Nowy cybergang atakował smartfony z Adroidem

Klaudia Ciesielska
Klaudia Ciesielska - Redaktor prowadzący Brandsit 3 min
3 min

Badacze z Kaspersky Lab wykryli nowe szkodliwe oprogramowanie dla systemu Android rozpowszechniane z użyciem techniki przechwytywania ustawień DNS, atakujące głównie w Azji. Kampania cyberprzestępcza, nazwana Roaming Mantis, pozostaje aktywna i ma na celu kradzież informacji użytkowników, łącznie z danymi logowania, a także pozwala atakującym na przejęcie kontroli nad zainfekowanymi urządzeniami mobilnymi.

W okresie luty-kwiecień 2018 r. badacze wykryli to szkodliwe oprogramowanie głównie w Korei Południowej, Bangladeszu oraz Japonii, jednak z dużym prawdopodobieństwem istnieją także ofiary zlokalizowane w innych częściach świata. Zdaniem ekspertów cyberprzestępcy stojący za operacją są motywowani chęcią zysku.

Z badań wynika, że atakujący stojący za omawianymi atakami szukają routerów podatnych na ataki i dystrybuują szkodliwe oprogramowanie z użyciem prostego triku polegającego na przechwyceniu ustawień DNS w tych urządzeniach sieciowych. Sama metoda wykorzystywana do atakowania routerów pozostaje nieznana. Gdy ustawienia DNS zostaną zmodyfikowane, użytkownik, który chce otworzyć dowolną stronę WWW, widzi na ekranie witrynę o prawidłowym adresie, jednak treść jest podstawiana z serwera kontrolowanego przez cyberprzestępców. Zawiera ona komunikat informujący użytkownika, że w celu zwiększenia komfortu przeglądana internetu należy zainstalować nową wersję przeglądarki. Kliknięcie wyświetlanego odnośnika inicjuje instalację konia trojańskiego, który umożliwia atakującym przejęcie kontroli nad zainfekowanym urządzeniem z Androidem.

Szkodliwe oprogramowanie Roaming Mantis sprawdza, czy zainfekowane urządzenie zostało zrootowane (proces dający dostęp do uprawnień administratora w systemie Android) i przechwytuje informacje o wszelkiej aktywności użytkownika związanej z przeglądaniem zasobów internetu. Szkodnik potrafi gromadzić szereg informacji, łącznie z danymi uwierzytelniającymi. Badacze odkryli, że fragmenty kodu szkodliwego programu odnoszą się do popularnych w Korei Południowej aplikacji bankowych i gier.

Wstępna analiza Kaspersky Lab wykazała około 150 ofiar, jednak dalsze badanie ujawniło, że każdego dnia kilka tysięcy zainfekowanych urządzań próbowało łączyć się z serwerami cyberprzestępców, co wskazuje na większą skalę ataku.

Projekt szkodliwego oprogramowania Roaming Mantis może wskazywać, że zostało ono przygotowane z myślą o szerokiej dystrybucji w Azji. Szkodnik obsługuje cztery języki: koreański, chiński uproszczony, japoński oraz angielski. Ślady pozostawione w kodzie przez cyberprzestępców sugerują, że autorzy posługują się głównie językiem koreańskim i chińskim uproszczonym.

Aby zabezpieczyć swoje połączenie internetowe przed infekcjami podobnymi do Roaming Mantis, należy wykonać następujące działania:

  • Zmień domyślny login i hasło do panelu administracyjnego swojego routera.
  • Upewnij się, że ustawienia DNS w routerze nie zostały zmodyfikowane. Jeżeli nie wiesz, jakie są prawidłowe ustawienia DNS, skontaktuj się ze swoim dostawcą internetu.
  • Unikaj instalowania w routerze oprogramowania układowego (firmware) pochodzącego od nieautoryzowanych dostawców.
  • Nie instaluj na urządzeniach z Androidem aplikacji spoza oficjalnych źródeł.
  • Regularnie uaktualniaj oprogramowanie układowe swojego routera z oficjalnego źródła.
źródło: Kaspersky Lab
Udostępnij
Leave a comment

Dodaj komentarz