Nvidia wyprzedziła Broadcom. Powodem globalne szaleństwo kopania kryptowalut

Zobacz

- Reklama -

10 największych firm zajmujących się projektowaniem układów scalonych (bez fabryk) odnotowało znaczny wzrost przychodów w pierwszym kwartale 2021 roku według najnowszych badań TrendForce. Główna przyczyną wzrostu jest panujący trend na kopanie kryptowalut. W konsekwencji, Nvidia była w stanie wyprzedzić Broadcom pod względem przychodów i zająć drugie miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu. Z drugiej strony, zajmujący piąte miejsce AMD odnotowało oszałamiający wzrost o 92,9% r/r, czyli najwyższy procentowy wzrost na liście 10 najlepszych.

Lider rynku, Qualcomm, odnotował wzrosty w działach smartfonów, IoT i motoryzacyjnym w I kw. 2021, przy przychodzie w wysokości 6,28 mld USD, co oznacza wzrost o 53,2% r/r Na drugim miejscu znalazła się Nvidia, która wyprzedziła Broadcom z przychodami w wysokości 5,17 mld USD. Wzrost przychodów Nvidii można przypisać przede wszystkim ogromnemu popytowi na karty graficzne do gier generowane przez rynek kryptowalut i trend home office. Ponadto, działalność Nvidia Cloud & Data Center również odnotowała wzrosty, przyczyniając się tym samym do jej przychodów za ten kwartał.

Broadcom, zajmujący trzecie miejsce na liście 10 najlepszych, odnotował w pierwszym kwartale 2021 roku przychód w wysokości 4,49 miliarda dolarów. Wyniki firmy Broadcom to efekt m.in. hossy na rynku telekomunikacji szerokopasmowej, z rozwojem pasywnych światłowodów i sieci przewodowych do transmisji danych. Natomiast, firma AMD, podobnie jak Nvidia, swoje wyniki zawdzięcza m.in. popularności pracy z domu i innych tego typu zmianach rynkowych. Poza tym, za sukcesem wzrostów stoi także rosnąca pozycja na rynku serwerów. Firma odnotowała wzrost udziałów w rynku i wypracowała 92,9% wzrostu przychodów r/r. Należy zauważyć, że ekstremalna zmienność rynku kryptowalut, a także surowa polityka nadzoru nałożona na handel kryptowalutami przez kilka krajów, może wprowadzić niepewność co do przyszłości przychodów z kart graficznych do gier zarówno dla Nvidii, jak i AMD.

Jeśli chodzi o wyniki tajwańskich firm zajmujących się projektowaniem układów scalonych, firma MediaTek zajmująca się smartfonami odnotowała znaczący wzrost przychodów, o 149% rok do roku, głównie ze względu na wysoki popyt na chińskie marki smartfonów, które były szczególnie agresywne w przejmowaniu dotychczasowego udziału Huawei w rynku. W rezultacie przychody MediaTek za I kwartał 2021 roku wyniosły około 3,81 mld USD, co oznacza wzrost o 88,4% r/r, co plasuje spółkę na czwartym miejscu.

Novatek zawdzięcza swoją wyniki wysokiemu zapotrzebowaniu na komponenty ze strony producentów produktów IT, telewizorów i smartfonów. Novatek był w stanie utrzymać stabilną podaż komponentów poprzez wzrost cen dzięki wieloletniej, stabilnej i elastycznej relacji strategicznej z tajwańskimi odlewniami (UMC, VIS i TSMC), chińskiej firmy Nexchip i koreańskiej firmy Samsung LSI. Tym samym Novatek awansował na szóste miejsce, jednocześnie zwiększając przychody za 1Q21 o 59,4% r/r.

Chociaż niektórzy spodziewają się, że niedawne rozprzestrzenianie się COVID-19 wśród pracowników KYEC może wpłynąć na działania zakupowe projektantów układów scalonych, którzy są częścią klientów KYEC, badania TrendForce dotyczące raportów finansowych różnych firm w kwietniu i maju wskazują, że infekcje w obiektach KYEC będą miały prawdopodobnie niewielki wpływ na przychody projektantów układów scalonych w 2Q21.

rynek układów scalonych

- Reklama -
Źródło:TrendForce

Polecamy

- Reklama -