Jakiego antywirusa wybrać i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Teoretycznie wszyscy wiemy, że korzystając z internetu, zawsze powinniśmy zachować odpowiednie środki ostrożności. W praktyce jednak okazuje się, że wiele osób nie przestrzega już pierwszej zasady dotyczącej bezpieczeństwa online. Mianowicie – nie korzysta z odpowiedniego programu antywirusowego. Jakiego antywirusa wybrać i na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Właśnie na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

3 min

Czy antywirus Windows i Mac to konieczność?

Zaraz, zaraz… czy już we wstępie jasno nie daliśmy do zrozumienia, że profesjonalny program antywirusowy na komputerze to must-have? Oczywiście, że tak, jednak pytanie nie jest do końca bezpodstawne. Pamiętajmy bowiem, że obecnie produkowane komputery (zarówno te z systemem Windows, jak i macOS), są wyposażone fabrycznie w antywirus Windows lub macOS. Czy zatem musimy instalować zewnętrzne oprogramowanie?

Zarówno Windows, jak i Apple utrzymują, że ich programy antywirusowe zapewniają wystarczającą ochronę. Oprogramowania takie jak Windows Defender są dobrym zabezpieczeniem, ale… no, właśnie, tylko dobrym. Oczywiście oferuje on kluczowe funkcje, takie jak ochrona przed złośliwym oprogramowaniem w czasie rzeczywistym, firewall, kontrola rodzicielska czy raporty o wydajności. W niezależnych testach wypada jednak gorzej od płatnych antywirusów, choćby takich jak G DATA.

Jak wybrać program antywirusowy?

Czym zatem kierować się podczas wyboru antywirusa? Obecnie na rynku dostępne są zarówno programy darmowe, jak i płatne. Te, które można pobrać za darmo, faktycznie utrudniają życie cyberprzestępcom, jednak nie oferują takich funkcji jak firewall czy szyfrowanie danych. Oznacza to, że mimo wszystko za antywirusa warto dopłacić.

Wybierając program ochronny, zwracajmy uwagę przede wszystkim na następujące funkcje:

  • skaner o wysokim poziomie detekcji,
  • kontrola podejrzanego zachowania,
  • skaner poczty analizujący załączniki,
  • aktywna ochrona przed exploitami,
  • ochrona przed atakami trojanów bankowych,
  • blokowanie wirusów szyfrujących pliki.

Niektóre programy oferują też funkcję VPN, jednak w większości przypadków usługę tę dokupuje się oddzielnie. Virtual Private Network gwarantuje anonimowość oraz ochronę danych w sieci, chroniąc przed kontrolą ze strony hakerów, ale także korporacji czy instytucji rządowych.

Antywirus GDATA

Współcześnie na rynku znajdziemy wielu uznanych producentów, którzy oferują wysokiej jakości programy antywirusowe. Przykładem może być niemieckie przedsiębiorstwo G DATA, które w 1987 roku opracowało pierwsze programy antywirusowe i od ponad 35 lat dostarcza najnowsze oprogramowania ochronne klientom indywidualnym i przedsiębiorcom. Aktualnie w ofercie G DATA można znaleźć zarówno antywirus Windows i Mac, jak i oprogramowanie VPN czy programy antywirusowe na urządzenia mobilne. Z pełną ofertą tego przedsiębiorstwa można zapoznać się na stronie https://gdata.pl/antywirus-windows.

Udostępnij