Na drukarkach Zortrax powstają kostiumy dla CD Projekt

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit
5 min

Lightning Cosplay to uznana na świecie niemiecka firma projektująca i wykonująca na zamówienia kostiumy pozwalające wcielić się w bohaterów popularnych książek, gier czy filmów. Do tworzenia swoich dzieł wykorzystują drukarki 3D od Zortax: desktopową M200 oraz żywicową Inkspire.

Zespół Lightning Cosplay tworzy Laura i Ralf. Ich przygoda z projektowaniem strojów inspirowanych postaciami fantasy tzn. cosplayów zaczęła się w 2012 r. Wtedy było to jedynie hobby Laury. W wolnym czasie przygotowywała stroje, w których pokazywała się na zjazdach i konwentach fanów gier czy komiksów. Precyzja jaka wyróżniała jej projekty zaczęła być dostrzegana przez innych, a nawet firmy szukające sposobu na wykonanie kostiumów lub rekwizytów na różnego rodzaju wydarzenia promocyjne. W 2015 r. pasja została przekształcona w sposób na życie. Od tej pory Lightning Cosplay to profesjonalna firma wykonująca projekty na zlecenie dla najbardziej uznanych producentów gier komputerowych na świecie takich jak Bethesda, THQ Nordic lub CD Projekt.

– Większość projektów tworzymy dla wydawców gier, którzy chcą „ożywić” wirtualnych bohaterów podczas eventów promocyjnych. Na początek musimy otrzymać wiele zrzutów ekranu przedstawiających konkretną postać oraz to jak jej strój układa się pod różnymi kątami. Następnie rozpoczynamy modelowanie 3D pełnego kostiumu. Kiedy już wiemy, jak powinien wyglądać ostateczny efekt, zaczynamy pracować nad poszczególnymi elementami, które pozwolą nam osiągnąć upragniony rezultatmówi Ralf Zimmermann z Lightning Cosplay.

Do realizacji swoich projektów zespół wykorzystuje drukarki 3D od Zortrax. Początkowo korzystali jedynie z M200, następnie uzupełnili wyposażenie swojej pracowni o żywicową Inkspire.  To urządzenie zrewolucjonizowało pracę artystów pozwalając na tworzenie elementów, w których wysokość warstwy wynosi 0.025 mm, a finalny wydruk jest mniejszy niż 2 cm.  Używanie drukarek posiadających uzupełniające się właściwości jest kluczowe dla sprawnej realizacji projektu.

- Advertisement -

O tym w jakiej technologii zostanie wytworzony element przebrania należy zadecydować
już na pierwszych etapach pracy. Wszystkie decyzje dotyczące materiału jak i sposobu wykonania muszą być przemyślane, aby nie tracić czasu na zmiany i poprawki. Przy realizacji zamówień dla gigantów z branży gier komputerowych każdy kostium musi być skończony w narzuconym z góry terminie. Potrzebne są więc rozwiązania pozwalające szybko osiągnąć wymarzony efekt. Z tego powodu Ralf, który jest odpowiedzialny za wszystkie realizowane w firmie wydruki 3D, korzysta jedynie z domyślnych ustawień drukarek. Każdorazowe przestawianie sprzętu byłoby zbyt czasochłonne i utrudniało pracę w manufakturze, gdzie w ciągu jednego dnia powstaje kilkanaście różnych elementów. Opcja “plug ‘n’ play” pozwala rozpocząć pracę na urządzeniu w kilkanaście sekund, bez tracenia czasu na kalibrowanie i testowanie.

– Zanim zaczęliśmy używać drukarek 3D nasze projekty wycinaliśmy z pianki lub formowaliśmy z termoplastycznych materiałów. Czasem wciąż używamy takich rozwiązań. Nie trzeba mieć drukarki 3D, żeby tworzyć fantazyjne kostiumy. Można bawić się i projektować bez tej technologii. Jeśli jednak amatorskie tworzenie artefaktów i strojów zaczyna być traktowane jak biznes, konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego sprzętu. Przy napiętych terminach i wymagających odbiorcach dokładna i precyzyjna drukarka, taka jak np. Zortrax Inkspire, bardzo usprawnia proces projektowania i pozwala na osiągnięcie lepszych efektów naszej pracydodaje Ralf.

Dzięki drukarce Inkspire, zespół mógł drukować drobne i bardzo skomplikowane przedmioty, których wytworzenie nie było możliwe poprzez wycinanie lub nawet drukowanie na innym modelu drukarki. Pozwoliło to nie tylko udoskonalać powstające kostiumy o precyzyjnie wykonane elementy, ale także umożliwiło Lightning Cosplay rozszerzenie działalności. Możliwość realizacji szczegółowych, powtarzalnych wydruków na Inkspire zaowocowało np. tworzeniem figurek inspirowanych grami wideo oraz rozpoczęciem produkcji dla klientów detalicznych. Do sprzedaży internetowej wprowadzone zostały tworzone w ten sposób akcesoria i elementy strojów.

Ta dodatkowa gałąź biznesu sprawdziła się szczególnie w czasie wybuchu pandemii koronawirusa. Wydarzenia, na których firma zazwyczaj prezentuje swoje projekty, zostały odwołane.

Zlecenia na wiele nowych kostiumów wciąż są przeniesione lub zawieszone. Na szczęście przy odrobinie kreatywności i pomocy elastycznej technologii możliwe było dostosowanie realizowanych projektów do potrzeb zmieniającego się rynku.

Udostępnij
- REKLAMA -