Jak wybrać odpowiednią aplikację do kontroli rodzicielskiej dla swoich dzieci?

6 min

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie bez smartfona. Ułatwia on życie nie tylko dorosłym, ale także najmłodszym. To całkowicie zrozumiałe, że nie chcesz odbierać swojemu dziecku tych możliwości, ale zależy Ci jednocześnie na tym, aby zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo.

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej pozwalają Ci monitorować, w jaki sposób Twoja pociecha korzysta z telefonu i blokować dostęp do niepożądanych treści. Na czym dokładnie polega ich działanie? I czym się kierować przy wyborze takiej aplikacji? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Funkcje aplikacji do kontroli rodzicielskiej

Obawiasz się, że Twoje dziecko będzie spędzać zbyt dużo czasu na telefonie? A może nie chcesz, by grało w gry czy korzystało z aplikacji, które budzą Twoje wątpliwości? Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwolą Ci o tym decydować!

REKLAMA

Podstawową rolą aplikacji do kontroli rodzicielskiej jest zwiększenie bezpieczeństwa dziecka i kształtowanie jego prawidłowego rozwoju. Dzieje się tak między innymi dzięki następującym funkcjom*:

  • dostęp do informacji na temat sposobu, w jaki dziecko spędza czas na smartfonie – Dowiesz się, ile godzin Twoja pociecha poświęca na korzystanie z telefonu i jakich aplikacji używa najczęściej,
  • możliwość zablokowania niewłaściwych gier czy aplikacji – dziecko po prostu nie będzie mogło z nich korzystać. Możesz też zablokować dostęp do sklepu Google Play, dzięki czemu nie będzie mogło ono pobierać nowych programów,
  • określenie dziennego limitu korzystania z telefonu – po przekroczeniu określonego czasu otrzymasz alert,
  • ustalanie limitów czasu korzystania z danych aplikacji – po jego przekroczeniu poszczególne gry czy aplikacje zostaną zablokowane,
  • lokalizacja dziecka – w dowolnym momencie możesz znaleźć swoją pociechę i sprawdzić historię jej lokalizacji. Możesz także wyznaczyć strefy bezpieczeństwa – gdy dziecko znajdzie się poza nimi, dostaniesz powiadomienie,
  • alerty o pobraniu nowych aplikacji – możesz od razu weryfikować, czy są one odpowiednie dla dziecka i w razie potrzeby niezwłocznie je zablokować,
  • powiadomienia dotyczące różnego rodzaju aktywności dziecka – aplikacja poinformuje Cię np. o tym, że dziecku zaraz rozładuje się telefon lub wyłączy ono lokalizację.

*Zakres funkcji został opracowany na podstawie aplikacji Parental Control od CALMEAN.

Jak wybrać odpowiednią aplikację do kontroli rodzicielskiej?

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej zyskują na popularności. Rodzice chcą mieć wpływ na to, jak ich dzieci korzystają z najnowszych technologii i robią wszystko, by zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo. Między innymi dlatego powstają różne rozwiązania, które im to umożliwiają.

Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą z możliwych opcji?

Przede wszystkim na funkcje danej aplikacji i stopień ich zaawansowania. Absolutną podstawą jest oczywiście możliwość blokady poszczególnych treści. Zwróć jednak uwagę na to, jak łatwo będzie dziecku taką blokadę ominąć. Jeżeli zdecydujesz się na wybór Parental Control, będzie to możliwe wyłącznie po wpisaniu kodu PIN, który powinien znać wyłącznie rodzic.

Upewnij się także, że dziecko nie będzie mogło samodzielnie odinstalować wybranej przez Ciebie aplikacji do kontroli. Zwróć również uwagę na zaawansowanie funkcji związanych z lokalizacją – sprawdź, czy aplikacja umożliwia wyznaczenie stref bezpieczeństwa i zagrożenia (funkcja geofencing) i wysyłanie powiadomień, gdy dziecko znajdzie się na niepożądanym obszarze.

Bardzo ważną kwestią jest także interfejs samej aplikacji, który pozwala na wygodne korzystanie i szybkie zarządzanie poszczególnymi funkcjami.

Popularne aplikacje do kontroli rodzicielskiej i ich funkcje

Wiesz już, czym kierować się przy wyborze narzędzia do kontroli rodzicielskiej. Pora porozmawiać więc o konkretnych rozwiązaniach.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do kontroli rodzicielskiej jest Google Family Link. Daje ona dostęp do podstawowych funkcji, takich jak monitoring czasu spędzanego przez dziecko na telefonie, blokada aplikacji czy dostęp do lokalizacji pociechy. Nie sposób się jednak oprzeć wrażeniu, że popularność tego rozwiązania wynika z tego, że jest ono darmowe. Ma bowiem kilka bardzo istotnych wad.

Chodzi tu między innymi o łatwość ominięcia blokady (dziecko bez problemu znajdzie poradniki w sieci informujące, jak to zrobić) czy brak możliwości wyznaczenia stref bezpieczeństwa i otrzymywania powiadomień, gdy pociecha je opuści.

Warto także zwrócić uwagę na to, że dziecko może samodzielnie odinstalować aplikację Google Family Link po ukończeniu 13. roku życia.

Jeżeli zależy Ci na naprawdę kompleksowej ochronie, wybierz aplikację, która daje Ci dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji i nie umożliwia dziecku ich omijania. Postaw na aplikację do kontroli rodzicielskiej Parental Control od CALMEAN!

Podsumowanie

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka w Internecie i decydować o tym, co jest dla niego dobre? Aplikacja do kontroli rodzicielskiej Ci to umożliwi. Pod warunkiem, że wybierzesz taką, która posiada wszystkie niezbędne dla Ciebie i dobra Twojego dziecka funkcje.

Masz pytania związane z działaniem aplikacji do kontroli rodzicielskiej? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązania Parental Control od CALMEAN? Zapraszamy do kontaktu!