Komputery towarzyszą nam już od wielu lat. Aktualnie nie tylko w formie stacjonarnej, ale też naprawdę mobilnej. Co więcej, nawet telefony w dzisiejszych czasach potrafią nam zastąpić większość funkcji PC’ta. Technologia brnie do przodu i pokazuje coraz to nowsze oblicza. Jednakże człowiek zawsze lubił zapatrywać się na to, co było kiedyś. W końcu każdy lubi sobie czasami powspominać. Czy w ten sposób wróciła moda na klawiatury mechaniczne?
Niekoniecznie. Główną rolę odegrali tutaj gracze komputerowi. To oni spopularyzowali klawiatury mechaniczne i są odpowiedzialni za obecny stan rzeczy, jak również w większości za zakres cenowy tego sprzętu. Aktualnie wybór jest naprawdę szeroki i zarówno gracze, jak i zwykli użytkownicy znajdą coś dla siebie. Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego komukolwiek jest potrzebna klawiatura mechaniczna.
Szybkość, precyzja i feedback
Tak chyba najlepiej odpowiedzieć na to pytanie w trzech słowach, ale zacznijmy od początku. Standardowy i najbardziej spopularyzowany typ klawiatury to klawiatura membranowa. Jej zasada działania jest bardzo prosta i polega na aktywacji poprzez naciśnięcie klawisza, co powoduje zetknięcie warstw z folii z obwodem elektrycznym nadrukowanym na płytce. Z tego powodu sprzęt jest bardzo tani w produkcji. Klawiatury membranowe mają też bardziej zaawansowane konstrukcje jak np. nożycowe czy motylkowe, ale naszym tematem jest co innego. Zasada działania klawiatur mechanicznych polega na osobnych przełącznikach wysyłających sygnał. Nie znajdziemy tutaj membran a mechanizmy sprężynowe. Klawiatury te rekonstruują w pewien sposób redagowanie na starej maszynie do pisania. Przełączniki dzielą się na liniowe oraz nieliniowe. Różnią się sposobem aktywacji. W pierwszym wypadku opór, jaki stawia klawisz podczas wciśnięcia, jest taki sam przez cały czas. Natomiast w drugim im mocniej wciskany jest klawisz, tym opór jest większy. Takie zjawisko nazywane jest tactile bump. Z racji tego, że przełączniki są zbudowane w taki, a nie inny sposób producenci mogą zróżnicować ich budowę i zmieniać takie parametry jak wysokość aktywacji klawisza, opór czy nawet głośność.
Jaki przełącznik wybrać dla siebie?
Przede wszystkim warto się zastanowić, do czego używamy klawiatury. Jeśli jesteśmy zapalonymi graczami, będziemy szukać przełączników, które są precyzyjne i szybkie w działaniu. Jeżeli dużo piszemy, możemy wybrać przełączniki miękkie lub twardsze o charakterystycznym dźwięku maszyny do pisania, lub z praktycznie niesłyszalnym klikiem. Najpopularniejszymi przełącznikami są te produkowane przez firmę Cherry. Jednakże na rynku możemy znaleźć wielu innych producentów, którzy oferują zarówno tańsze jak i droższe warianty. Wszystko zależy od naszych preferencji.
Opierając podział na najpopularniejszych przełącznikach firmy Cherry polecanymi do gier są:
- Cherry MX Red liniowe, cenione za wysoki punkt aktywacji i niską siłą aktywacji co przekłada się na ich czułość
- Cherry MX Black również liniowe, ale ze znacznie większym oporem
- Cherry MX Brown nieliniowe, często polecane jako uniwersalne jako zarówno do grania, jak i pisania.
Natomiast jeśli chodzi o pisanie:
- Cherry MX Blue są to najgłośniejsze przełączniki o charakterystycznym dźwięku przypominającym dźwięk maszyny do pisania, są nieliniowe o niskiej sile aktywacji
- Cherry MX Brown j.w.
Znajdziemy również specjalnie wyciszone warianty takie jak Cherry MX Silent Red/Black/Silver.
Oczywiście nikt nie zabroni nam używać wybranych przez siebie przełączników w dowolnych celach. Dla jednych będzie ważniejsze ciche działanie klawiatury niezależnie od skoku i siły aktywacji a dla innych wyraźny feedback (informacja zwrotna). Oczywiście rodzina przełączników jest o wiele większa, ale powyższe modele są najpopularniejsze i najbardziej dostępne w klawiaturach sprzedawanych w Polsce. Na rynku możemy znaleźć kopie przełączników Cherry różnych producentów nazwane Gateron, Kailh i Outemu. Nie musimy się ich obawiać. Są to naprawdę dobre klony, jednak to te pierwsze są uważane za najlepsze, stawiane na równi i wyżej w związku z pewnymi małymi usprawnieniami. Powinno się wspomnieć, że producenci starali się zachować kolorystykę i charakterystykę wprowadzoną przez czołowego producenta. Tańsze klawiatury będą używać przełączników Outemu, Kailh i Gateron, natomiast droższe Cherry. Należałoby jednak zwrócić uwagę, że nie jest to regułą. Znajdziemy także konstrukcje autorskie producentów np. przełącznik Romer-G firmy Logitech od niedawna występujący w dwóch rodzajach. W tym wypadku oba modele są przeznaczone dla graczy. Można zainwestować w testery przełączników, w których zamontowano ich wiele rodzajów. Jest to szczególnie pomocne, kiedy nie chcemy wydawać pieniędzy w ciemno. Opłaci się wizyta w sklepie, ponieważ większość producentów udostępnia na pudełkach część klawiatury tak, aby użytkownik miał okazję przetestować przełączniki.
Czy klawiatura mechaniczna jest mi potrzebna?
Najprawdopodobniej nie. Komfort pisania jest okupiony wysoką ceną tych urządzeń, a klawiatury membranowe potrafią kosztować kilkanaście złotych. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka cech, które w większości są zarezerwowane tylko dla klawiatur mechanicznych. Przede wszystkim jest to trwałość, która w porównaniu do klawiatur membranowych potrafi być prawie 10 razy większa. Mówimy tu o naprawdę dużych liczbach rzędu 80 milionów naciśnięć klawiszy. Drugą bardzo istotną cechą jest łatwość w czyszczeniu, dzięki czemu nie musimy się bać o uszkodzenie czegokolwiek, ściągając nakładki klawiszów z klawiatury. W dodatku nie ma tu typowych szczelin, ponieważ zamiast nich mamy pojedyncze przełączniki. Technologia N-KRO (ang. Key rollover) umożliwia zarejestrowanie wciśnięcia klawisza niezależnie od liczby klawiszy już jednocześnie wciśniętych. Mamy również możliwość dostosowywania klawiatury do własnych potrzeb. O ile nie potrzebujemy klawiatury numerycznej, możemy kupić model bez tej części. Jeśli chcemy pozbyć się innych klawiszy mamy do wyboru sprzęt w różnych rozmiarach (100%, 80%, 60% i niestandardowe warianty). Dodatkowo dzięki spopularyzowaniu diod RGB większość klawiatur jest wyposażona w konfigurowalne podświetlenie.
Niestety, jest i druga strona medalu. Kiedy jesteśmy fanami urządzeń bezprzewodowych, to wybór klawiatur mechanicznych w tym wypadku jest dość mocno ograniczony. Jest to spowodowane tym, że lwia część sprzętu jest przeznaczona dla graczy, gdzie szybkość reakcji jest bardzo ważna. Mówiąc o frywolnym dostosowywaniu sprzętu pod siebie, trzeba wspomnieć o tym, że taką klawiaturę możemy zbudować sami. O rozmiarze, jakim chcemy, z podświetleniem lub bez i przełącznikami przez nas wybranymi. Drewno, plastik, pleksi wszystkie części są dostępne do kupienia w sieci. Oczywiście, złożenie takiej klawiatury wymaga znajomości lutowania oraz elektroniki, ale i tak stopień trudności takiego przedsięwzięcia nie jest wysoki. Szczególnie, gdy chcemy się wyróżnić.