Prezydent Andrzej Duda powołał wczoraj wieczorem nowego ministra cyfryzacji, którym został Janusz Cieszyński. Wcześniej funkcję ministra cyfryzacji pełnił premier Mateusz Morawiecki.
Wczoraj rano prezydent Andrzej Duda poinformował w Programie Trzecim Polskiego Radia o zmianach w rządzie. Resort rolnictwa, po dymisji Henryka Kowalczyka, przypadł w ręce Roberta Telusa. Natomiast stanowisko ministra cyfryzacji obejmie Janusz Cieszyński, dotychczasowy pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Cieszyński – ścieżka kariery
Cieszyński ukończył SGH, następnie przez 5 lat pracował w Orange.
Pracował jako doradca premiera w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016-17 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju.
W latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. W czasie jego kadencji, wdrożono takie projekty jak m.in. Internetowe Konto Pacjenta, e-recepta, czy e-skierowanie.
Od listopada 2020 roku do 7 czerwca 2021 r. pełnił funkcję I zastępcy prezydenta miasta Chełm, gdzie odpowiadał m.in. za pozyskanie środków na inwestycje oraz nadzorował przygotowanie planu transformacji miejskiej ciepłowni w związku z koniecznością realizacji celów klimatycznych UE.
Od kwietnia 2021 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady ds. Cyfryzacji.
Od czerwca 2021 r. pełnił funkcję Pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa koordynując działania i realizując politykę rządu w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa w Rzeczypospolitej Polskiej.
Prowadził także firmę zajmującą się doradztwem biznesowym i prawnym dla przedsiębiorców z sektora MŚP.
Kontrowersje
Choć nowemu ministrowi nie można odmówić zaangażowania w kwestie związane z cyfryzacją, bezpieczeństwem cybernetycznym i technologią, nominacja jego osoby na stanowisko ministra budzi spore kontrowersje. Głównie z uwagi na afery, jakie wybuchły w czasie pełnienia przez niego funkcji wiceministra zdrowia.
Pierwszy skandal związany był ze słynnymi maseczkami, zakupionymi od instruktora narciarstwa. Kontrakt, który w marcu 2020 roku podpisał Cieszyński, będący wówczas wiceministrem w resorcie Łukasza Szumowskiego, zakładał zakup 100 tyś. maseczek, które nie spełniały określonych norm.
Kolejna afera wybuchła jakiś czas po tym, gdy jako wiceminister resortu, zawarł umowę z firmą E&K na dostarczenie ponad tysiąca respiratorów za kwotę 200 mln zł w kwietniu 2020 roku. Kontrowersje wzbudził fakt, że sprzęt był droższy w porównaniu z innymi ofertami na rynku oraz niewywiązanie się E&K z umowy. Decyzji resortu zdrowia bronił Jarosław Kaczyński, wykluczając możliwość nadużyć ze strony ministerstwa w tym zakresie.
Nowa twarz cyfryzacji
Jako pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Cieszyński nie próżnował i aktywnie angażował się w działania i debaty dotyczące bezpieczeństwa i potrzeb technologicznych. Jednakdotychczasowa ścieżka kariery młodego polityka sprawia, że trudno będzie mu odzyskać kredyt zaufania rodaków, utracony wraz z aferami, które wybuchły w czasie pełnienia przez niego funkcji wiceministra resortu zdrowa.