Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Medicalgorithmics wyraziło zgodę na podwyższenie kapitału Spółki niezbędne do realizacji transakcji z Biofund Capital Management LLC (USA). Zawarta pomiędzy podmiotami umowa inwestycyjna zakłada objęcie 4.976.384 akcji Spółki w podwyższonym kapitale zakładowym, tj. 49,99% głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, przez Biofund za wkład w wysokości ok. 220 mln PLN. Cena emisyjna wynosić będzie 44,27 złotych za akcję. W wyniku transakcji Medicalgorithmics – polska spółka oferująca światowej klasy urządzenia i technologię do monitoringu i analizy sygnału EKG – stanie się właścicielem 100% akcji i faktycznie połączy się z Kardiolytics Inc, producentem algorytmów do automatycznej analizy zdjęć tomografii komputerowej serca, przeznaczonej do nieinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej oraz uzyska finansowanie, które przyspieszy dalszy rozwój Spółki. Pozwoli to na stworzenie podmiotu mogącego oferować docelowo kompleksowy zakres usług dla pacjentów, w pełni wykorzystując dzisiejszy dostęp do rynku Medicalgorithmics oraz zasoby kompetencyjne obydwu firm oraz Biofund LLC.
– Cieszymy się, że Akcjonariusze zaaprobowali przedstawioną przez nas koncepcję dalszego rozwoju Medicalgorithmics. Dzięki połączeniu z Kardiolytics powstanie silny podmiot z dużym doświadczeniem oraz rozległymi kompetencjami w rozwijaniu algorytmów do automatycznej analizy obrazów tomografii komputerowej serca i układu krwionośnego oraz sygnałów EKG. Jesteśmy przekonani, że liczne synergie w działalności Spółki i Kardiolytics przełożą się na wzrost skali naszego biznesu. Działamy w obszarze diagnostyki kardiologicznej, więc nasze produkty trafiają do tej samej grupy odbiorców – w naszym zasięgu jest obecnie blisko 20 krajów, gdzie prowadzimy aktywną sprzedaż. Dodatkowo, w wyniku dokapitalizowania znacząco ograniczy się zadłużenie Spółki i uzyskamy możliwość zabezpieczania sobie wkładów własnych do licznych programów finansowania prac badawczo-rozwojowych. Rynek już dostrzega korzyści z naszej kooperacji z Biofund, czego efektem jest np. umowa dystrybucyjna z izraelskim SysteMedic. To dopiero początek – przed nami opracowanie wspólnej strategii działania i określenie mapy drogowej na kolejne lata – mówi Maciej Gamrot, członek zarządu, CFO Medicalgorithmics S.A.
W zamian za akcje objęte w ramach podwyższonego kapitału zakładowego Biofund wniesie do Spółki wkład pieniężny o wartości 13.800.000 zł oraz wkład niepieniężny w postaci akcji w Kardiolytics stanowiących 100% udziału w kapitale zakładowym Kardiolytics wycenianych na 44.890.589 USD wyceną sporządzoną przez BakerTilly TPA sp. z. o.o.. Ponadto, Biofund zobowiązał się zapewnić Spółce finansowanie do kwoty 13.800.000 zł w okresie 3 lat od dnia objęcia akcji Spółki, w zależności od uzasadnionych potrzeb Spółki oraz możliwości pozyskania finansowania od podmiotów trzecich na warunkach, sposobie i w terminach uzgodnionych z Radą Nadzorczą.
– Najważniejszą wartością płynącą ze współpracy obu firm jest możliwość oferowania usług Kardiolytics dla szerokiej bazy pacjentów i lekarzy obecnie korzystających z monitoringu EKG poprzez urządzenia Medicalgorithmics. To pozwoli na istotne przyspieszenie budowania skali sprzedaży Kardiolytics i budowę wartości po połączeniu. Kardiolytics wchodzi w fazę certyfikacji i rejestracji swoich produktów, rozpoczęliśmy już rozmowy z FDA a doświadczenie Medicalgorithmics w tym obszarze pomoże nam
w optymalnym przejściu przez ten proces. Kardiolytics to spółka z silnym zespołem badawczo-rozwojowym, składającym się głównie z informatyków i fizyków. Co więcej, wspólnie już posiadamy i dalej rozwijać będziemy kompetencje do dalszego opracowywania i komercjalizacja kolejnych rozwiązań diagnostycznych w oparciu o AI – mówi dr nauk medycznych Kris Siemionow, współzałożyciel Kardiolytics i Prezes BioFund.
Ponadto, decyzją NWZA Medicalgorithmics 28 października 2022 skład rady nadzorczej Spółki został rozszerzony o Dr. Krisa Siemionowa, Prof. Pawła Lewickiego oraz Davida Casha.
Kardiolytics to firma założona w 2018 roku przez chirurga i dr. nauk medycznych Krisa Siemionowa (założyciela HoloSurgical), oraz przez pioniera Data Mining i Big Data Learning – prof. Pawła Lewickiego (założyciela StatSoft i STATISTICA). Siedziba główna i centrum badawczo-rozwojowe Kardiolytics znajdują się w USA. Kardiolytics rozwija algorytmy sztucznej inteligencji, które autonomicznie analizują i dostarczają lekarzowi informacje kwantyfikujące ryzyko wystąpienia zawału serca, typują szereg biomarkerów korelujących z wystąpieniem chorób kardiologicznych, jak i przedstawiają kompleksowy obraz struktur serca pacjenta w postaci modeli 3D. Modele wzbogacane są o najważniejsze parametry będące wynikiem analizy numerycznej mechaniki płynów, które są niezbędne do postawienia diagnozy oraz zaplanowania dalszej ścieżki leczenia pacjenta. Spółka rozwija technologię VCAST (Virtual Coronary Stress Test), wykorzystującą algorytmy sztucznej inteligencji do automatycznej analizy danych z tomografii komputerowej (TK) serca. TK jest powszechnie wykorzystywaną metodą obrazowania, które wykorzystuje się w diagnostyce i leczeniu chorób serca. VCAST dostarcza lekarzowi szczegółowe modele 3D naczyń wieńcowych serca, informacje o lokalizacji blaszki miażdżycowej oraz jej wpływie na przepływ krwi w poszczególnych naczyniach krwionośnych. Szczegółowe dane dostarczane przez VCAST wspierają lekarza w diagnostyce choroby wieńcowej i pozwalają podjąć decyzję o najstosowniejszej ścieżce leczenia pacjenta.