Wymagająca sytuacja gospodarcza i niezbyt optymistyczne prognozy wywierają coraz większą presję na zespoły IT, by te poszukiwały sposobów na radzenie sobie z rosnącymi wymaganiami. Okazuje się, że narzędzia low code skutecznie obniżają koszty oraz wspierają w pracy przeciążone zespoły IT.
Na pomoc programistom
Z badania Microsoft przeprowadzonego wśród ponad 2 tys. menadżerów i specjalistów ds. IT z różnych sektorów, m.in. finansowego, opieki zdrowotnej, handlu i transportu wynika, że narzędzia ułatwiające tworzenie kodu to coraz częściej spore wsparcie dla zespołów IT.
Aż 87 proc. ankietowanych potwierdza, że narzędzia low code są skuteczne w obniżaniu kosztów. Przyspieszają modernizację aplikacji, które tego wymagają oraz tworzenie zupełnie nowych narzędzi. Zwiększają wydajność, usprawniają analizę danych i wypełniają lukę spowodowaną niedoborem programistów.
Firma PwC chwaliła się, że wykorzystała platformę low code do zbudowania zaawansowanego rozwiązania w ciągu zaledwie 6 tygodni. Według ekspertów z firmy, wdrożenie to przyniosło 85 proc. oszczędności kosztów i 30 proc. oszczędności czasu. To świetny przykład efektywności narzędzi niskokodowych, zmniejszenia nakładu pracy i przyspieszenia prac.
Recepta na wakaty w IT
Z raportu wynika, że 45 proc. specjalistów IT wdrożyło platformy low code właśnie z powodu braków kadrowych. Dzięki temu, że pracownicy niebędący programistami przejmują część zadań związanych z tworzeniem aplikacji, firmy mogą zmniejszyć obciążenie działów IT najprostszymi, czasochłonnymi pracami.
Potwierdza to również badanie Forrestera sprzed roku, które wykazało, że narzędzia niskokodowe zwiększyły wydajność programistów, średnio o 62 proc. w ciągu trzech lat. Taki wzrost produktywności to ogromne wsparcie dla działów IT, które mogą poświęcić się bardziej zaawansowanym zadaniom i rozwiązywaniu naprawdę wymagających, złożonych problemów.
Według raportu Microsoftu, 87 proc. badanych CIO i specjalistów IT potwierdza opinię, że automatyzacja narzędzi low code, wsparta dodatkowo sztuczną inteligencją, w przyszłości jeszcze bardziej zwiększy możliwości organizacji. Ponieważ narzędzia te są cały czas rozwijane, działy IT mogą spodziewać się większego wsparcia i nowych ułatwień.
Problemy z przeprojektowaniem aplikacji
Modernizacja aplikacji ma kluczowe znaczenie dla biznesu, wynika z raportu firmy doradczej Asperitas. Jednak niemal wszystkie organizacje (93 proc. ankietowanych) mają trudne lub bardzo trudne doświadczenia z aktualizacją firmowych aplikacji. Największe problemy związane z modernizacją narzędzi, na jakie wskazywali badani, to dobór odpowiednich narzędzi i technologii (30 proc.) oraz znalezienie pracowników z odpowiednimi kompetencjami (20 proc.). Platformy low code mogą rozwiązać część problemów również w przypadku aktualizacji narzędzi IT.
Platformy niskokodowe to świetne rozwiązanie dla firm, które chcą poprawić wydajność, obniżyć koszty czy usprawnić analizę danych. Na rynku jest coraz więcej wartych uwagi narzędzi. Najciekawsze rozwiązania to te, które mają wbudowane funkcje wykorzystujące sztuczną inteligencję i automatyzację.