Najbardziej przyszłościowe specjalizacje IT wg studentów. Jak szukają pracy techniczne Zetki?

Izabela Myszkowska
6 min

Portal pracy dla branży technologicznej Just Join IT zapytał 200 studentów uczelni technicznych o najbardziej przyszłościowe języki programowania i obszary w IT. Ponadto w badaniu sprawdzono, jak umysły ścisłe z Generacji Z szukają pracy i czego najbardziej oczekują od pracodawców.

W ramach Programu Ambasadorskiego Just Join IT przeprowadzono badanie wśród studentów wyższych uczelni technicznych na kierunkach, takich jak informatyka, cyberbezpieczeństwo, czy computer science. Celem było m.in. sprawdzenie, jakie specjalizacje w IT są perspektywiczne z punktu widzenia młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. Jak się okazuje, za najbardziej przyszłościowe języki programowania uznają oni Pythona, JavaScript i Javę, a najbardziej rozwijającymi się obszarami są w ich ocenie bezpieczeństwo i zarządzanie danymi.

“Na dużą popularność wskazanych kategorii i języków programowania może z jednej strony wpływać ich uniwersalność i rozpowszechnienie: tak jest w przypadku JavaScript i Java. Wraz z ciągłym rozwojem i ulepszaniem frameworków, takich jak React, Angular i Vue.js, JavaScript pozostanie ważnym językiem, a zapotrzebowanie na dynamiczne, interaktywne i przyjazne dla użytkownika strony i aplikacje będzie dalej rosło. Z drugiej strony mamy do czynienia z boomem sztucznej inteligencji, przy której wykorzystywany jest Python, co sprawia, że jego popularność bardzo rośnie, także wśród studentów IT. AI operuje na wielkich zbiorach danych, a więc zarządzanie nimi i ich bezpieczeństwo są obecnie postrzegane przez młodych ludzi jako kluczowe obszary rozwoju. Tam też może być wkrótce najwięcej pieniędzy.”

Klaudia Sobolewska, koordynatorka Programu Ambasadorskiego Just Join IT

Z badania wynika także, że 40% ankietowanych studentów rozwija swoje kompetencje w kierunku technologii backendowych, 12% kształci się w stronę frontendu, 7% w kierunku testowania aplikacji i łącznie 6% w zakresie administrowania systemami oraz obszarze DevOps. Pozostała grupa nie ma jeszcze wybranej specjalizacji, w której chce w przyszłości pracować.

REKLAMA

Wśród studentów i absolwentów uczelni wyższych sukcesywnie rośnie także zainteresowanie kursami, które realizują poza zajęciami. Jak wynika z danych szkoły programowania Kodilla.com, kursy z zakresu Pythona, Data Science czy Javy cieszą się wysoką popularnością, co potwierdza wyniki przeprowadzonego przez Just Join IT badania.

“Nasze kursy przede wszystkim wybierają osoby, które kształcą się lub ukończyły już swoją edukację na kierunkach informatycznych i im pokrewnych. Są też osoby, które edukowały się bardziej w stronę analityki biznesowej czy finansów, gdzie coraz popularniejsze są technologie związane z Data Science. W tym obszarze można liczyć na duży rozwój, ale też wysokie zarobki.”

Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania online Kodilla.com

Wiedzą czego oczekiwać od przyszłych pracodawców

Dla 47% ankietowanych istotne jest podanie widełek płacowych w ofercie. Co ciekawe, aż 23% osób wskazuje za istotną “potrzebę identyfikacji z marką”. Co dziesiąty docenia oryginalność opisu ogłoszenia czy unikalność stanowiska. Zdecydowana większość (70%) identyfikuje się na rynku pracy, jako osoby szukające odzwierciedlenia realnych umiejętności w wymaganiach oferty. Na takie aplikują najchętniej. Pojawia się ważny wniosek dla pracodawców – im bardziej odrealniona i “nadmuchana” oczekiwaniami oferta, tym mniej kandydatów zostawi swoje CV.

Najbardziej ambitni studenci nowego pokolenia oczekują także dużo od siebie. Jak wynika z obserwacji Kodilla.com, nie wystarczają im już tylko zajęcia na uczelni.

“Osoby z pokolenia Z, które się do nas zgłaszają, często posiadają już pewien background teoretyczny, ale nie są zadowolone z poziomu praktycznej wiedzy zdobytej na studiach. Szukając zatem pierwszej pracy w IT, przekonują się, że teoria to za mało i próbują znaleźć sposób na to, by te praktyczne braki nadrobić. Co istotne, jest to grupa, która ma już konkretne potrzeby i oczekiwania i zgłasza się do nas z bardzo precyzyjnymi pytaniami. Część z nich decyduje się na rozpoczęcie z nami dalszej nauki, dzięki czemu wchodząc na rynek pracy może pochwalić się już konkretnym portfolio zrealizowanych w trakcie kursu projektów.”

Magdalena Rogóż

Jak techniczna Generacja Z szuka pracy?

Zdecydowana większość badanych przez Just Join IT studentów wskazuje portal pracy jako podstawowe narzędzie do szukania stażu lub pracy w IT, przy czym stosunkowo duża grupa (33%) nie ma ustalonego schematu działania. 63% badanych korzysta z kilku portali pracy jednocześnie, a jedna trzecia ma konta na więcej niż 3 platformach. Co ciekawe, istnieje grupa osób, która nie zna żadnego portalu pracy lub korzysta z klasycznych sposobów na znalezienie stażu lub nowego stanowiska, jak urząd pracy, targi pracy, strony firm, czy wyszukiwarki internetowe.

Spośród 10 najczęściej wymienianych portali, które przychodzą studentom na myśl w kontekście poszukiwania pracy lub stażu, 3 to portale branżowe dla IT, a 5 horyzontalne, czyli posiadające ogłoszenia z różnych segmentów rynku. Okazuje się, że techniczni przedstawiciele Gen Z szukają pracy także w serwisach społecznościowych LinkedIn i Facebook. Wśród portali branżowych, najlepiej rozpoznawalny jest Just Join IT, a horyzontalnych Pracuj.pl. Bazowym źródłem wiedzy o portalach pracy są – bez zaskoczenia – Internet (49%) i media społecznościowe (35%).

Ze wszystkich badanych, 21% nie pracuje i nie poszukuje pracy. Aktywnie poszukujących i jednocześnie pozostających bez pracy jest blisko 40% studentów kierunków technicznych. 21% pracuje i nie poszukuje lepszych opcji, a 22% rozgląda się za zmianą pracy. Kobiety stanowią 30% wszystkich przebadanych przyszłych pracowników branży IT.

SOURCES:Just Join IT