Kryptowaluta Wanchain – Opis architektury i założeń

Newsroom BrandsIT
Newsroom BrandsIT - NewsRoom Brandsit 4 min
4 min

Kiedy dziesięć lat temu, ktoś wspomniałby o inwestowaniu w znanego obecnie całemu światu Bitcoina, prawdopodobnie zostałby wyśmiany, a jego biznesowy autorytet stopniałby natychmiastowo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bowiem trzeba być wizjonerem na miarę Leonarda Da Vinci, aby przewidzieć tak ogromny rozwój kryptowalut. Duży potencjał skłonił patrzących szerzej ludzi do tworzenia podobnych projektów. Tak narodziła się kryptowaluta Wanchain.

Zaledwie kilka lat zajęło, aby nowy rodzaj pieniądza zaczął być środkiem płatniczym akceptowanym na całym świecie. Nie ma wątpliwości, że wielkim światopoglądowym przełomem było uznanie Bitcoina przez Rząd Japonii walutą “pełniącą funkcję podobną do prawdziwych pieniędzy”. Stało się to w roku 2016 i właśnie wtedy, dokładnie w pierwszym półroczu powstał pomysł na nową kryptowalutę, która miała nosić nazwę Wanchain.

Wanchain (WAN) – Główne założenia

Zaczęto zbierać fundusze na rozwój Wanchain. Od założenia strony w roku 2017 wiadomo było, iż tworząca się kryptowaluta będzie miała charakter wspólnotowy, nastawiony na współpracę i kompatybilność z innymi projektami tego typu. Twórcy poszli w kierunku digital economy, czyli ekonomii opartej o cyfryzację. Taki sposób organizacji ekonomii wywrze spory wpływ na branżę usług finansowych. Jest to poparte obserwacjami trendów oraz zapowiada dobrą koniunkturę i nowe możliwości.

Całą gamę odkrywczych rozwiązań oferuje użycie sieci blockchain, która pozwala na m.in zdecentralizwoanie płatności. Blockchain jest jawny i publiczny, dostęp ma do niego każdy. Brak potrzeby centralnych komputerów i scentralizowanego miejsca przechowywania danych, sprawia że operacje finansowe mogą przebiegać szybciej i taniej.

Debiut na giełdzie i kurs WAN

W pierwszych miesiącach od debiutu giełdowego kurs WAN zaliczył znaczny wzrost. Wynikało to z panującej w tamtym czasie potężnej hossy na całym rynku kryptowalut. W szczytowym momencie cena dochodziła do 11 dolarów. Aktualny kurs Wanchain prezentuje się znacznie gorzej. Skutki ponad dwu letniej recesji nie ominęły tej kryptowaluty.

Innowacyjna architektura Wanchain

Potrzeba zmiany poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań do świat kryptowalut, narodziła się z frustracji na powolne operacje oraz trudności w szybkim i bezpiecznym operowaniu kapitałem.

Głównym założeniem kryptowaluty Wanchain jest bezproblemowe połączenie różnych sieci typu blockchain, a tym samym usprawnienie wymiany środków między nimi. Na tym właśnie polega łańcuch finansowy, który twórcy zbudowali i obecnie rozwijają.

Projekt WAN umożliwia konwersję dowolnego zasobu cyfrowego z dowolnej sieci blockchain do odpowiedniego zasobu w łańcuchu blokowym Wanchain. Rozwiązuje to problem kompatybilności różnych kryptowalut. Mówiąc prościej możemy uskutecznić wymianę produktu lub usługi posiadanej przez nas sieci, na konkretną kryptowalutę.

wanchain wan

Głównym środkiem, który prowadzi do tak ważnego czynnika internetowej wymiany jest tzw. One Time Addresses. Ten protokół pozwala na anonimowość i utrudnia atak hakerski na przeprowadzaną transakcję. Takie rozwiązanie polega na jednorazowym generowaniu unikalnego kodu czy adresu, który pozwala na przeprowadzenie wymiany. Najpopularniejszym przykładem wykorzystania takiej technologii jest dobrze znany Blik, który dzięki niej mógłby być usprawniony.

Kolejną składową kryptowaluty Wanchain jest tzw. Ring Signature, czyli unikalny typ podpisu cyfrowego, który może być wykonany przez dowolnego członka z grupy użytkowników. Zapobiega to podszywaniu się pod handlującego i łączy wspomnianą wcześniej grupę.

Całą tą układankę dopełnia jeszcze jeden ważny element. Otrzymał on nazwę private send technology, a jego działanie polega na rozkładaniu każdego wejścia transakcji na standardową nazwę, zapewniając w ten sposób jeszcze większą prywatność.

Przyszłość i rozwój WAN

Charakterystyka zmian koncentruje się głównie nad integracją z kolejnymi, uniwersalnymi platformami wymiany czy przechowywania kryptowalut (m.in współpraca z Multi Coin Wallet). Twórcy pracują również nad usprawnianiem architektury Wanchain. Wszystko to sprawia, że hasła innowacyjności, głoszone przez fundację stojącą za tym projektem są konsekwentnie wdrażane w życie. Nie jest to kolejna porzucona kryptowaluta.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz