Modernizacja infrastruktury serwerowej – jak zrobić to mądrze?

Materiał Partnera
4 min
serwer, chmura, Asseco, firmy, chmur, Infrastruktura IT, AI

Przejście na model pracy zdalnej wielu przedsiębiorstw zwiększyło zapotrzebowanie na usługi centrów danych oraz chmurowe. Jednocześnie, część organizacji musiała zreorganizować swoje biura, żeby móc skutecznie pracować w trybie home office. W wielu przypadkach wiązało się to z koniecznością przeniesienia lub modernizacji infrastruktury serwerowej. Dostawcy usług oraz firmy musiały więc podjąć nowe inwestycje w obszarze serwerów, żeby móc odpowiedzieć na zwiększone potrzeby. Takie modernizacje powinny być odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone. Co należy wziąć pod uwagę?

Typowe aktualizacje sprzętowe obejmują zarówno obszar pamięci operacyjnej, jak i masowej. Modernizacja pamięci jest najłatwiejszym sposobem na poprawę i optymalizację wydajności serwera. Zwykle jest konieczna przy zwiększaniu obciążeń wirtualnych, dodawaniu większej liczby użytkowników, wdrażaniu nowych programów bazodanowych czy wprowadzaniu zmian biznesowych – w przypadku sklepów internetowych mogą to być np. nowe funkcjonalności dotyczące zakupu na stronie. Modernizacja pamięci w serwerach może obsłużyć większe obciążenia, przyspieszyć pracę z danymi w chmurze czy działanie aplikacji uruchomionych w pamięci serwera. Umożliwia również stworzenie większej liczby maszyn wirtualnych, a tym samym zwiększa alokację i pozwala optymalnie wykorzystywać już posiadany sprzęt. W ten sposób organizacje mają szansę obniżyć koszty eksploatacji.

Pamięć masowa to ważny element

Pamięć masowa jest ważna dla wirtualizacji serwerów w kontekście pojemności, a przede wszystkim jest istotna dla szybkości. Tradycyjne, mechaniczne dyski twarde w zwirtualizowanym serwerze hostującym mogą poważnie ograniczać szybkość losowych operacji wejścia/wyjścia i dostępu do danych. Obsługa aplikacji, użytkowników i pobieranie danych to czynniki ograniczające ogólną wydajność systemu. Zainstalowanie odpowiedniej pamięci w serwerze wraz z niemechanicznymi dyskami półprzewodnikowymi (SSD) może znacząco wpłynąć na poprawę wydajności i zwiększenie pojemności. Tym samym umożliwia wirtualizację, a w efekcie – pozwala uzyskać większe możliwości przy mniejszym nakładzie.

Pamięć masowa serwerów coraz częściej znajduje się w zewnętrznych lokalizacjach w centrach danych i jest w coraz większym stopniu oparta na chmurze. Wiąże się to z coraz większymi wymaganiami zarówno wobec dysków, jak i infrastruktury pamięci. Dyski SSD umożliwiają szybkie pobieranie danych i działanie usług chmury z najwyższą wydajnością, niezależnie od typu przetwarzanych danych. W dobrze zaprojektowanym rozwiązaniu pamięci masowej stosuje się warstwową konfigurację dysków (dyski o różnej szybkości i cenie przeznaczone do różnych zastosowań i celów dostępu), dzięki czemu organizacja ma dostęp do odpowiednich danych na odpowiednim poziomie, aby w ekonomiczny sposób uzyskać maksymalną wydajność.

Ad imageAd image

Kluczowa jest niezawodność i wydajność serwera

Zbudowanie odpowiedniej wydajności i optymalizacja wyników zaczyna się na poziomie komponentów. Tymczasem, wiele osób nie zwraca uwagi na kwestie pamięci (której koszt stanowi dużą część ceny serwera). Istnieją trzy typy pamięci DIMM[1] i choć są ze sobą zgodne fizycznie, ich dobór jest kluczowy, ponieważ nie można ich mieszać.

Istotne jest również dopasowanie odpowiedniej pamięci do określonego procesora, który znajduje się w danym serwerze. Na wydajność znaczący wpływ może mieć liczba kanałów i modułów pamięci. Należy o tym pamiętać, rozważając stopniową modernizację. Nie warto kupować pamięci na potrzeby modernizacji za 12 miesięcy, która aktualnie wykracza poza wymagania lub wręcz ogranicza wydajność.

W podjęciu świadomej decyzji może pomóc również zapoznanie ze standardami i specyfikacjami pamięci organizacji JEDEC, która odpowiada globalnie za rozwój otwartych standardów dla przemysłu mikroelektronicznego. W przypadku np. płyt głównych warto rozważyć nowy standard DDR5, który radykalnie zwiększa gęstość i szybkość pamięci.[2]

Potrzeba spełniania ciągle rosnących wymagań, niekoniecznie musi wiązać się z koniecznością wymiany serwerów. Mądrze przeprowadzona modernizacja, która uwzględnia bieżące potrzeby i przewidywany rozwój, to dobry pomysł w stale zmieniającym się i ewoluującym środowisku biznesowym. Jednak zdecydowanie wymaga zaplanowania, określenia specyfikacji i zakupu odpowiednich komponentów. Współpraca z ekspertami branżowymi w zakresie przechowywania danych, takimi jak Kingston, może pomóc w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania dopasowanego do indywidualnych potrzeb firmy.

Udostępnij