Świat

- Reklama -
sobota, 24 października, 2020
42,686,046
ZARAŻENI
Updated on 24 October 2020 17:52
10,503,057
CHORZY
Updated on 24 October 2020 17:52
31,031,178
OZDROWIEŃCY
Updated on 24 October 2020 17:52
1,151,811
ZGONY
Updated on 24 October 2020 17:52

Najnowsze

Włochy: 151 osób zmarło na Covid-19; ponad 19,6 tys. nowych zakażeń koronawirusem

We Włoszech na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby 151 osób. Potwierdzonych zostało ponad 19 600 nowych zakażeń koronawirusem, co jest kolejnym rekordem od początku epidemii w lutym. Dobowa liczba testów wyniosła 177 tys. - podało ministerstwo zdrowia.

Białoruś: w Mińsku przeszedł marsz kobiet, ambasada USA apeluje o robienie zapasów

Ulicami Mińska przeszedł w sobotę kolejny marsz kobiet. Obrońcy praw człowieka informują o co najmniej 10 zatrzymanych. Ambasada USA na Białorusi apeluje do swoich obywateli o zrobienie zapasów wody, jedzenia i leków w związku z możliwym strajkiem generalnym.

Warszawa: trzeci dzień protestów w związku z orzeczeniem TK ws. aborcji

W sobotę w Warszawie odbył się trzeci z kolei protest związany z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Po raz kolejny na miejscu był prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Nie ma zgody na to piekło, które PiS szykuje kobietom - podkreślał za pośrednictwem Facebooka.

Słowacja: kolejny rekord nowych zakażeń koronawirusem – 2890 nowych przypadków

W piątek na Słowacji wykryto 2890 nowych zakażeń koronawirusem; to drugi z rzędu najwyższy przyrost dobowy - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Przybyła także rekordowa liczba zgonów – 25. Od początku pandemii na Covid-19 zmarło w kraju 159 osób.

Kilkaset osób protestowało przed Trybunałem Konstytucyjnym

Kilkaset osób zgromadziło się w sobotę przed Trybunałem Konstytucyjnym, by protestować przeciwko czwartkowemu wyrokowi TK uznającemu aborcję z powodów eugenicznych za niezgodną z ustawą zasadniczą.

USA: lekarze nie mają czasu głosować w wyborach

Tylko połowa praktykujących lekarzy jest zarejestrowana jako uprawnieni do głosowania, a najczęstszą przeszkodą napotykaną przez lekarzy rezydentów jest brak czasu na głosowanie - wynika z badań opublikowanych na łamach “JAMA Internal Medicine” oraz „Journal of General Internal Medicine”.

Prezydent Duda: czuję się dobrze, najbliższe dni spędzę w samoizolacji, będę pracował zdalnie

Czuję się dobrze i najbliższe dni spędzę w samoizolacji, będę pracował zdalnie, nie ma z tym żadnego problemu, jestem w pełni sił, mam nadzieję, że tak pozostanie - oświadczył w sobotę prezydent Andrzej Duda, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Prezydent Duda: czuję się dobrze, najbliższe dni spędzę w samoizolacji, będę pracował zdalnie

Czuję się dobrze i najbliższe dni spędzę w samoizolacji, będę pracował zdalnie, nie ma z tym żadnego problemu, jestem w pełni sił, mam nadzieję, że tak pozostanie - oświadczył w sobotę prezydent Andrzej Duda, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Kosiniak-Kamysz zaapelował do premiera o niepublikowanie wyroku TK

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował w sobotę do premiera o niepublikowanie, z powodu stanu wyższej konieczności, wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Według niego po ustaniu pandemii powinno odbyć się w tej sprawie referendum, a jego wynik należy wpisać do konstytucji.

Ekspert: pandemia może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu

Obecne efekty walki z koronawirusem zaobserwujemy dopiero po 2 tygodniach, a końca obecnej fali pandemii możemy wypatrywać w maju lub czerwcu przyszłego roku – powiedział PAP specjalista chorób zakaźnych dr hab. n. med. Ernest Kuchar.

ONZ otrzyma 597 mln USD na obozy Rohingjów w Bangladeszu

Na wirtualnej konferencji zorganizowanej przez Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) kraje członkowskie ONZ zobowiązały się do przekazania 597 mln USD na obozy uchodźców w Bangladeszu, w którym przebywa 860 tys. Rohingjów.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji zbliża się do półtora miliona

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła w sobotę 1 497 167 po tym, jak w ciągu minionej doby wykryto 16 521 nowych infekcji. Od piątku zmarło 296 pacjentów z Covid-19, a ogólna liczba zgonów wzrosła do 25 821. Nowe dane podał w sobotę sztab rządowy.

Kary w Europie za brak maseczki; we Francji do pół roku więzienia, w Anglii mandat nawet 6400 funtów

Przez Europę przechodzi druga fala pandemii koronawirusa. W prawie wszystkich państwach obowiązkowe jest noszenie maseczek. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grożą wysoki kary. Ich wysokość waha się od równowartości 23 zł na Ukrainie do ponad 6 tysięcy funtów w Anglii. Od braku osłony nosa i ust odstrasza też kara więzienia.

Prof. Kaliński: koronawirusy wywołujące przeziębienie mogą zwiększać odporność na SARS-CoV-2

Podejrzewa się, że osoby, które ostatnio miały kontakt z koronawirusami wywołujący przeziębienie mogą być bardziej odporne na SARS-CoV-2 i łagodniej przechodzić chorobę COVID-19 – przyznał w wypowiedzi dla PAP prof. Paweł Kaliński, immunoterapeuta z Nowego Jorku. Wciąż jednak nie ma na to dowodów naukowych.

Technologia 5G

Mniejsze miasta bardziej skorzystają na 5G, niż wielkie

Na nowych rozwiązaniach skorzystają nie tylko metropolie, lecz również mniejsze miejscowości; dzięki dostępności szybkich łączy internetowych staną się one atrakcyjniejsze - ocenił Piotr Mieczkowski...

To dopiero początek inwestycji w 5G

Prace wdrożeniowe technologii 5G wkraczają w kluczową fazę. Dynamiczne inwestycje w infrastrukturę sieciową nowej generacji przyczynią się do gwałtownego wzrostu globalnego produktu krajowego brutto i napędzą cały...

Szef WHO ostrzega ws. pandemii: świat znalazł się w krytycznym punkcie

Świat znalazł się obecnie w krytycznym punkcie pandemii koronawirusa - ostrzegł w piątek wieczorem szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Nigeria: 69 zabitych w starciach demonstrantów z siłami bezpieczeństwa

69 osób zginęło w ostatnich dniach w Nigerii w starciach demonstrantów z siłami bezpieczeństwa - poinformował w piątek późnym wieczorem prezydent tego kraju Muhammadu Buhari. Dodał, że wśród zabitych jest 51 cywili.

Włochy: godzina policyjna w regionach Lacjum i Kampania

We włoskim stołecznym regionie Lacjum o północy z piątku na sobotę weszła w życie godzina policyjna, obowiązująca do 5.00. Celem tego kroku jest zahamowanie drugiej, gwałtownej fali zakażeń koronawirusem. O 23.00 godzina policyjna zaczęła się w Kampanii.

IHME: maseczki mogą uchronić przed śmiercią 130 tys. Amerykanów

Powszechne noszenie maseczek mogłoby w USA zapobiec do końca lutego śmierci ok. 130 tys. osób z powodu koronawirusa - uważają eksperci z ośrodka IHME, zajmującego się zagadnieniami zdrowotnymi. Według najgorszego scenariusza w tym czasie umrzeć może ponad milion Amerykanów.

Redakcja poleca

Nauczanie tradycyjne, hybrydowe, zdalne – można dobrze i skutecznie!

Fundamentalne zalecenia dla szkół w warunkach epidemii mówią o częstej dezynfekcji rąk i utrzymywaniu społecznego dystansu. Jak to zrealizować w wielooddziałowej, często przeładowanej, szkole,...

Intel sprzedaje dział produkcji pamięci NAND za 9 mld USD

Intel postanowił odsprzedać za 9 mld dolarów dział produkcji pamięci NAND swojemu południowokoreańskiemu rywalowi, firmie SK Hynix. Amerykański koncern chce skupić się na inwestycjach w nowe technologie, w tym związane ze sztuczną inteligencją i sieciami 5G.

Pandemia i działanie firm. Przed managerami kolejne wyzwania

Niemal co drugi mieszkaniec Polski powinien szykować się na życie w „czerwonej strefie”. Oznacza to, że także przedsiębiorcy i managerowie ponownie stoją przed wyzwaniami,...

Włochy: sytucja pandemiczna ciężka, niedługo może być krytyczna

Sytuacja pandemiczna we Włoszech jest ciężka, pogarsza się szybko, a niedługo może być krytyczna - to konkluzje z ogłoszonego w piątek raportu Ministerstwa Zdrowia i krajowego Instytutu Służby Zdrowia. Obie instytucje apelują do ludności, by pozostała w domu.

USA: niewielkie zmiany na Wall Street

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian, ale w skali całego tygodnia wszystkie główne indeksy są na minusie. Inwestorzy śledzą postępy rozmów o pakiecie wsparcia dla amerykańskiej gospodarki oraz oceniają przebieg debaty prezydenckiej.

Trump: co najmniej pięć krajów arabskich zawrze niedługo umowy z Izraelem

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w najbliższym czasie jeszcze co najmniej 5 państw arabskich uzgodni umowy o normalizacji stosunków z Izraelem. W piątek takie porozumienie zawarł Sudan, który dzięki temu zostanie przez Waszyngton usunięty z listy państw sponsorujących terroryzm.

USA: Pompeo spotkał się z szefami MSZ Armenii i Azerbejdżanu

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkał się w piątek, osobno, z szefami MSZ Armenii i Azerbejdżanu, Zohrabem Mnacakanianem i Dżejhunem Bajramowem. Rozmowy miały być próbą rozwiązania zbrojnego konfliktu o Górski Karabach; po ich zakończeniu nie wydano żadnego komunikatu.

Włochy – gubernator Kampanii: jesteśmy o krok od tragedii

"Jesteśmy o krok od tragedii" z powodu pandemii - przyznał gubernator włoskiego regionu Kampania Vincenzo De Luca. "Musimy wszystko zamknąć" - powiedział w piątek szef władz regionu przed wejściem w życie o godz. 23 godziny policyjnej na jego obszarze.

Sekretarz generalny ONZ: rozejm w Libii to fundamentalny krok ku pokojowi

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w piątek po południu, że rozejm w Libii to "fundamentalny krok ku pokojowi i stabilności" w tym kraju. Strony wojny domowej w Libii zawarły wcześniej tego dnia porozumienie w sprawie stałego rozejmu.

PE przyjął stanowisko w sprawie reformy polityki rolnej UE po 2022 r.

Przyszła polityka rolna UE powinna być bardziej elastyczna, zrównoważona i odporna na kryzysy, aby rolnicy mogli nadal zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe w całej UE - informuje Parlament Europejski w przyjętym w piątek stanowisku ws. reformy polityki rolnej UE po 2022 r.

Premier Czech chce dymisji ministra zdrowia oskarżanego o naruszenie restrykcji

Premier Czech Andrej Babisz zwrócił się w piątek do prezydenta Milosza Zemana o odwołanie ministra zdrowia Romana Prymuli, który według mediów zlekceważył restrykcje pandemiczne. Wcześniej szef rządu wezwał Prymulę do złożenia dymisji, ale ten odmówił.

Szef ukraińskiej RBNiO: rosyjskie wojska mogą wkroczyć na Białoruś po 1 listopada

Rosyjskie wojska mogą wkroczyć na Białoruś, kiedy sytuacja wymknie się spod kontroli rządzącym - stwierdził w piątek szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Zaznaczył, że wejście wojska może być uzależnione od sytuacji po wyborach w Mołdawii 1 listopada.

ECDC: rozwój pandemii w 23 krajach UE i W. Brytanii budzi poważne zaniepokojenie

Rozwój pandemii koronawirusa w 23 krajach UE i Wielkiej Brytanii budzi obecnie "poważne zaniepokojenie" - ogłosiło w piątek Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wzywając do „natychmiastowych działań”.
- Reklama -
- Reklama -
Używamy plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.
Używamy plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.