Co to jest Bitcoin?
Bitcoin to waluta cyfrowa opracowana w roku 2009 przez anonimowego twórcę (lub grupę) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Jej podstawowe założenia to brak zależności od scentralizowanych instytucji (np. banków) i wykorzystanie kryptografii do szyfrowania transakcji. Dzięki temu Bitcoin umożliwia wykonywanie niemal całkowicie anonimowych płatności przy jednoczesnym zachowaniu możliwości dokładnego prześledzenia przepływu środków. Użytkownicy sieci Bitcoin korzystają z tzw. portfeli, czyli par kluczy – publicznego i prywatnego, z których pierwszy służy do odbierania kryptowaluty, a drugi do wysyłania.
Co wyróżnia Bitcoina na tle tradycyjnych walut?
Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy Bitcoinem a „zwykłymi” walutami (nazywanymi walutami fiducjarnymi) jest ściśle określona ilość środków w obiegu. System został zaprojektowany tak, by przez cały okres działania wygenerować dokładnie 21 milionów Bitcoinów. Samo zdobycie Bitcoinów odbywa się przez „kopanie” (ang. „mining”) w formie rozwiązywania zaawansowanych równań kryptograficznych, a co 4 lata nagrody za kopanie ulegają zmniejszeniu o 50%. W efekcie Bitcoin jest walutą deflacyjną – jego dostępność systematycznie się zmniejsza, w przeciwieństwie do walut fiducjarnych, które mogą być w każdym momencie dodrukowywane przez banki centralne.
Ponadto transakcje z użyciem Bitcoina odbywają się w ramach rozproszonej sieci, opartej na łańcuchu bloków. To sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z centralnego organu, który kontroluje przepływ środków. Każdy użytkownik systemu może uzyskać wgląd w poprzednie transakcje i zatwierdzać aktualne płatności – wszystkie z nich są zapisywane w łańcuchu, gdzie nie można ich już zmienić.
Jak Bitcoin wpływa na świat finansów?
Anonimowość, brak banku centralnego i bardzo szybki wzrost wartości Bitcoina od momentu wprowadzenia kryptowaluty na rynek – to wszystko powoduje, że cyfrowa waluta już od kilku lat wywołuje niemałe zamieszanie w świecie finansów. Już teraz można zaobserwować pewne zmiany, które nastąpiły właśnie w związku z popularnością kryptowalut. Jedną z nich jest coraz częstsze wykorzystywanie Bitcoina (a także innych cyfrowych monet) jako środka płatności lub jako sposób na zabezpieczenie swoich oszczędności przed inflacją. Wiążą się z tym również systematycznie wprowadzane przepisy, które regulują obrót kryptowalutami. Co ciekawe, Bitcoin zdążył już być wykorzystany jako oficjalny środek płatniczy – od 2021 roku mieszkańcy Salwadoru mogą używać cyfrowych monet na podobnych zasadach, jak w przypadku tradycyjnych walut.
Gdzie kupić Bitcoiny w bezpieczny sposób?
Bitcoin nie bez powodu budzi spore emocje wśród inwestorów. Zakup cyfrowych walut może być nie tylko dobrym zabezpieczeniem przed inflacją, lecz także szansą na osiągnięcie sporego zysku. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto jednak korzystać wyłącznie z usług sprawdzonych podmiotów. Bitcoiny w Polsce oferuje m.in. legalny kantor kryptowalut Quark, który działa zgodnie z wymaganiami Krajowej Administracji Skarbowej. Przypominamy, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty kapitału.
Treść sponsorowana przez Quark Lab sp. z o.o. Twój kapitał jest zagrożony podczas inwestowania.