Jak to jest być kobietą w branży bezpieczeństwa IT?

Natalia Zębacka
Natalia Zębacka - Redaktor Brandsit
3 min

Po raz pierwszy firma Kaspersky organizuje spotkanie Ask Me Anything (AMA) z udziałem swoich czołowych ekspertek ds. cyberzagrożeń, należących do Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT). Odbędzie się ono w ramach dużej sesji z ponad 10 członkami zespołu GReAT w  serwisie Reddit, zaplanowanej na 12 listopada w godzinach 14:00-17:00. Wydarzenie to stanowi unikatową możliwość uzyskania odpowiedzi od reprezentujących światową czołówkę specjalistów ds. wyszukiwania zagrożeń na pytania o różne aspekty cyberbezpieczeństwa, w tym możliwości rozwoju kariery.

Chociaż coraz więcej kobiet wybiera branżę cyberbezpieczeństwa i awansuje na stanowiska kierownicze, w środowisku tym nadal przeważają liczbowo mężczyźni (stosunek wynosi około 1:3). Badania dotyczące braku reprezentacji kobiet w branży cyberbezpieczeństwa pokazują, że wiele młodych kobiet nie jest świadomych możliwości zawodowych w tej dziedzinie i nie ma styczności z osobami stanowiącymi godne naśladowania wzory.

Aby wypełnić tę lukę, w organizowanej sesji AMA na żywo wezmą udział ekspertki z zespołu GReAT: mieszkająca w Australii Noushin Shabab, która specjalizuje się w inżynierii wstecznej oraz dochodzeniach dotyczących ataków ukierunkowanych; badaczka bezpieczeństwa Aseel Kayal z Izraela; oraz Maria Namiestnikowa, która niedawno została szefową zespołu GReAT na obszar Rosji. Specjalistki odpowiedzą na pytania dotyczące między innymi większej otwartości świata cyberbezpieczeństwa na kobiety oraz tego, co branża ma do zaoferowania kobietom, które gotowe są stawić czoła wyzwaniu ochrony świata przed cyberzagrożeniami.

Obserwowany obecnie szybki rozwój technologii sprawia, że na całym świecie istnieje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w różnych obszarach cyberbezpieczeństwa. Dlatego uważam, że każda młoda kobieta interesująca się informatyką może znaleźć idealną pracę w tym sektorzepowiedziała Noushin Shabab. Praca w branży cyberbezpieczeństwa jest niezwykle inspirująca. Gdy wkładasz czas i wysiłek w wykonanie zadania i pokonujesz trudności, by samodzielnie znaleźć rozwiązanie, wtedy czujesz prawdziwą satysfakcję i uświadamiasz sobie, że ta ścieżka jest czymś więcej niż rutynową pracą.

- Advertisement -

Praca w branży cyberbezpieczeństwa ma wiele zalet. Daje możliwość uczenia się i rozwoju, a także sposobność, by uczynić świat lepszym i bezpieczniejszym miejscem. Co ważniejsze, ta branża pozwala na kreatywność, a jednocześnie nabywanie i doskonalenie nowych umiejętności każdego dnia. Tu żaden dzień nie jest nudnyskomentowała Aseel Kayal.
W branży cyberbezpieczeństwa nie każde stanowisko dla początkujących wymaga specjalnych kwalifikacji – ja zaczynałam swoją karierę jako analityczka spamu, będąc dyplomowaną nauczycielką języka niemieckiego. Swoje doświadczenie pedagogiczne wykorzystałam, udzielając się w różnych inicjatywach edukacyjnych firmy Kaspersky oraz opracowując wskazówki dla dzieci zainteresowanych bezpieczeństwem IT. Praca w branży cyberbezpieczeństwa pozwala uczyć się czegoś nowego każdego dnia i nieustannie się rozwijaćdodała Maria Namiestnikowa.

Udostępnij
- REKLAMA -