Koniec pewnej epoki – ostatni założyciel opuszcza SAP

Hasso Plattner, współzałożyciel i długoletni przewodniczący rady nadzorczej SAP, ogłosił swoje odejście z firmy. Na dorocznym walnym zgromadzeniu w Mannheim zaszły zmiany, które zwiastują nowy rozdział dla niemieckiego giganta oprogramowania.

Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
3 min

Na dorocznym walnym zgromadzeniu SAP, Hasso Plattner, współzałożyciel i długoletni przewodniczący rady nadzorczej, ogłosił swoje odejście z firmy, której był twórcą przez ponad dwie dekady. Jego następcą zostanie Pekka Ala-Pietilä, były menedżer Nokii i członek komitetu nadzorczego SAP.

Plattner, mający obecnie 80 lat, oficjalnie przekaże stery w ręce Ala-Pietilä w najbliższy czwartek. W ceremonii, która odbędzie się w Mannheim Arena, noszącej imię firmy, spodziewane jest również udział kanclerza Olafa Scholza, który wcześniej, podczas 50. rocznicy SAP, chwalił firmę za jej wpływ na niemiecką gospodarkę cyfrową.

SAP – od małej firmy do giganta

Przez lata SAP, z siedzibą w Walldorf, ewoluowało z małej firmy założonej przez Plattnera i jego kolegów z IBM w 1972 roku, do lidera europejskiego rynku oprogramowania i najcenniejszej spółki na niemieckim indeksie DAX. Hasso Plattner, uznawany za jednego z najbogatszych Niemców, znany jest nie tylko z osiągnięć w branży IT, ale i jako mecenas sztuki i kultury. Jego nazwisko zdobi także Instytut Hasso Plattnera w Poczdamie, skupiający się na informatyce.

SAP
SAP podczas pierwszego notowania akcji SAP na nowojorskiej NYSE. 3 sierpień 1998 / źródło: SAP

Podczas wieczoru pożegnalnego, ostatnie publiczne wystąpienie Plattnera obok współzałożyciela Dietmara Hoppa, było momentem nostalgii dla obu mężczyzn, którzy wspólnie przekształcili swoją wizję w globalne przedsiębiorstwo. Te chwile refleksji podkreślały koniec pewnej ery dla Plattnera, który wcześniej zyskał sławę nie tylko jako biznesmen, ale także jako osoba publiczna, występując na scenie z gitarą elektryczną lub ścigając się w regatach z Larrym Ellisonem, ówczesnym szefem konkurenta, Oracle.

Co dalej?

Christian Klein, obecny dyrektor generalny SAP, wyraził uznanie dla zasług Plattnera, opisując go jako pioniera w mapowaniu procesów biznesowych w czasie rzeczywistym, co było ogromnym osiągnięciem dla przemysłu. Klein podkreślił także, że Plattner jest ambitny, pełen pasji i zawsze poszukujący nowych wyzwań, co przynosiło korzyści zarówno SAP, jak i jego klientom na całym świecie.

Hasso Plattner, SAP
Hasso Plattner, Konferencja Sapphire w Orlando, 1997 / źródło: SAP

Odejście Plattnera z SAP jest końcem pewnej epoki nie tylko dla firmy, ale także dla całej branży, którą opuszcza coraz więcej założycieli, a ich spuścizna przechodzi w ręce kolejnych pokoleń. Z nastaniem nowego przywództwa, w osobie Pekki Ala-Pietilä, firma może kontynuować swoją misję innowacji i adaptacji w szybko zmieniającym się świecie technologii. To, jak nowe kierownictwo poradzi sobie bez obecności swojego długoletniego mentora, będzie kluczowe dla dalszego rozwoju i sukcesu SAP na globalnej arenie.