Ad image

Jak sprzedać złote monety, biżuterię czy sztabki?

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit 5 Min Read

Sprzedaż złota, czy to w postaci złotych monet inwestycyjnych, sztabek czy biżuterii, jest łatwym sposobem na zdobycie szybkiej, dodatkowej gotówki. Aby zmaksymalizować zyski ze sprzedaży złota, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które postaramy Wam się dzisiaj przybliżyć. Sprawdzimy też, gdzie najlepiej sprzedać biżuterię, sztabki czy złote monety bulionowe.

Jak i gdzie sprzedać biżuterię?

Zacznijmy może od tego, jak sprzedać biżuterię. Musimy pamiętać, że na cenę nowej złotej biżuterii składa się szereg elementów. Sam koszt materiału, z którego jest wykonana to tylko jeden z nich. Poza nim, kupując złoty pierścionek czy łańcuszek, opłacamy również marżę sprzedawcy (często wysoką), koszty produkcji, kamieni szlachetnych w biżuterii itd. Musimy więc liczyć się z tym, że sprzedając złotą biżuterię, otrzymamy jedynie ułamek ceny, którą zapłaciliśmy u jubilera. W przypadku biżuterii cena złota w skupie uzależniona jest również od próby złota wykorzystanego do produkcji danego elementu.  Próba złota określa, ile czystego złota znajduje się w danym wyrobie. – Zdecydowana większość złotej biżuterii wykonana jest ze złota próby 585 oraz 333. Oznacza to, że odpowiednio 58,5% oraz 33.3% wagi danego wyrobu stanowi czyste złoto – podpowiada nam ekspert ze specjalistycznego skupu złota https://skup.zlota.pl. Przed wizytą w skupie warto więc samodzielnie sprawdzić próbę naszej biżuterii, jej wagę i policzyć ile znajduje się w niej czystego złota. Jeśli chodzi o to, gdzie sprzedać biżuterię, to odpowiedź jest prosta. Szansę na najlepszą cenę mamy w przypadku specjalistycznych skupów złota, dla których obrót tym metalem jest podstawowym obszarem działalności. Na dużo niższe kursy złota możemy zwykle liczyć w przypadku takich punktów prowadzących skup złota jak kantory czy lombardy. Dużym ułatwieniem jest również to, że niektóre skupy złota, jak chociażby wspomniany wyżej skup.zlota.pl prowadzą także skup złota bez wychodzenia z domu. W takim przypadku cały proces sprzedaży złota odbywa się online oraz za pośrednictwem ubezpieczonych przesyłek kurierskich.

Sprzedaż złotych monet inwestycyjnych

Nieco prościej wygląda sprzedaż złotych monet inwestycyjnych. W przypadku najbardziej znanych złotych monet z góry znamy ich wagę i próbę. Sprzedaż złotych monet bulionowych jest też zwykle dużo łatwiejsza niż starej biżuterii. Dużo łatwiej potwierdzić autentyczność monety i dokonać jej wyceny. Co do tego, gdzie można sprzedać złote monety, to odpowiedź jest taka sama, jak w przypadku biżuterii. Najbardziej fachową wycenę i zwykle najwyższy kurs złota otrzymamy w specjalistycznym skupie. Wyjątkiem są zabytkowe złote monet czy też złote monety kolekcjonerskie. W niektórych przypadkach mogą one być warte więcej niż sam kruszec. Gdzie sprzedać złote monety kolekcjonerskie? W przypadku takich monet warto wcześniej dokonać fachowej wyceny przeprowadzonej przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę.

Jak sprzedać złoto w sztabkach?

Większego problemu nie powinniśmy mieć również ze sprzedażą złotych sztabek. Takie produkty mennicze to typowe złoto inwestycyjne (więcej informacji na temat złota inwestycyjnego znajdziecie na: https://skup.zlota.pl/zloto-inwestycyjne). Oznacza to, że na wartość złotej sztabki składa się praktycznie wyłącznie złoto, z którego została wykonana. Wbrew pozorom do inwestowania w złote sztabki wcale nie potrzebujemy dużych kwot. W sprzedaży dostępne są bowiem nawet bardzo małe złote sztabki ważące 1 gram.

Jak sprzedać złoto w sztabkach? Także w tym przypadku najsensowniejszym rozwiązaniem będzie wizyta w skupie złota. Przed sprzedażą złotej sztabki warto porównać ceny złota w skupie w kilku różnych punktach. Warto sprawdzić także światowe notowania złota z kilku ostatnich miesięcy, a także prognozy analityków rynku surowców. Często tego rodzaju informacje mogą pomóc nam w decyzji, czy lepiej sprzedać złote sztabki od razu, czy poczekać jeszcze trochę z upłynnieniem naszej inwestycji. Oczywiście musimy mieć na uwadze również to, że na światowe notowania złota wpływ mogą mieć czynniki losowe i całkowicie od nas niezależne. Nie zawsze będziemy więc w stanie idealnie wytypować odpowiedni moment na sprzedaż naszych złotych sztabek czy monet.

Artykuł sponsorowany