Leasing i płynące z niego korzyści

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
5 min

Obecnie znacznie zmienia się podejście do nabywania przedmiotów, także do samego posiadania ich. Jako konsumenci szukamy nowych modeli i nowych rozwiązań. Jak nie posiadać rzeczy, a z nich korzystać? – pytamy. A biznes stara się odpowiadać.

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że posiadanie nie jest dla nas wartością samą w sobie, a jedynie sposobem na osiągnięcie jakiegoś celu – na przykład nie kupujemy wiertarki po to, żeby ją mieć, tylko dlatego że czasem potrzebujemy wywiercić dziurę w ścianie. Gdyby ktoś oferował szybkie wypożyczanie wiertarek (najlepiej z dowozem) i nie byłoby ono drogie, pewnie większość z nas bez żalu zrezygnowałaby z posiadania takiego sprzętu na własność.

W odpowiedzi na ten trend, biznes oferuje nam rozwiązania oparte na zasadach „pożyczaj, współdziel, udostępniaj”. Zamiast kupować płyty CD – kupujemy subskrypcje Spotify, Deezer czy Tidal. Zamiast kupować rower – korzystamy z miejskich wypożyczalni. Zamiast kupować samochód – w mieście korzystamy z taksówek lub Ubera, a w przypadku dłuższych podróży bierzemy auto z wypożyczalni lub korzystamy z carpoolingowych serwisów typu BlaBlaCar. Tendencję tę wspierają dwa zjawiska ekonomiczne. Pierwsze to malejąca różnica w pomiędzy kosztem kupna „narzędzia” a nabywaniem samych „korzyści”. Kiedyś przejazdy taksówkami były drogie, więc opłacało się mieć własne auto. Dziś coraz większa konkurencja i rozwój technologii – aplikacje typu Uber – tak obniżyły opłaty za jednostkowe przejazdy, że może to być atrakcyjna alternatywa dla kupna samochodu. Drugie zjawisko, to szybki spadek wartości przedmiotów w czasie – skutecznie weryfikuje on nasze tradycyjnie podejście do posiadania. Dziś kupowanie rzeczy to nie jest smart choice, skoro już po wyjściu ze sklepu są one warte mniej, niż za nie zapłaciliśmy. A wartość ta będzie spadała z każdym kolejnym miesiącem czy rokiem.

Leasing w Polsce dopiero rośnie

Słowo leasing pochodzi od lease, czyli pożyczać, a jednak przez lata w Polsce standardem były umowy, w których przedsiębiorca zobowiązywał się do wykupu na koniec umowy przedmiotów, które leasingował. Mieliśmy, więc bardziej do czynienia z rozłożoną na raty sprzedażą niż wynajmem. Widzimy w naszych zagranicznych oddziałach, a jesteśmy obecni na 31 rynkach, wyraźną tendencję do rezygnacji przez klientów z wykupu. Wolą oddać urządzanie leasingodawcy i wziąć w leasing nowy, nowocześniejszy sprzęt, w ramach kolejnej umowy. Dzięki temu mają stały dostęp do najnowocześniejszych technologii, płacąc jednocześnie niższą ratę. To bardzo mocny trend, więc postanowiliśmy szybko zareagować i zaproponować na polskim rynku specjalnie przygotowany produkt, odpowiadający na takie zapotrzebowanie – powiedział Konrad Wiśniowski, Prezes polskiego oddziału Grenke

Zalety leasingu

Konrad Wiśniowski - Prezes Zarządu GRENKELEASING SP. Z O.O
Konrad Wiśniowski – Prezes Zarządu GRENKELEASING SP. Z O.O

Leasing jest bardzo wygodnym i korzystnym sposobem finansowania sprzętu czy oprogramowania potrzebnego w firmie. Po pierwsze – nie wymaga angażowania z góry żadnych pieniędzy. Można właściwie z dnia na dzień zacząć korzystać z urządzeń. Po drugie – wymogi formalne są mniejsze niż w przypadku kredytu. W GRENKE wystarczy wniosek i kilka dokumentów, które zazwyczaj są pod ręką w firmie, aby decyzję o przyznaniu leasingu otrzymać nawet w jeden dzień. Po trzecie – raty pokrywa się z przychodów, które przynosi używanie leasingowanego sprzętu, zarabia więc on sam na siebie. Ponadto rata ma stałą wysokość, czyli łatwo planować i kontrolować koszty. Kolejną zaletą jest fakt, że leasing pozwala przedsiębiorcy uniknąć skomplikowanych księgowych rozliczeń dotyczących amortyzacji sprzętu – leżą one po stronie leasingodawcy. Dla klienta po prostu cała rata co miesiąc stanowi koszt uzyskania przychodu, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania. Proste, wygodne i korzystne.Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element leasingu, który działa na korzyść przedsiębiorcy. W tradycyjnym leasingu klient zobowiązuje się do wykupu przedmiotów, które leasingował na koniec umowy.   Ale to wcale nie jest konieczne! W wielu przypadkach bardziej korzystne może być oddanie urządzeń leasingodawcy i podpisanie kolejnej umowy na  nowy i bardziej nowoczesny sprzęt. Dzięki temu firma może mieć nieprzerwany, stały dostęp do najnowocześniejszych technologii, płacąc przy tym niższą ratę.

Grenke oferuje rozwiązanie, które działa właśnie w taki sposób. To Leasing Nowoczesny. Klient używa sprzętu , a kiedy kończy się okres umowy decyduje czy chce wymienić sprzęt na nowy, odkupić go od Grenke lub dostawcy danego urządzenia, czy przedłużyć lub zakończyć umowę. To bardzo interesujące rozwiązanie dla firm, których konkurencyjność bazuje na nowoczesności i innowacji. Korzystając z Leasingu Nowoczesnego mogą one cyklicznie, co kilka lat wymieniać sprzęt i zawsze mieć nowoczesne komputery, serwery, drukarki, smartfony czy inne niezbędne urządzenia. W ten sposób łatwo mogą utrzymywać ciągłą przewagę technologiczną nad konkurencją.

Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz

- REKLAMA -