To postanowione: chcesz kupić samochód na kredyt. Zanim jednak dojdzie do finalizacji transakcji, porównaj dostępne oferty. Dzięki temu nie przepłacisz, regulując raty miesięczne adekwatne do możliwości finansowych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup fabrycznie nowego pojazdu, korzystając kredytu jako formy finansowania. Nie ma w tym nic złego – pod warunkiem, że decyzja jest dokładnie przemyślana, a dostępne oferty zostały przeanalizowane. Do wyboru masz wiele opcji – nie tylko standardowy kredyt na samochód, ale także inne warianty.
Kredyt balonowy czy kredyt 50 na 50?
Zarówno kredyt balonowy, jak i kredyt 50 na 50 różnią się od standardowej formy finansowania. Warto zatem poznać ich specyfikę oraz zalety – być może jedna z tych opcji okaże się dla Ciebie korzystna?
Kredyt balonowy
Ciekawym rozwiązaniem jest kredyt balonowy, który polega na opłacaniu bardzo niskich rat. Przykładem takiej opcji jest m.in. Kredyt SMARTPLAN (RRSO 8,41%) na nowe samochody dostępny w ofercie Toyota Banku. Decydując się na niego, można oczekiwać:
- niższych – nawet o 40% – miesięcznych rat,
- niskiego wkładu własnego – już od 10%,
- wymiany samochodu co 3-4 lata.
Decydując się na wymianę pojazdu, wcale nie trzeba angażować środków własnych. Gwarancja wykupu samochodu przez dealera sprawia, że kredytobiorca pozyska pieniądze na spłatę ostatniej raty balonowej oraz wkład własny kolejnego kredytu.
Kredyt 50 na 50
To opcja dedykowana osobom, które dysponują środkami na zakup pojazdu, lecz płatność chcą rozłożyć w czasie. Kredyt na samochód tego typu oznacza wpłatę 50% wartości pojazdu – jako pierwszej raty, oraz wpłatę 50% wartości auta w określonym czasie. Na korzyść takiego rozwiązania przemawiają dobre warunki finansowe, np. czasami banki mają czasowe, atrakcyjne oferty promocyjne, które obniżają koszty kredytu. Przykładowo, w ofercie promocyjnej Kredyt 50 na 50 w Toyota Banku przy zakupie Toyoty AYGO wartość RRSO wynosi zaledwie 2%, natomiast w standardowej opcji jest to 9,7%.
Ważne parametry kredytu na samochód
Kredyt na samochód może być korzystną formą finansowania – pod warunkiem, że porównasz dostępne możliwości. Zwróć przy tym uwagę na takie parametry jak np.:
- RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania mówi o całkowitych kosztach zobowiązania, uwzględniając nie tylko odsetki, ale również koszty pozaodsetkowe,
- miesięczna rata – powinna być maksymalnie dopasowana do możliwości finansowych, z uwzględnieniem nieprzewidzianych wydatków w przyszłości,
- wysokość wpłaty własnej – jeśli będzie stosunkowo niska, wówczas niewiele pieniędzy potrzeba będzie do „uruchomienia” kredytu.
Warto poświęcić czas na porównanie dostępnych ofert, by finansowanie nie sprawiało żadnych kłopotów. Pamiętaj, że wybór przypadkowej opcji może wiele kosztować.
Artykuł sponsorowany