Dołącz już teraz do uczestników Plebiscytu 

BITy 2022

Jakie informacje znajdują się na butelkach z winem?

Udostępnij

Butelki z winem mogą zawierać wiele różnych informacji, m.in. o tym, jaki to rodzaj wina i rocznik oraz kto jest producentem. Często na ich etykietach umieszcza się takie dodatkowe dane jak składniki i alergeny. Jeśli będziesz mieć pytania dotyczące informacji zawartych na butelkach z winem, skontaktuj się ze sprzedawcą lub producentem. Pomogą ci oni w interpretacji danych zamieszczonych na etykiecie.

Etykiety na wino do druku

Etykiety na wino do druku to nic innego jak nadruki, które można wykonać na kartce papieru lub folii samoprzylepnej. Najczęściej stosowane są one przez producentów i dystrybutorów, aby nadać butelce indywidualny charakter. Takie nalepki zwykle zawierają informacje o rodzaju i pochodzeniu trunku, a także datę produkcji. Etykiety na wino do druku kupisz w wielu miejscach. Ich ceny mogą się różnić w zależności od tego, gdzie je zamówisz. Najtańsze opcje znajdziesz online. 

Etykiety na wino – rodzaje etykiet

Nalepki na wino mogą być różne. Najczęstsze ich rodzaje to etykiety krajowe i międzynarodowe. Pierwsze z nich informują o tym, gdzie wino zostało wyprodukowane, często też zawierają dodatkowe dane – np. o tym, jaki to typ wina, rocznik i producent. Etykiety międzynarodowe z kolei są stosowane przez producentów z całego świata i często zawierają te same informacje, co nalepki krajowe. Pamiętaj, że w ich przypadku można także znaleźć informacje o tym, gdzie wino było butelkowane.

Rocznik i rodzaj wina – najważniejsze informacje

Jednym z najważniejszych elementów na etykiecie jest informacja o rodzaju wina. Określa się to na podstawie rodzaju winogron, z których się je produkuje. Przykładowo, jeśli trunek powstał z czerwonych winogron, to będzie określany jako czerwone wino. Istnieją też takie rodzaje jak np. wino białe, różowe i musujące.

Rocznik trunku określa rok, w którym zostały zebrane winogrona i może być umieszczony na etykiecie w formie daty lub cyfry. Przykładowo, jeśli rocznik wina to 2018, to będzie on oznaczony jako „18”. Pamiętaj, że niektóre rodzaje win są produkowane z winogron zebranych w różnych latach. W takim przypadku na etykiecie można znaleźć informację o tym, z jakich lat owoce zostały użyte do produkcji trunku.

Etykiety na wino – inne informacje

Oprócz rodzaju wina i rocznika na etykiecie można także znaleźć informacje o producencie. Może nim być osoba lub firma odpowiedzialna za uprawę winogron i produkcję tego trunku. W przypadku niektórych rodzajów wina na nalepce umieszcza się też informacje o tym, gdzie były butelkowane. Jeśli więc na etykiecie widnieje np. napis „Butelkowane we Włoszech”, oznacza to, że trunek zabutelkowano właśnie w tym kraju.

Na etykiecie można także znaleźć informacje dotyczące składników i alergenów. Pierwsze z nich to elementy, które są obecne w winie. Alergeny z kolei to substancje, które mogą powodować alergie lub inne problemy zdrowotne. Pamiętaj, że jeśli masz pytania dotyczące informacji zawartych na etykiecie, możesz skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem.

Zobacz

Bezrobocie w Polsce rekordowo niskie. “Ten egzamin zdaliśmy”

W sierpniu stopa bezrobocia spadła do 4,8 proc. z 4,9 proc. odnotowanego w czerwcu i lipcu. Takich liczb nie widzieliśmy od ponad trzech dekad - powiedziała w piątek w rozmowie z PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ropa w poniedziałek po południu drożała

W poniedziałek po południu ropa naftowa Brent drożała o blisko 1 proc., do ok. 87 dol. za baryłkę. Drożała także amerykańska ropa WTI, która kosztowała blisko 80 dol. za baryłkę.

PIE: UE importuje 76 proc. ropy i 68 proc. gazu spoza OECD

UE importuje 76 proc. ropy naftowej i 68 proc. gazu z państw spoza OECD, a w przypadku 11 z 30 tzw. surowców krytycznych, niezbędnych do przeprowadzenia transformacji energetycznej, zależność Unii od importu przekracza 85 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Baltic Power – są już kontrakty

Baltic Power podpisała umowy rezerwacyjne na dostawy turbin, kabli eksportujących wyprodukowaną energię na ląd oraz budowę lądowej stacji odbierającej energię - podał PKN Orlen w komunikacie prasowym.

Unia Europejska zaostrza przepisy w zakresie cyberbezpieczeństwa

Unia Europejska planuje wprowadzić surowe zasady dotyczące zabezpieczeń dla...

Ile płacimy za gry free to play?

Wraz z rozwojem urządzeń mobilnych popularność zyskały tzw. casualowe...
- Reklama -

REKLAMA