredyt. Po wpisie w bazie można zobaczyć, że raty były spłacane regularnie, natomiast przy osobie, która nie ma żadnego wpisu, bank nie wie, czego oczekiwać. Małe kredyty gotówkowe czy kredyty ratalne są takim osobom udzielane, ponieważ jest to niskie ryzyko dla banku, ale kredytu hipotecznego z czystą historią kredytową nie dostaniemy.

Niektórym osobom może się wydawać, że bank nie widzi pożyczek chwilówek, ale to nieprawda. Obecnie do BIK-u wpisywane są też zobowiązania pozabankowe, choć oczywiście nie od wszystkich firm pożyczkowych. Warto też wiedzieć, że w bazie Big Info Monitor parabanki znajdą praktycznie te same informacje, co banki w BIK-u i KRD. Można więc powiedzieć, że żaden negatywny wpis się nie ukryje.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz