[the_ad_group id="105318"]

Lokata a konto oszczędnościowe – podobieństwa i różnice

[the_ad_group id="105318"]

Lokata a konto oszczędnościowe – podobieństwa i różnice

Lokata czy konto oszczędnościowe – to jedno z najczęściej zadawanych pytań w przypadku wyboru produktu finansowego pozwalającego na odkładanie pieniędzy. Niestety nie istnieje jednak uniwersalna odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od… własnych potrzeb. Dlatego warto poznać podobieństwa i różnice obu produktów, co ułatwi podjęcie decyzji.

Odkładanie pieniędzy z myślą o finansowym zabezpieczeniu swojej przyszłości to rozsądne podejście. Warto stworzyć specjalny fundusz awaryjny, z którego będzie można skorzystać w razie nieoczekiwanych sytuacji losowych. Pojawia się jednak pytanie: lokata czy konto oszczędnościowe pozwolą lepiej „zadbać” o środki?

Lokata a konto oszczędnościowe – najważniejsze podobieństwa

Lokata i konto oszczędnościowe to produkty, które mają ze sobą wiele wspólnego. Wśród podobieństw można wymienić między innymi:

  • oszczędzanie z możliwością pomnażania zysków – oba są produktami oprocentowanymi
  • brak ponoszonych opłat za uruchomienie – zarówno w przypadku lokaty, jak i rachunku oszczędnościowego bank nie pobiera żadnych prowizji
  • bezpieczeństwo kapitału – wpłacone pieniądze są bezpieczne, także w razie ogłoszenia przez bank upadłości; nie dochodzi do utraty środków nawet w przypadku zawirowań na rynkach finansowych.

Lokata a konto oszczędnościowe – główne różnice

Mimo kilku podobieństw, lokata i konto oszczędnościowe mocno się różnią.

  • Zarabianie już od pierwszej złotówki

To jest możliwe wyłącznie w przypadku konta oszczędnościowego – nie istnieje minimalna kwota wpłaty. Natomiast w przypadku lokat, depozyty muszą mieć minimalna wartość, np. 2000 zł.

  • Systematyczne wpłaty

Możliwość dokonywania systematycznych wpłat jest opcją dostępną wyłącznie w ramach konta oszczędnościowego. Lokata bankowa nie jest już tak elastyczna – na zyski pracuje konkretna kwota, której nie można powiększyć kolejną wpłatą.

  • Stały dostęp do środków

Pieniądze ulokowane na koncie oszczędnościowym można wypłacić w dowolnym momencie – w całości albo w części. Daje to zatem stały dostęp do środków – bez ryzyka utraty wszystkich odsetek.  W przypadku lokaty nie ma tak swobodnego dostępu do pieniędzy – są one niejako zamrożone.

  • Rosnące oprocentowanie

Największą popularnością cieszą się lokaty ze stałym oprocentowaniem. Zasadniczo oprocentowanie konta oszczędnościowego również jest stałe, ale mogą być wyjątki. Za przykład niech posłuży Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku – tutaj oprocentowanie rośnie do 0,8% w skali roku w momencie, gdy depozyt będzie mieścił się w granicach od 50 tys. zł do 400 tys. zł.

Lokata czy konto oszczędnościowe? A może jedno i drugie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co będzie lepsze: lokata czy konto oszczędnościowe. Tymczasem warto rozpatrzyć to pod nieco innym kątem – co stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z obu produktów jednocześnie? Nie musisz wybierać między lokatą a rachunkiem oszczędnościowym. Możesz posiadać jedno i drugie, aby jeszcze lepiej pomnażać swoje zyski i efektywniej oszczędzać.

Zacznij od założenia konta oszczędnościowego – po to, aby uzbierać kapitał pozwalający na założenie lokaty. Następnie załóż lokatę, ale jednocześnie nadal odkładaj pieniądze na rachunku oszczędnościowym. Dzięki takiemu schematowi twój fundusz awaryjny szybko rozrośnie się do pokaźnych rozmiarów.

[the_ad_group id="105326"]

Popularne

Trend 24h

[the_ad_group id="105327"]

więcej publikacji

od naszych partnerów