Lacobel w pigułce! Rodzaje, sposoby montażu i wszystko co musisz wiedzieć!

Newsroom BrandsIT
6 min

Lacobel to słowo, które coraz częściej słyszy się w kontekście urządzania kuchni. Wielu chętnie rezygnuje z kafelków na ścianie między dolnymi, a górnymi szafkami i stawia właśnie na szkło. Dlaczego? Bo czyszczenie go jest łatwe i zajmuje tylko kilka chwil. Bo na szkle nie rozwinie się pleśń. Poza tym lacobel może optycznie powiększyć pomieszczenie i można go dowolnie personalizować. W tym artykule wyjaśnimy co to dokładnie jest lacobel, jakie są jego rodzaje i sposoby montażu, czyli powiemy wszystko, co powinno się o nim wiedzieć przed dokonaniem wyboru.

Co to jest lacobel?

Lacobel to inaczej gładka tafla szkła, która powstaje przy wykorzystaniu technologii float. Skleja się przynajmniej dwie szyby z dwoma warstwami folii i tworzy jedną grubszą i odporniejszą. Takie szkło pod wpływem silnego uderzenia nie rozpadnie się w drobny mak, tylko popęka. Rozmiar największej tafli wynosi 125 cm x 250 cm, ale oczywiście można też łączyć ze sobą lacobele, a łączenie będzie prawie nie widoczne.

Grubość szkła lacobel

Lacobel może mieć różną grubość, która ma wpływ na jego odporność, a co za tym idzie, zastosowanie.

REKLAMA
  • 2 mm – to najcieńsze szkło lacobel. Jest też najmniej odporne na uszkodzenia mechaniczne dlatego nie sprawdzi się jako panel szklany do kuchni. Nadaja się głównie do ozdobnych zastosowań. Można go użyć np. do wypełnienia frontów szafek.
  • 4 mm – to już grubość wystarczająca dla paneli szklanych do kuchni czy też do zamontowania w łazience koło wanny/prysznica. Mimo to, warto pamiętać, że zarówno do kuchni, jak i do łazienki poleca się hartowane szkło lacobel. Proces hartowania uodparnia je na działanie wysokich temperatur i na uszkodzenia mechaniczne.
  • 6 mm – optymalna grubość szkła. Taki lacobel sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Można z niego zrobić panele szklane do kuchni, parawan w łazience, czy wypełnienie frontów mebli.
  • 8 mm i 10 mm – to już szkła stosowane do najbardziej wymagających zadań. Używa się ich np. do stworzenia szklanych drzwi, jako elementy zabudowy meblowej czy też do wykończenia ściany w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia.

Lacobel – rodzaje

Istnieją różne rodzaje szkła lacobel. Jakie?

  • Przezroczysty – takie szkło w kuchni montuje się zazwyczaj w przypadku, kiedy ściana między szafkami górnymi i dolnymi pokryta jest ozdobą cegłą lub kamieniem. Przezroczysty lacobel stanowi wtedy raczej ochronę niż element ozdobny. Chroni cegłę przed osadzaniem kurzu oraz przed opryskaniem wodą i tłuszczem.
  • Półprzezroczysty – mleczny albo przypominający zamarzniętą szybę.
  • Lakierowany – szkło dowolnej grubości po wewnętrznej stronie pokrywane jest lakierem w wybranym kolorze. Lakier jest odporny na działanie promieni UV, więc kolor z czasem nie blaknie.
  • Lakierowany ze wzorem – oklejony i polakierowany lacobel jest poddawany piaskowaniu. Dzięki temu miejsca bez folii tracą kolor i połysk. Wzór można dodatkowo podkreślić montując na ścianie za panelem oświetlenie LED.
  • Lacobel z grafiką – czyli szkło z grafiką lub zdjeciem. Ostateczny efekt można osiągnąć na klina sposobów: umieszczając folię z nadrukiem między wartwami szkła, laminując szkło (foliowanie) lub drukując bezpośrednio na szkle. Właśnie lacobel z grafiką najczęściej stosuje się jako panele szklane do kuchni.
  • Przezroczysty z ozdobnym wkładem – najczęściej są to motywy pochodzenia organicznego oraz tkaniny, maty. Efekt jest bardzo oryginalny. Często wykorzystuje się liście, kamyki, trawy, maty bambusowe albo tkaniny o ciekawej strukturze. Niektórzy stawiają na ozdobne siatki w kolorze srebrnym czy miedzianym. Każdy płaski materiał, którzy da się umieścić między dwoma warstwami folii może stanowić wkład.

Waro pamiętać, że lacobel w kuchni to nie tylko panele szklane, ale też fronty szafek albo obrazy na szkle. Możliwości wykorzystania szkła w kuchni jest więc sporo i wcale nie trzeba się ograniczać do jednej.

Lacobel – sposoby montażu

Wybierając lacobel do kuchni, warto wiedzieć w jaki sposób można go zamontować. Będzie to miało ogromne znaczenie w przypadku paneli szklanych.

  • lacobel na szynach – w sklepach można kupić gotowy zestaw montażowy, złożony z: szklanych paneli, klipsów, listw montażowych.
  • Lacobel na śrubach bezpośrednio przy ścianie – ta metoda wymaha nawiercenia otworów w szkle we wszystkich narożnikach. Można zlecić zrobienie otworów zamawiając szkło albo spróbować to zrobić osobiście. Warto jednak pamiętać, że wymaga to specjalnego sprzętu i dużej wprawy. Szkło przykręcone śrubami do ściany nie traci na wyglądzie. Śruby są przykrywane złotymi albo srebrnymi maskownicami.
  • Lacobel na dystansach – tutaj też przykręca się szkło do ściany, ale między nią a szkłem montuje się gumowe podkładki, które tworzą dystans między ścianą, a lacobelem. Zwykle stosuje się tę metodę, kiedy pod szkłem ma się znaleźć oświetlenie.
  • Lacobel na klej montażowy lub do luster – to prosta metoda, ale strzeba pamiętać, że po jej zastosowaniu nie da się szkła po prostu zdjąć w razie potrzeby. Ważne jest też, żeby powierzchnia, do której lacobel będzie klejony była równa. No i zawsze warto się upewnić, który klej najlepiej będzie trzymał szkło.

Każda z wymienionych metod montażu szkła ma swoje zalety i wady. Trzy pierwsze dają możliwość zdemontowania szkła, ale za to przez szczelinę między panelem, a ścianą mogą się tam gromadzić zabrudzenia i wilgoć. Znowu ostatnia metoda pozwala tego uniknąć, ale uniemożliwia ewentualny demontaż.

Z pewnością wybierając lacobel do kuchni, trzeba zawczasu zdecydować jakiej ma być grubości i jak będzie montowany. Dopiero świadomy wybór da nam potem satysfakcję.