Cisco ogłosiło zakończenie platformy Hyperflex 12 września, z możliwością składania zamówień do maja 2024 roku. Firma obiecuje wsparcie dla klientów do momentu wygaśnięcia ich subskrypcji. Jednakże, Cisco nie podaje konkretnego powodu dla tej decyzji. Można jednak spekulować, że niewystarczające wyniki sprzedaży mogą być kluczowym czynnikiem.
Rynek hiperkonwergencji: Walka gigantów
Dane z IDC udostępnione przez VMware sugerują, że Cisco miał trudności z konkurowaniem na rynku hiperkonwergencji. Z udziałem w rynku wynoszącym 41%, VMware dominuje, podczas gdy Nutanix utrzymuje solidne 25%. Cisco, z kolei, zostało wykluczone z kategorii “Inne” przez IDC, co oznacza, że ich udział w rynku był zbyt mały, by być nawet wart wspomnienia.
Nutanix na ratunek: nowe partnerstwo
W ramach strategii “Jeśli nie możesz ich pokonać, dołącz do nich”, Cisco ogłosiło partnerstwo z Nutanixem pod koniec sierpnia. Oprogramowanie hiperkonwergencji Nutanix będzie działać na serwerach Cisco UCS. To oznacza, że Cisco nie opuszcza rynku; raczej przechodzi na pozycję pomocniczą, pozwalając oprogramowaniu Nutanix zająć miejsce Hyperflexa.
Cisco wydało 55-stronicową białą księgę, która wyjaśnia, jak klienci mogą przeprowadzić migrację z Hyperflex na nową wspólną platformę. Niestety, licencje Hyperflex nie mogą być wymieniane na kredyty na zakup usług Nutanix.
Decyzja Cisco o zakończeniu Hyperflex i nawiązaniu partnerstwa z Nutanixem jest znaczącym krokiem, który może wpłynąć na dynamikę rynku hiperkonwergencji. Dla klientów, to może być sygnał do przemyślenia swoich opcji i potencjalnej migracji. Dla Cisco, to jest okazja do resetu i nowego podejścia do rynku, który wydaje się być zdominowany przez kilku dużych graczy. Ale czy to partnerstwo będzie owocne? Tylko czas pokaże.