[the_ad_group id="105318"]

Janusz Cieszyński nowym ministrem cyfryzacji

[the_ad_group id="105318"]

Janusz Cieszyński nowym ministrem cyfryzacji

Prezydent Andrzej Duda powołał wczoraj wieczorem nowego ministra cyfryzacji, którym został Janusz Cieszyński. Wcześniej funkcję ministra cyfryzacji pełnił premier Mateusz Morawiecki. 

Wczoraj rano prezydent Andrzej Duda poinformował w Programie Trzecim Polskiego Radia o zmianach w rządzie. Resort rolnictwa, po dymisji Henryka Kowalczyka, przypadł w ręce Roberta Telusa. Natomiast stanowisko ministra cyfryzacji obejmie Janusz Cieszyński, dotychczasowy pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. 

„Pan premier mi powiedział, że jest przekonany, że może tę cyfryzację w pełni, również i w sensie formalnym, złożyć w godne ręce. Dzisiaj jest tak, że sam pełni osobiście urząd tego ministra”

stwierdził Andrzej Duda w rozmowie na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia

Cieszyński – ścieżka kariery

Cieszyński ukończył SGH, następnie przez 5 lat pracował w Orange.

Pracował jako doradca premiera  w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016-17 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju.

W latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. W czasie jego kadencji, wdrożono takie projekty jak m.in. Internetowe Konto Pacjenta, e-recepta, czy e-skierowanie.

Od listopada 2020 roku do 7 czerwca 2021 r. pełnił funkcję  I zastępcy prezydenta miasta Chełm, gdzie odpowiadał m.in. za pozyskanie środków na inwestycje oraz nadzorował przygotowanie planu transformacji miejskiej ciepłowni w związku z koniecznością realizacji celów klimatycznych UE.

Od kwietnia 2021 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady ds. Cyfryzacji.

Od czerwca 2021 r. pełnił funkcję Pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa koordynując działania i realizując politykę rządu w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa w Rzeczypospolitej Polskiej.

Prowadził także firmę zajmującą się doradztwem biznesowym i prawnym dla przedsiębiorców z sektora MŚP.

Kontrowersje

Choć nowemu ministrowi nie można odmówić zaangażowania w kwestie związane z cyfryzacją, bezpieczeństwem cybernetycznym i technologią, nominacja jego osoby na stanowisko ministra budzi spore kontrowersje. Głównie z uwagi na afery, jakie wybuchły w czasie pełnienia przez niego funkcji wiceministra zdrowia. 

Pierwszy skandal związany był ze słynnymi maseczkami, zakupionymi od instruktora narciarstwa. Kontrakt, który w marcu 2020 roku podpisał Cieszyński, będący wówczas wiceministrem w resorcie Łukasza Szumowskiego, zakładał zakup 100 tyś. maseczek, które nie spełniały określonych norm. 

Kolejna afera wybuchła jakiś czas po tym, gdy jako wiceminister resortu, zawarł umowę z firmą E&K na dostarczenie ponad tysiąca respiratorów za kwotę 200 mln zł w kwietniu 2020 roku. Kontrowersje wzbudził fakt, że sprzęt był droższy w porównaniu z innymi ofertami na rynku oraz niewywiązanie się E&K z umowy. Decyzji resortu zdrowia bronił Jarosław Kaczyński, wykluczając możliwość nadużyć ze strony ministerstwa w tym zakresie. 

Nowa twarz cyfryzacji

Jako pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Cieszyński nie próżnował i aktywnie angażował się w działania i debaty dotyczące bezpieczeństwa i potrzeb technologicznych. Jednakdotychczasowa ścieżka kariery młodego polityka sprawia, że trudno będzie mu odzyskać kredyt zaufania rodaków, utracony wraz z aferami, które wybuchły w czasie pełnienia przez niego funkcji wiceministra resortu zdrowa.  

[the_ad_group id="105326"]

Popularne

Trend 24h

[the_ad_group id="105327"]

więcej publikacji

od naszych partnerów