Nowy raport PasswordManagers.co ostrzega przed rosnącą na całym świecie falą cyberprzestępstw. Autorzy badania opracowali ranking pokazujący stopień narażenia na cyberataki w różnych częściach globu.
Firma PasswordManagers.co przeanalizowała i oceniła 108 państw pod kątem ich narażenia na złośliwe ataki, w tym trojany, oprogramowanie ransomware, phishing czy cryptojacking.
Z raportu wynika, że cyberprzestępców najmniej powinni obawiać się Finowie, a w dalszej kolejności mieszkańcy Danii, Luksemburga, Australii oraz Estonii. Na przeciwległym biegunie znajdują się Myanmar, Etiopia, Palestyna i Wenezuela – to kraje najbardziej narażone na ataki cybernetyczne. Polska zajmuje w tej klasyfikacji 16 miejsce w Europie i 22 na świecie ze wskaźnikiem CEI o wartości 0,286 co oznacza, że zaliczamy się do krajów stosunkowo bezpiecznych z niskim ryzykiem zagrożeń, dla porównania lider tej klasyfikacji uzyskał ocenę 0.110.
– Pozycja Polski w tym zestawieniu nie jest zaskoczeniem. Na tle innych części świata prezentujemy się nie najgorzej, aczkolwiek 16 miejsce w Europie nie daje powodów do dumy. Za nami znalazły się między innymi takie państwa Białoruś, Armenia, Ukraina czy Gruzja, a wyprzedziły nas Chorwacja, Słowacja czy Słowenia. Tak czy inaczej raport PasswordManagers.co nie powinien usypiać naszej czujności, tym bardziej, że globalna ilość ataków cały czas przyrasta, a hakerzy nie skupiają swojej uwagi wyłącznie na krajach ciągnących się w ogonie rankingu – komentuje Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
PasswordManagers.com ocenia poziom zaangażowania krajów w zakresie walki z cyberprzestępczością na podstawie wprowadzonych przepisów prawnych, uwarunkowań technicznych, a także organizacji i współpracy organów państwa z biznesem. Największymi postępami na tym polu może pochwalić się Europa, gdzie 71 proc. krajów należy do grupy z niskim lub bardzo niskim stopniem zagrożenia na cyberataki, a średni wynik wynosi 0,329 proc. Ameryka Północna uzyskała drugi najniższy wynik narażenia, wynoszący 0,462, a 67 proc krajów z tej części świata sklasyfikowano w grupach o umiarkowanym, niskim i bardzo niskim narażeniu.
Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja na innych kontynentach. PasswordManagers. zakwalifikował aż 40 proc. krajów Ameryki Południowej do grup o wysokim i bardzo wysokim narażeniu. Najmniej bezpieczni są mieszkańcy Wenezueli, Boliwii, Ekwadorze, Peru i Kolumbii. Z kolei w regionie Azji i Pacyfiku na plus wyróżniają się Australia, Japonia, Nowa Zelandia, Singapur i Katar. Jednakże 40 proc. krajów Azji i Pacyfiku zalicza się grup o wysokim i bardzo wysokim narażeniu. Największym maruderem jest Afryka, w której aż 75 proc. państw należy do grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka.