Canon na targach Hunkeler Innovationdays w Szwajcarii zaprezentował swój nowy model drukarki rolkowej, Canon ProStream 3000, oparty na technologii ProStream. Maszyna ta zapewnia jakość druku porównywalną z drukiem offsetowym, a także oferuje jeszcze szerszą gamę podłoży, w tym papier o wyższej gramaturze. Canon ProStream 3000 wyróżnia się także niezwykle wysoką prędkością druku, co pozwala na sprawną produkcję na różnorodnych podłożach stosowanych w druku komercyjnym.
Poszerzone możliwości obsługi różnych nośników znacznie uproszczą pracę dostawców usług druku, wliczając w to drukarnie klasyczne oraz internetowe. Z nowym ProStream 3000 łatwiej jest przenieść wysokie nakłady z dotychczas używanych urządzeń offsetowych. Użytkownicy mogą też czerpać korzyści z druku takich aplikacji jak książki, plakaty, kalendarze czy pocztówki.
Nowe urządzenie dostępne jest w dwóch modelach. ProStream 3080 może zadrukować 80 metrów podłoża na minutę, a ProStream 3133 – aż 133 metry na minutę. Oba modele obsługują nośniki o szerokości do 558 mm i długości strony wynoszącej 1524 mm. Ich wydajność w przeliczeniu na strony wynosi 11300 stron w formacie B2 na godzinę lub 1790 stron A4 na minutę, co odpowiada aż 58 milionom zadrukowanych stron A4 w ciągu miesiąca (w przypadku wyboru podłoża niewymagającego spowolnienia pracy maszyny: papiery powlekane i niepowlekane, nośniki o grubości do 300 g/m2).
Aby zagwarantować najwyższą, porównywalną z offsetem jakość druku przy najwyższej możliwej prędkości i wykorzystaniu różnorodnych nośników, Canon ProStream 3000 zawiera wbudowany system suszący, zapewniający opływ powietrza wokół ścieżki podawania papieru. Nowy, asymetryczny wygląd maszyny pozwala na skuteczne suszenie wydruków bez konieczności dotykania papieru, co zapewnia bezpieczeństwo podłoża nawet w przypadku najbardziej wrażliwych na zarysowania nośników.
Stały poziom wysokiej jakości druku, a także idealne odwzorowanie żywych kolorów, zapewnia użycie piezoelektrycznych głowic drukujących typu drop-on-demand o rozdzielczości 1200 dpi, a także wykorzystanie polimerowych atramentów na bazie wody. Nad jakością czuwa ponadto Smart ColorGrip, technologia inteligentnego, automatycznego nakładania określonej ilości płynu ColorGrip na wybrane obszary podłoża, by zapewnić najwyższą jakość i oszczędności (teraz dostępna także jako opcja w modelu Canon ProStream 1000).
Automatyzacja druku uzupełniona jest przez system kamer Inline Quality Control, który samodzielnie sprawdza, czy cały proces przebiega bez zakłóceń. Dzięki temu rozwiązaniu operator maszyny poświęca mniej czasu na sprawdzanie bieżącej jakości produkcji.
Dzięki wykorzystaniu nowatorskich technologii, w szczególności systemu suszenia druku, nowy model ProStream wykorzystuje mniej energii niż jego poprzednicy i może być podłączony do gniazda o mniejszej mocy. Wszystko to sprawia, że ProStream 3000 jest praktycznym wyborem także dla mniejszych firm. Dodatkowo moduły suszenia i chłodzenia, a także zasilacz, zostały przeniesione w inne miejsce maszyny, zapewniając lepszy dostęp dla operatorów.
Pierwsza maszyna Canon ProStream 3000 będzie zainstalowana we włoskiej firmie Pixartprinting Group. Dołączy do trzech już wykorzystywanych modeli ProStream 1800, które do tej pory służyły firmie do wypełnienia luki pomiędzy produkcją offsetową i cyfrową, bez utraty jakości druku.
Zauważając wyraźny wpływ technologii ProStream na działalność firmy, Pixartprinting zdecydowało się na inwestycje w kolejną generację maszyn.
Nowe modele zostały zaprezentowane podczas odbywających się w Szwajcarii Hunkeler Innovationdays. Goście wydarzenia mogli obserwować Canon ProStream 3000 w pracy z różnego rodzaju podłożami. Urządzenia od razu trafiły do sprzedaży, zarówno bezpośrednio od Canon, jak i poprzez akredytowanych partnerów producenta.